Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Hepimizin Kafasında Koca Bir Soru İşareti Oluşturan Çin Aşısıyla İlgili Merak Edilen 5 Soruyu Yanıtladı!

364PAYLAŞIM

Ahval, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'ın cevaplarını içerikleştirmiş: 

Bakalım bu açıklamalar kafamızdaki soru işaretlerini giderebilecek mi?

Kaynak: https://ahval.me/tr/asi/prof-ceyhan-yani...

Dünyanın dört bir yanından ilaç üreticileri, koronavirüs salgınını sona erdirecek aşıyı bulabilmek için adeta yarış halindeler.

Dünyanın önde gelen ilaç firmaları, koronavirüs aşısıyla ilgili olumlu sonuç aldıklarını arka arkaya açıkladılar biliyorsunuz. Türkiye de tıpkı diğer birçok ülke gibi aşıları satın alabilmek için anlaşmalar yapıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde, Çin menşeli Sinovac firmasından 50 milyon doz aşının satın alımı için anlaşma sağlandığını ve bu aşının vatandaşlara ücretsiz olarak yapılacağını duyurmuştu.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, güvenilirliği konusunda herkesin kafasında soru işaretleri oluşturan Çin aşısıyla ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

1. "Çin menşeli aşı CoronaVac hakkında yeterince bilimsel veriye sahip miyiz?"

"Aslında bütün aşılarla ilgili bazı bilgiler açıklandı ama bu açıklanan verilerin birçoğu bilimsel veri şeklinde değil de maalesef daha çok firmaların ya da aşıyı geliştirenlerin basın açıklamalarıyla oldu. O yüzden aşıyla ilgili bilinmeyen noktalar var. Çin aşısının etkinliği ile ilgili açıkçası çok bir veri yok. Henüz Türkiye'deki çalışmaların hiçbiri tam anlamıyla neticelenmiş değil. Çin aşısıyla ilgili Türkiye'de iki çalışma yapıldı. Sağlık çalışanları üzerinde yapılan çalışmaların henüz ortasına bile gelinmedi. 12 bin kişilik genel halk üzerinde çalışmaya zaten yeni başlandı. O yüzden elimizde bu aşının etkin olduğuna dair sadece faz 2 çalışmaları var. Onlar da birkaç yüz kişiye yapılır ve sadece bir fikir verir. Esas yüz binlerce insan üzerinde yürütülen faz-3 çalışmaları önemlidir.”

2. "Neden diğer aşılar değil de CoronaVac?"

“İnaktif aşılar özel dağıtım koşulları gerektirmez. Çin'den alınan inaktif aşının Biontech/Pfizer ve Moderna aşılarından fiyat olarak da çok bir farkı yok. Amerikan Pfizer şirketinin mRNA aşısının -70 derecede saklanıp uygulanacağı noktaya gönderilmesi gerek ve orada da -70 derecede tutulması gerek. Bu çok maliyetli. Sayın Bakanın açıklamasına göre Çin aşısıyla ilgili 50 milyon dozluk bir anlaşma yapıldı. Bakan da zaten ‘Biz Çin aşısı alacağız. Diğer aşılar da hazır olduğunda ruhsat için başvurur ve eczaneler üzerinden paralı olarak satılır' dedi. Fakat Biontech/Pfizer ve Moderna aşıları için eczacının 10-15 bin dolarlık soğutma dolabı alması gerekiyor. Bu şu an uygulanabilir durmuyor.”

3. "Yan etkileri olacak mı?"

“Çinlilerin yan etki konusunda faz-1 ve faz-2 çalışmalarına ait verileri var. Ancak genel anlamda inaktif aşılara baktığımızda, aktif aşılara göre yan etkilerinin daha az olduğunu görürüz. Çünkü inaktif aşılarda vatandaşlara ölü virüs verilir. Diğer yandan inaktif aşılarda oluşan bağışıklık aktif aşılara göre daha kısa sürelidir. İnaktif aşılar en eski aşı geliştirme tekniklerinden biridir, çünkü kolay yapılır. Virüsü bir yerde çoğaltıp kimyasal bir madde ya da ısı ile öldürürsünüz sonra insanlara enjekte edersiniz.”

4. "Aşının ürettiği antikor miktarı ile ilgili kaygılar var. Bu yerinde bir endişe mi?"

"Bunun bu aşamada bilinmesi mümkün değil. Burada beklentimiz aşının daha kuvvetli bir bağışıklık bırakması. Ama gerçekte ne kadar olacağını daha göreceğiz. Fakat hastalık tam bir bağışıklık bırakmadığı için Çin aşısının hastalığa göre daha az antikor ürettiğini söylemek doğru değil. Giderek artan yeni açıklanan vakalarda ikinci defa hastalık geçiren vakalar da yayınlanmaya başladı. Zaten yayınlarda da ikinci defa Covid-19'a yakalananların daha ağır seyrettiği belirtiliyor. Bazı hastalıklarda hastalık aşıdan daha fazla antikor, daha yüksek bağışıklık bırakır. Bazı hastalıklarda tam tersine aşı hastalıktan daha kuvvetli bir bağışıklık bırakır. Örneğin, kızamık, kabakulak gibi hastalıkları geçirdiğinizde aşıya göre daha kuvvetli bir bağışıklık gelişir. Rahim ağzı kanseri aşısı, zatürre aşısı, menenjit aşısı hastalığa göre daha kuvvetli bir bağışıklık bırakır.”

5. "Aşı sayesinde virüse karşı bağışıklık kazanacak mıyız? Kimler aşı olacak?"

