Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Preşevo'daki Arnavut Anıtının Kaldırılmasına Arnavutluk'tan Sert Tepki

 > -

Preşevo'daki Arnavut Anıtının Kaldırılması Arnavutluk'tan Sert Tepki

Preşevo'daki Arnavut Anıtının Kaldırılması Arnavutluk'tan Sert Tepki

Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, Sırbistan'ın güneyindeki Preşevo'da Arnavut askerler için dikilen anıtın Sırp yetkililerce kaldırılmasına ilişkin, ''Arnavutluk Hükümeti, Sırbistan'la olan ilişkilerini yeniden gözden geçirecektir'' dedi.

İktidardaki Demokratik Parti'nin Meclis Grup Toplantısı'nda konuşan Berişa, Preşevo'daki anıtın kaldırılmasının Sırp yetkililerinin Arnavutlar'a karşı sertliğini ve soykırım politikasını yansıttığını ifade etti. Berişa, ''Silah gücüyle Arnavut kahramanlara ait anıt kaldırıldı. Preşevo Arnavutlar'ı Miloşeviç rejimine karşı mücadelede hayatlarını kaybetti. Birleşmiş Milletler dahil birçok uluslararası örgüt, Preşevolu Arnavutlar'ın dünya üzerinde en fazla baskıya maruz kalan vatandaşlar olduğunu bildirmişti'' diye konuştu.

Preşevo'daki olayları sert bir dille kınadıklarını belirten Berişa, ''Arnavutluk Hükümeti, Sırbistan'la olan ilişkilerini yeniden gözden geçirecektir. Bu hususta, Arnavutluk hükümeti olarak Preşevo'daki Arnavutlara garanti veriyoruz'' dedi.

PREŞEVO'DAKİ ANIT

Arnavut nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sırbistan'ın güneyindeki Preşevo'da, 1999-2001 yılları arasında Sırbistan Silahlı Kuvvetleri ile silahlı Arnavut milliyetçiler arasında yaşanan çatışmada hayatını kaybedenler anısına belediye binası önüne 11 Ekim 2012 tarihinde anıt dikmişti. Sırbistan yetkilileri, anıtın yerel yetkililer tarafından kaldırılmasını istemiş, aksi takdirde kendilerinin kaldıracağını açıklamıştı.

Eski Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in iktidarda bulunduğu 1990'lı yıllarda yerel güvenlik güçlerine direndikleri için öldürülen Arnavutlar anısına Preşevo Belediye önüne dikilen anıt, dün Sırp jandarma birlikleri tarafından kaldırılmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Birleşmiş Milletler
Görüş Bildir