Portekiz'de Bütçe Mahkemelik Oldu

-

Portekiz'de Bütçe Mahkemelik Oldu

Portekiz'de Bütçe Mahkemelik Oldu

Portekiz'de cumhurbaşkanı, ülkenin tartışmalı yıllık bütçesini Anayasa Mahkemesi'ne göndereceğini açıkladı.

Aníbal Cavaco Silva, bütçenin vatandaşlara adil davranmadığını, ve bazı kesimleri diğerlerinden daha ağır vurduğunu söyledi.

Bütçeyi hazırlayan orta sağ hükümet, daha önce görülmemiş seviyelerdeki vergi artışının, ülkenin Euro bölgesinden kurtarma paketi alabilmesi için gerekli olduğunu belirtmişti.

Portekiz'de bir cumhurbaşkanı daha önce sadece bir kez imzalanan bir kanunu Anayasa Mahkemesi'ne gönderdi.

Cumhurbaşkanı Cavaco Silva bu sürpriz açıklamayı Yeni Yıl konuşması sırasında yaptı. Kendisi kanunu bundan bir gün önce imzalamıştı.

Konuşmasında Silva "Talimatım doğrultusunda 2013 bütçesinin anayasaya uygun olup olmadığına Anayasa Mahkemesi karar verecek." dedi.

Cumhurbaşkanı, konuşmasında ülkenin zorlu bir kemer sıkma dönemi ve resesyondan geçtiğini söyledi ve Portekiz'in yıllık üretiminin iki katına eşit olan dış borcunun sürdürülemez olduğunu kabul etti.

Muhalefetteki sosyalistler vergi artışının geçerliliğini sorgulamış; ve cumhurbaşkanının başvurmaması durumunda Anayasa Mahkemesi'nde dava açacaklarını söylemişti.

Mahkeme geçen sene devlet memurlarının maaşlarının indirilmesini iptal edince hükümet başka gelir kaynakları aramak zorunda kalmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Portekizvergi
Görüş Bildir