"Biontech/Pfizer ve Moderna aşılarının etkinlik seviyesine çok güvenmemek gerek. Bizim amacımız nüfusun yüzde 60'ının bağışık hale gelmesi. Diyelim ki yüzde seksen etkili bir aşı uyguladık. Dolayısıyla Türkiye nüfusunun neredeyse yüzde seksenini aşılamanız lazım. Bu aşılar bilimsel etik kurallara göre çocuklarda uygulanamıyor. Türkiye nüfusunun yüzde 20'sinin çocuk olduğunu düşündüğümüzde, neredeyse bütün erişkinlere bu aşıyı yapmak zorundasınız. Aşı karşıtlığı ve aşıya karşı olan güvensizlik de göz önünde bulundurulduğunda orada çok ciddi bir mücadele olacak.”

👇

Şimdi Biz Kime İnanacağız? Aşı Karşıtlarının Ortaya Attığı Covid-19'a Aşının Etki Etmeyeceği İddialarını Masaya Yatırıyoruz - onedio.com
Şimdi Biz Kime İnanacağız? Aşı Karşıtlarının Ortaya Attığı Covid-19'a Aşının Etki Etmeyeceği İddialarını Masaya Yatırıyoruz - onedio.com
'Çin Yerine Nitelikli Alman Aşısı Ücretsiz Olsun' Önergesi AKP ve MHP Tarafından Reddedildi - onedio.com
'Çin Yerine Nitelikli Alman Aşısı Ücretsiz Olsun' Önergesi AKP ve MHP Tarafından Reddedildi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cerrahpasalihalit

ulan t-bag.

suleyman-sarikaya

sar ordan bana iki koli aşı yeğenim

fatihseyhan

Bizde ki bilim insanları niye hep geç kalıyor aşı ve ilaç bulmada. Ama televizyona çıkmak istedikleri zaman dünya genelinde hep birinci geliyorlar. Çok tuhaf. Bu aşı olayı ülkemizde kriz yaratır. Güvenirliği olmayan tam ne olduğu bilinmeyen ilaçları kullanmayın diyip kamu spotu reklamı yaparsınız. Sizi anlamak zor gerçekten.

gilad-pellaeon

Bizde bilim insanı adam akıllı üniversite ve bağımsız kurumlar yok onun için.

Gizli Kullanıcı

ben hayatta çinli aşı olmam en pahalısı hangisiyse ondan olurum kaliteli olduğu için.. bide çinli aşının bileşeninde domuz spermi özü varmış yan etki olarak sapkınlık ve eşcinsel yaptığını söylememe gerek yok sanırım herkes duydu bu yan etkileri.. daha çok testten gecmesi lazım suan yetersiz

thebananastand

ironi bu di mi dkwooqqıqjqıwuauwjjq

nehirf

pahali olan kalitelidirciler gelsin buraya .d

eylul-zengin

ulan senin yorumlarına bi bakıyım dedim yeminlen tilt oldum HJSXJKLKŞHSJS

Gizli Kullanıcı

zillet olanlar genelde tilt oluyor ama bilemiyoruz

eylul-zengin

MSLLSCLSSŞAÖSCAŞLSLCJSB TM

buse-yarar

Abla her içerikte karşıma çıkıyorsun umarım trollsündür ya. Böyke bir zihniyet olamaz. Aynen domuz bilmemnesinden sapkın veya eş İnsel olursun aynen. Ki eşcinselliğin ne kötü yanını gördün? Ülkedeki sapkınlıkların çoğu pis zihniyetli insanlar yüzünden. Bi git Allah aşkına.

gereshma

Bu ülkede bunun ironi olmama ihtimali de çok yüksek.. Asıl sıkıntı o.

Gizli Kullanıcı

ironi fln yapmıyorum hep konuşulan kanıtlanmış şeyler bunlar duyduğum şeyi paylaştım sadece biz şahsen temiz aşı bulunana kdr olmucaz

depresifon

aplaaa sanki manavdan muz alıyon.en pahalısından olsun

can-ernalbantogullari

Şakaysa komik değil, ciddiyse gerçekten sıkıntıların var bir psikoloğa görün derim

oya-ince

OLMAYIN YA , BİZE NE, EŞCİNSEL OLURSUNUZ SAÇMALIĞI NEDİR ACABA.....CEHALET SADECE....

Gizli Kullanıcı

siz öyle sanın .. bize çok önceden bilgilendirildik bu konuda

galatacimbm1905

Hadi diyelim haklısın Sefa kardeeeeşşşş. Aşıda domuz bilmemnesi falan var. Dinimizde eğer sağlık açısından faydası varsa ve tek çare ise elbette haram olan şeylerin kullanılmasına izin var. Neler saçmalıyorsun gene?

rasim_celik

Siz bilgilendirildiniz mi? Siz kimsiniz lan?

dieseocho

Sazan avi.

nehirf

kim bilgilendirdi sizi ? siz ve biz diye ayri topluluklar miyiz? hepimiz bu ülkenin vatandasi degil miyiz? yazik kafana.

Gizli Kullanıcı

area 51 bizi önceden hep bilgilendirir.. normnal halk olunca beklemeyn böyle bi bilgilendirme fln.. dilan seni duymuyorumm çok kabasın

emsalden-misal-olmaz.

@Sultan S.Merve Hazretleri, boş işler sorumlusu olarak mı atandın, her gereksiz yorum sana ait. İslam'ı karalama çalışmalarına da benzemiyor değil :) Her yorumun birbirinden ahmakça.

Gizli Kullanıcı

O sizin bakış açınız.. tabii doğru söyleyeni 9 kasabadan kovarlar. Ayrıca IQ meselesi anlamnızı beklemiyorum

Görüş Bildir