Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Profesyonel Rap Şarkıcısı Olmanın Zorluğunu Gösteren 14 Durum

-

1. Eleştiri, yaşanılan bölgedeki sistemin eksiklikleri ve hatası üzerinedir.

2. Gerçek anlamda sağlam lirikler yazmalısınız, kafiye ile anlamı bir araya getirmelisiniz.

(bkz:Norm Ender-Çıktık Yine Yollara)

3. Diliniz kıvrak, diksiyonunuz düzgün olmalıdır.

4. Kelime hazneniz çok yüksek olmalıdır, benzetmeleri iyi yapmalı, parçalarınızda insanın ya da toplumun sorunlarına değinmelisiniz.

5. İnsanlara ne yapıp edip kendinizi sevdirmelisiniz, ya da en azından bir kısmı sizden nefret etmemeli, ego olmamalı.

6. Televizyonlar size düşman gibidir, sizin kliplerinizi yayınlamazlar, 40 yılın başı bir kere belki, genelde yayınladıkları rapçiler zaten paraları çok olan rapçilerdir.

7. İtibar Meselesi

Kendinden Daha Eski (oldschool) bir rapçiye şarkında gönderme ya da bir şarkıyı tamamen ona diss (hakaretli eleştiri) olarak yaparsanız müzik hayatınız bitme noktasına gelir. Örneğin, Türkçe rapte "üstad"  mevkiinde olan Ceza'yı ele alalım, ne kadar popüler olursanız olun Ceza'ya yapacağınız bi hakaretle şarkılarınızın dinleme oranı %50 den fazla düşer, veya Ceza'ya değil de diğer üstat denilen mc lere yaparsanız yine aynı şekilde zarar görebilirsiniz, ona göre  yapmalısınız şarkıları.

8. Altyapı (Beat)

Şarkıların altyapısını yapmak hep zordur. Türkiye'de rapçiler ya kendi yapmak zorunda kalıyor, ya da bu işte amatör olan kişilere yaptırıyor, oysa pop şarkıcıları belki tanımıyor bile altyapılarını yapan kişileri. Türkiye'de rapçilere destek vermedikleri için rapçilerin çoğu işi kendisi yapar ve sorunların üstesinden gelme kabiliyetleri artar.

9. Kitle

Televizyonda müzikalliğin içindeki çıplaklığa ve sadece aşk sözlerinin yazılmasına karşıdır rapçiler, daha çok dinlenmek için bacaklarını açan şarkıcıları sevmez ve bu yüzden popu hedef alırlar, bu yüzden otomatik olarak belli bir kitle size düşman gibi olur.

10. Albüm Çıkarma Problemi

Bandrollü albüm çıkarmak olağan üstü zordur, " bu şarkıda argo ve küfürlü sözler var maalesef olmaz" vs vs, oysa bunu diyen kişiler televizyon dizilerinde saat henüz akşam 20:00'de çocukların da televizyon izlediği saatlerde "ananı si..." gibi kelimelerin sadece son 4-5 harfine biip koymakla yetiniyor.

11. Türkiye'de Rap Algısı

Canım Türkiyem kökeninden gelen bir şey vardır bizde, " napıcan serseri mi olucan?" rap müziği yo yo yo etiketine bağladılar ve bıraktılar, televizyonda rapden bahsederken "yo yo" deyip bıraktılar ve öyle kaldı, sanki çılgınlıkmış gibi gösterdiler, bol giyinmeleriyle dalga geçtiler, ama neden bol giyindiklerini araştırıp utanmadılar. zamanında o elbiseler bol değildi, aç insanlar inceldi sadece. bol giyinmek siyah elbise ile yas tutmakla aynıdır rap müzikte.

12. 

Yaşantınız çok farklıdır, sokağa çok yakındır kimi zaman, çok doğaldır. Bu yüzden 30 yaşındaki rap şarkıcısı serseri kelimesine maruz kalıyor ki bu cahilliktir başka bir şey değil.

13. Yabancı Hayranlığı

Örneğin 50 Cent ülkemize bir kere bir yarışmaya geldi ve çok tanındı ülkede. Bizim rapçilerimizde iş yok, e tabi sonuçta o yabancı canım yani bizden iyi yapar şarkıları. Oysa dünyanın en iyi lirik yazan rap şarkıcılarından iki tanesi  Türkiye'deki "KuvvetMira" grubundan çıkmıştır.

14. 

Asla "karı-kız" için şarkı yapamazsınız, yani daha doğrusu rap müziğini onlara erişmek için kullanamazsınız. Klibinizde asla çıplak kızlar olamaz, bundan ziyade kadınlara hep değer verir şarkılarda, Amerikan rap müziğine karşı biR eylemdir bu, onlar aşağıladıkca bizim ülkede yüceltilir. Kadınların bunlara ihtiyacı olmayacak kadar güçlü yapıları vardır gerçi, ama olsun madem hitap ediyosun belli kitlelere, olumlu şeyler yapmak lazım.

(ceza-killa hakan: delight)

Delight (Ceza - Killa Hakan)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sila-caglar2

hevesin baya kırıldı şu an

wingsupertramp

'' daha çok dinlenmek için bacaklarını açan şarkıcıları sevmez '' ifade etme şeklini sikiyim

Görüş Bildir