Prof. Dr. Ercüment Ovalı'ya Bilim Dünyasından İtiraz: 'Klinik Çalışmalarda Zaten Kullanılıyor'

 > 
312PAYLAŞIM

Koronavirüsle mücadele konusunda en yoğun çalışmaların yaşandığı alan, ilaç ve aşı geliştirme çalışmaları. Prof. Dr. Ercüment Ovalı, dün sosyal medyada yaptığı açıklamada, "1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan'da açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir." diyerek, Dornaz Alfa isimli bir ilacın klinik testlerde kullanılması gerektiğini belirtmişti.

Bilim dünyasından farklı isimler, ilacın Türkiye de dahil olmak üzere bazı ülkelerde kovid-19 tedavisinde kullanıldığını söyledi. Bazı isimlerse, elde edilen verilerin sosyal medyada değil, Sağlık Bakanlığı ile paylaşılması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı ve ekibi, bir süredir kovid-19 tedavisinde kullanılabilecek ilaçlar üzerinde çalışıyordu.

Ovalı, dün yaptığı paylaşımda laboratuvar testleri sonucunda, kovid-19 tedavisinde Dornaz Alfa adlı ilacın etkili olduğunu duyurdu.

Ovalı, konuyla ilgili diğer bir paylaşımında, "15 martta başlayıp, 5 nisanda proje haline getirdiğimiz Dornaz Alfa projesine ait ilk sonucları 23 nisanda açıklayacağız." dedi.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı'dan Koronavirüs İlacı Paylaşımı: 'İnsanların Hayatını Kurtarabilir, Acilen Klinik Testlere Alınmalı' - onedio.com
Prof. Dr. Ercüment Ovalı'dan Koronavirüs İlacı Paylaşımı: 'İnsanların Hayatını Kurtarabilir, Acilen Klinik Testlere Alınmalı' - onedio.com

Ovalı'nın önerdiği Pulmozyme, solunum yollarını rahatlatmak için kullanılan bir ilaç

Ovalı'nın, klinik testlerde kullanılmasını önerdiği Pulmozyme adlı ilaç, akciğerinde sorun olan hastaların solunum yollarını rahatlatmak için kullanılıyor.

Ancak Prof. Dr. Ovalı'nın paylaşımının ardından, konuyla ilgili konuşan diğer bilim insanları, ilacın Türkiye'de ve dünyanın bazı ülkelerinde koronavirüs tedavisinde kullanıldığını aktardı.

Ercüment Ovalı'nın açıkladığı ilacın ardından, bilim dünyasından bazı isimlerden yanıt geldi.

Eleştirileri haksız bulanlarsa, Prof. Dr. Ovalı'nın ödüllü bir doktor olduğunu hatırlatarak, sonuçların beklenmesi gerektiğini vurguladı.

Koronavirüs Aşı ve İlaç Çalışmaları ile Gündeme Gelen Prof. Dr. Ercüment Ovalı Kimdir? - onedio.com
Koronavirüs Aşı ve İlaç Çalışmaları ile Gündeme Gelen Prof. Dr. Ercüment Ovalı Kimdir? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir