Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Profesör Doktorun Koronavirüsle İlgili Açıklamaları 'Yapay Bir Virüs mü?' İddialarını Tekrar Gündeme Getirdi

484PAYLAŞIM

Kafalar iyice karıştı, bir kurtulamadık şu beladan...

Çin'in Wuhan kentinde bir balık pazarında ortaya çıkan koronavirüsle Aralık ayında tanışmıştık. O zamandan beri de ne yazık ki kara bela gibi çöktü üzerimize...

Virüsle ilgili birçok iddia atıldı ortaya ve atılmaya da devam ediyor. Yok yarasa çorbasından çıktı yok 5G dalgalarıyla yayıldı, komplo teorileri üstüne komplo teorileri üretildi.

En çok ise Çin hükümetinin nüfus azaltma politikası olarak laboratuvar ortamında ürettiği bir virüs olduğu iddia edildi.

Nobel Ödüllü Fransız virolog Prof. Luc Montagnier, SARS-CoV-2 virüsünde AIDS'e yol açan virüsten parçalar olduğunu iddia etmiş ve bu nedenle laboratuvarda üretilmiş olabileceğini düşündüğünü dile getirmişti.

Montagnier amacın yeni virüsü AIDS'e karşı aşı çalışmalarında kullanmak olduğunu eklemişti. 

Başka bir araştırmacı virolog Simon-Lorriere, "Bu anlamsız. Söz konusu parçalar, aynı ailede bulunan diğer virüslerde de var, doğadaki diğer koronavirüs türlerinde de var. Bir kitaptaki bir kelime başka bir kitaptakine benziyorsa, bu kelimenin diğer kitaptan alındığını söyleyebilir miyiz?" diyerek Montagnier'e karşı çıkmıştı.

Gelelim ülkemiz doktorlarından Prof. Dr. Temel Yılmaz'a. Yılmaz da köşe yazısında virüsün doğal olup olmadığına dair tartışmalar olduğunu yazdı.

Yılmaz köşe yazısında şu cümlelere yer verdi: "İkinci kritik tartışma konusu ise yeni varyant virüslerin doğal bir mutasyon mu olduğu üzerine. Konuştuğum tüm uzmanlar 'bir virüsün mutasyonlarının virüsün orijinalinden hem yayılma gücü hem de öldürücü etkisinin daha yüksek olmasının beklenen doğal bir süreç olmadığı' kanaatindeler."

Uzmanların böyle düşünmesine yol açan konu ise normalde dünyadaki önceki salgınlarda görülen doğal seyrin şu şekilde ilerlemesi: Virüs bir süre sonra mutasyonlar oluşturur, bu mutasyonlarda öldürücü etki giderek azalır ve süreç içinde kaybolur.

Ancak koronavirüste tam tersi bir durumla karşı karşıyayız.

Temel Yılmaz'a göre eğer doğal seyir koronavirüsteki gibi olsaydı daha önceki İspanyol gribi ya da H1N1 domuz gribi salgınlarında gelişen yeni varyantlar insanlığı yok ederdi.

Ve şunları ekliyor: "Bir yıl önce "Bu virüs doğal bir virüse benzemiyor, laboratuvar kaynaklı bir virüs gibi duruyor" diye yazdığım günlerde Dünya Sağlık Örgütü "Bu virüs doğal bir virüs, yarasadan Çin pazarına gelip insanlara bulaştı" diye açıklamalar yapıyordu. Bugün aynı Dünya Sağlık Örgütü virüsün kaynağını araştırmak için büyük bir uzmanlar ekibi görevlendi.

Dünyanın diğer ciddi merkezlerinde çalışan bir bölüm araştırmacılardan da virüsün şimerik (dizayn edilmiş) bir virüs olduğunu düşündüklerine dair açıklamaları yapıyor."

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Siz ne düşünüyorsunuz, virüsün yapay olduğuna inananlarınız var mı? Buyurun tartışmaya 👇

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Koronavirüsün Yeni Mutasyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler; VUI - 202012/01 Nedir? - onedio.com
Koronavirüsün Yeni Mutasyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler; VUI - 202012/01 Nedir? - onedio.com
'Yüzde 70 Daha Hızlı Yayılıyor': İngiltere'de Ortaya Çıkan Koronavirüs Mutasyonu Ne Kadar Tehlikeli? - onedio.com
'Yüzde 70 Daha Hızlı Yayılıyor': İngiltere'de Ortaya Çıkan Koronavirüs Mutasyonu Ne Kadar Tehlikeli? - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
wak1999

Bilim insanı nın dediği "koronada ki doğal seyir İspanyol Gribi ve H1N1 Domuz Gribinde olsaydı insanlığı yok ederdi" cümlesi bahsettiği salgınlarda da korona da olan doğal seyir yaşanabilir di sonuçta her virüs farklı nasıl mutasyon geçireceği belli değil korona da insanlığın lehine mutasyon geçirebilir onu bilmiyoruz bilim insanı bu bilgiyi iddia yı vermeden önce biraz düşünmesi gerekiyordu çünkü yanlış bilgi yanlış mesaj verince millettin düşüncesini eski haline döndüremiyorsun bilim insanı na bir bilimci olarak saygı duyuyorum ama yanlış bilgi de bir virüs gibi yayılıyor onu dile getirdim ve yangın sönmemişken pandemi devam ederken yangını kim çıkardı diye sormak doğru değil yangın sönsün sonra sorumlusu kim soralım.

wak1999

Ortada yangın varken pandemi devam ederken bu tarz tartışmaları yapmak çok mantıklı değil evet onu diyen bilim insanı na saygı gösteririm bir bilim insanı olarak ve bu virüs büyük ihtimal doğal yolla çıktı bir salgının olması bir virüs ün ortaya çıkması genelde insan oğlundan dolayı kaynaklanıyor biz gidiyoruz doğayı yok ediyoruz yabani hayvanların yaşadığı yere ev yapıyoruz onlarla temas halinde oluyoruz onların taşıdığı virüs bize geçebiliyor bu virüs çok fazla mutasyon geçiren bir virüs mutasyon doğal oluyor virüs kendiliğinden geçiriyor yani ölümcüllüğü nün arttığı tam belli değil bu virüs insanlığın lehine de mutasyon geçirebilir kötü senaryo da olabilir bunlar doğal şeyler ve koronanın kaynağı büyük ihtimal yarasalar onu diyen bilim insanı nın demeden önce biraz düşünmesi gerekiyordu çünkü bu tarz yanlış mesajlar ı millete verince bir daha eski hala döndüremiyorsun

sometimes

Geçirmiş biri olarak söylüyorum tat koku duyunuz gitti ise anlamışsınızdır net kimyasal yapay bi hastalık

wak1999

O sana göre kardeşim büyük ihtimal doğal bir virüs virüslerin ortaya çıkmasının genel nedeni insanların bizim doğayı yok etmemiz gidiyoruz yabani hayvanların yaşadığı yere ev yapıyoruz ve ortada yangın varken pandemi devam ederken bunları tartışmak çok mantıklı değil bu pandemi bitince onun detaylı araştırmasını bilim insanları yapar herhalde işi bilim insanlarına bırakalım

wak1999

Ve dediğiniz tat koku kaybının gitmesi hastalığın belirtilerinde yer alıyor

wak1999

Ve siz komplo teorisi üretmişsiniz bu da doğru bir yaklaşım değil

wak1999

En doğru su bu işin uzmanı nın değerlendirmesine itibar göstermek

sometimes

Tat koku duyunuzu tamamen kaybetmediyseniz cevap yazmayın :) tat kokunuz gittiyse dedim gitmediyse zaten anlamazsın :)

sentouin

Prof. Dr. Ahmet Twitter

vortia

Bu sonuca varırken kullandığın bilimsel kaynaklar ve makaleleri paylaşırsan bizde faydalanalım.

ortalik-karisik

doğal yada yapay. son 20 yıldır her makale olası bir virüs salgınından bahsedip duruyordu küçücük alanlara gereğindne fazla nüfus sıkıştı labda üremese kendi haline üreyecekti bu zaten .önemli olan gelecek nasıl şekillenecek, biz bunun neresinde yer alacağız? olmuşla ölmüşe çare yok artık önümüze bakalım

wak1999

Pandemi bitince büyük ihtimal dünya eski haline dönecek ve bundan sonra da yeni bir salgın virüs görebiliriz bu çok doğal normal bir şey bunun hakkında saçma şeyler söylenmesini doğru bulmuyorum

wak1999

En doğru su bu işin uzmanı nın değerlendirmesine itibar göstermek

wak1999

Bu salgından en geç 10-20 yıl sonra yeni salgın yada yeni virüs çıkabileceğini ve bu durumun doğal olduğunu belirttim bundan 10 yıl önce falan domuz gribi vardı ama şuan bizim yaşadığımız pandemi salgın 100 yılın en büyük salgını bu tarz büyük pandemiler genelde 100 yılda bir olur bundan sonra olan büyük pandemi yi salgını büyük ihtimal biz göremiyeceğiz

sentouin

Prof. Dr. Ahmet Twitter

pazartesi

Virüs yapay olmasaydı onu farkeden çinli doktor hapse atılmazdı. Sahi virüsün rahatça yayılmasını sağlayan o yetkililer nerede?

ortalik-karisik

çin ilk çıktığında kapılarını kapatmadığı için suçludur trump bu konuda çok haklıydı çin gereken önlemi almadı bayram diyip memleket memleket gezmiş andavallar birde başında grip gibi ya diyip insanların ciddiye almasınıda engellediler kesinlikle çine yaptırım uygulanmalı bu konuda

Görüş Bildir