Portakalın Bilinmeyen Faydaları

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Portakalın Bilinmeyen Faydaları

Portakalın Bilinmeyen Faydaları

Portakalın belki de hiç tahmin etmeyeceğiniz faydaları var.

Turuncu renk size ne hissettiyor? Sevinç duygusu, refah, neşe gibi duyguları teşvik eden turuncu rengin en yakın tonlarından olan portakal rengi, adını portakal meyvesinden alıyor. Aslında portakal da yediğinizde benzer güzellikler veriyor.

Aperatif olarak oldukça iyi bir seçim olan portakal, enerji veren bir meyvedir. Sporcuların sıklıkla tercih ettiği meyveler arasında ilk sırada yer alır.

Tarihi İlk olarak M.Ö. 2500 yılında Çin’de yetiştirilen portakalın tarihi oldukça eskiye dayanıyor. 1.yy’da Romalılar tarafından Hindistan’dan getirilen portakal Roma’ya dikiliyor.

Kristof Kolomb, 1493 yılında Kanarya Adaları ve Atlas Okyanu genelindeki yerlere turunç tohumları getiriyor. 1518 yılında Panama, Meksika ve Brezilya’da portakal yetişmeye başlıyor.

Dünya üzerinde portakal; çikolata ve vanilyadan sonra en sevilen 3.lezzettir.

Kanser Portakal; deri, akciğer, meme, mide ve kolon dahil olmak üzere kanser çeşitlerinde mücadele için etkili bir meyvedir.

Böbrek Düzenli portakal yemek, böbrek hastalıklarını önler ve böbrek taşı riskini azaltır.

Karaciğer Japonya’da yapılan araştırmalara göre, mandalina ve portakal yemek, karaciğer üzerindeki hastalıklara karşı mücadeleyi güçlendiriyor. Bunun karotenoidler ve A vitaminine bağlı olduğu düşünülüyor.

Kolesterol Portakal lifli bir meyve olduğundan, kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.

Kalp sağlığı Potasyum açısından zengin olan portakal, kalp fonksiyonlarını düzenlemede büyük destekçidir. Potasyum düzeyleri çok düşük olanlarda, aritmi denilen anormal kalp ritmi gelişebilir.

Kronik hastalıklar Portakal, serbest radikalleri nötralize ederek hücreleri koruyan C vitamini açısından zengindir.

Viral enfeksiyonlar Portakalda bulunan polifenollerin bolluğu, viral enfeksiyonlara karşı korunmayı destekler.

Kabızlık Sindirim salgılarını uyarır ve kabızlığı gidermeye yardımcı olur.

İyi görmenizi sağlar A vitamini ve karotenoidler, maküler dejenerasyonu önlemeye yardımcı olarak, göz sağlığınızı destekler.

Tansiyon Portakal, kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur ve kan basını koruyan magnezyuma sahiptir.

Cilt Portakallar beta-karoten dolu serbest radikallere karşı cildi korur ve yaşlanma belirtilerini önler. Hücre hasarını koruyan güçlü bir antioksidandır.

Alkali mineral Portakal asidik olmasına rağmen, vücudu dengeleyen alkali mineraller içerir. Benzeri içerik limonda da vardır.

Akıllı karbonhidrat Tüm meyveler gibi portakalda da basit şeker vardır ancak oranı düşüktür. Kan şekeri ve insülin sorunu yaşamanıza neden olmaz.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BrezilyaÇikolataÇinHindistanJaponyaKanserTercihmeyveşeker
Görüş Bildir