Protokol Gerilimi Öncesinde Neler Yaşandı?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

TOBB ve Kılıçdaroğlu'nun Protokol Gerilimi

TOBB ve Kılıçdaroğlu'nun Protokol Gerilimi

Uzun zamandır beklenen TOBB-Kılıçdaroğlu buluşması dün, TOBB'un Genel Kurul'unda gerçekleşti. Bir önceki TOBB Genel Kurulu'na davet edilmediği gerekçesiyle bu konuyu sık sık eleştiren Kılıçdaroğlu, bu kez daveti Genel Kurul'un gerçekleşeceği tarihten tam 6 gün önce, 16 Mayıs günü sabah saatlerinde aldı. Katılmak için ise tek şartı vardı: "Protokol kuralları uygulansın"

Genel Kurul'a katılıp katılmayacağı konusundaki kararı merakla beklenen Kılıçdaroğlu'nun katılımı toplantının bir gün öncesinde, sabah saatlerinde bile henüz netleşmemişti. CHP Genel Merkezi "Yüzde 90 katılacak ama kesin karar TOBB'un protokol kuralları konusunda vereceği garantiye bağlı" diyordu.

CHP yetkilileri bu hassasiyetlerini TOBB'a da şöyle iletti: "Erdoğan acelesi olduğu için konuşmasını yapıp ayrılıyor. Bu süreçte ve konuşmaların sıralamasında protokol kurallarının uygulanması gerekiyor. Erdoğan'ın programı yoğun olabilir. Bizim de programımız yoğun."

TOBB bu konuda CHP'ye olumlu bir yanıt vermedi. Ama Kılıçdaroğlu toplantıya katıldı. İlk konuşmayı TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu yaptı. Ardından da Erdoğan konuştu. Protokol kuralları Erdoğan'dan önce Kılıçdaroğlu'nun konuşması gerektiğini söylüyordu. Böyle olmadı. Konuşmasını bitiren Erdoğan protokol ile vedalaşmadan toplantıdan ayrıldı. Aynı gün öğleden sonra uzun süre sonra ilk kez kamusal alanda bir araya geleceği Koç ailesinin ricasıyla Ford fabrikasını açacaktı . Ancak Kılıçdaroğlu konuşmasını yapacakken, protokolün de Erdoğan'ı uğurlamak için salondan ayrılması Kılıçdaroğlu'nun tepkisini çekti.

Konuşmasına "Geçen yıl gelememiştim. Davet edilmediğim için. Bu yıl davet edildim geldim. Mutluyum huzurluyum" diye başlayan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: "Saygın her devletin protokol kuralları vardır. Şimdi ben TOBB'un değerli yöneticilerine seslenmek istiyorum. Siz neden bu protokol kurallarına uymuyorsunuz? Hangi gerekçeyle uymuyorsunuz? Anayasa Mahkemesi'nde, Danıştay'da, Kutlu Doğum Haftası'ndan Mevlana Anma programında protokol kuralları uygulanır. Neden TOBB'a gelince uygulanmaz? Eğer TOBB'un yöneticileri korkuyorsa korkmasınlar bu ülkede demokrasi var cumhuriyet var. Derler ki kusura bakmayın Sayın Başbakan. Sizin koyduğunuz protokol kurallarını uyguluyoruz. Konuştu ve ayrıldı neden beni dinlemiyor. Çünkü cesaret edemiyor."

CHP yetkilileri Kılıçdaroğlu'nun protokol konusundaki rahatsızlığını dile getirmesinin böyle bir geçmişi olduğunu ifade ediyor. TOBB'a yakın kaynaklar ise CHP'ye 'Önce Kılıçdaroğlu konuşacak' gibi bir söz verilmiş olmasının imkansız olduğunu ifade diyor.

Ayşegül Akyarlı Güven | WSJ Türkiye

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanCumhuriyet Halk PartisiDanıştayKemal KılıçdaroğluRifat HisarcıklıoğluTOBBTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Görüş Bildir