Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Poyrazköy Davasında Tutuklu Kalmadı

Anasayfa > Gündem

Poyrazköy'de Tutuklu Kalmadı

**Poyrazköy davasının dünkü duruşmasında 5 tutuklu sanık tahliye edildi.

87 sanıklı davada tutuklu kalmadı. Sanık yakınları büyük sevinç yaşadı.

‘Kafes Eylem Planı’, ‘Amirallere Suikast’ ve ‘Gölcük’te ele geçirilen belgeler’e ilişkin davaların birleştirildiği Poyrazköy davasının 5 tutuklu sanığı da tahliye edildi. Balyoz hükümlülerinin de “yeniden yargılama” taleplerine neden olan 5 numaralı harddiske ilişkin TÜBİTAK raporuna konu olan davada tutuklu sanık kalmadı. Tahliye olan sanıklar duruşmada TÜBİTAK raporu gereğince tahliye ve beraatlerini talep ederek, ‘Orduya komplo’ iddiasına yönelik olarak da Başbakan ve danışmanı Yalçın Akdoğan’ın tanık olarak dinlenmesini istemişlerdi.

‘Orduya kumpas’

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Poyrazköy davasının dünkü duruşmasına 5’i tutuklu 12 sanık katıldı. Sanık yakınlarının yoğun ilgi gösterdiği duruşmada, Mahkeme Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şubesi’nin döşeme altına gizlenmiş halde bulunan 5 No’lu harddiske ilişkin TÜBİTAK inceleme raporunun 4 klasör halinde mahkemeye ulaştığını söyledi. Ardından sanıklar tek tek söz alarak taleplerini dile getirdiler.

Kürsüye ilk gelen isim emekli Tuğamiral Fatih Ilgar’dı. Ilgar, “Türk ordusuna yönelik bir kumpas söz konusu. Bunu yapanlar ortaya çıkmaya başladı. Bu süreçte çok acılar yaşadık. Bu acıların somut örneklerinden biri de benim yakınımda yaşandı. Emekli Binbaşı Levent Bektaş da, “Başbakan’ın ‘Yargı içindeki çeteyi bulmalıyız’ demesi savcıları harekete geçirmeli. Bu saatten sonra yapılacak hiçbir yasal değişiklik mahkemenin omuzlarındaki vebali kaldırmayacaktır” dedi.

Müebbet isteniyordu

Mahkeme, tutuklu sanıklar Levent Bektaş, Ercan Kireçtepe, Erme Onat, Hüseyin Hançer, Eren Günay’ı tahliye etti. Mahkemenin bu kararıyla 87 sanıklı davada tutuklu sanık kalmadı.

Tahliye edilen 5 tutuklu sanık için iddianamede, “hükümeti ve TBMM’yi ortadan kaldırmaya ve kısmen görevlerini engellemeye teşebüsten 2’şer kez ağırlaştırılmış müeebbet” cezası isteniyordu. Sanıklar ayrıca örgüt üyeliği suçlamasıyla da 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyordu.

‘Casusluk’ta 6 kişi serbest

İzmir merkezli ’gizli bilgi ve belge bulundurma’ davasında tutuklu yargılanan 4’ü asker, 6 kişi daha dün tahliye edildi.Tahliye edilen Murat Polat, Ömer Faruk Erdoğan ve Mete Varol Güneş ve Hami Çetiner’in muvazzaf subay oldukları, Andaç Keskin’in ise ordudan ayrıldığı belirtildi. Sivil olan tutuklu kadınlardan Cansel Atik de tahliye edildi. Mahkemenin, tahliye edilen tüm sanıklar hakkında yurt dışına çıkış yasağı da koyduğu öğrenildi. (DHA)

ESRA ALUS İstanbul - Milliyet

Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/poyrazk...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?