Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Poroşenko'dan Kısa Süreli Ateşkes Önerisi

Anasayfa > Gündem

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ülkenin doğusundaki çatışmayı tek taraflı şekilde durduracaklarını açıkladı.

Poroşenko, Kiev’de gazetecilere yaptığı açıklamada barış planının uygulanmasına ateşin tek taraflı şekilde durdurulmasıyla başlayacaklarını söyledi: “Bunun hemen ardından bütün taraflardan barış planına destek almamız gerekiyor. Bunların hepsinin kısa süre içerisinde gerçekleşmesi şart”.

Petro Poroşenko, ateşi kısa süreliğine durduracaklarını vurguladı: “Bu süre içerisinde yasadışı silahlı grupların silahları bırakmasını bekleyeceğiz. Silah bırakanlara ve ağır suç işlemeyenlere af öneriyoruz. Ayrıca, ben kendi tarafımdan Rusya’nın paralı askerlerinin Ukrayna topraklarını terk etmeleri için koridor önerisinde bulunuyorum'.

Rehinelerin serbest bırakılmasını talep ettiğini söyleyen Poroşenko, “Rehinelerin serbest bırakılmasını ve işgal edilen binaların boşaltılmasını bekliyoruz” diye ekledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı, barış planının kilit maddelerinden birisinin Anayasanın değiştirilmesi, bölgelerin yetkilerinin arttırılması ile ilgili olduğunu söyledi. Ayrıca, barış planı sınırların kapatılmasını da öngörüyor. Çünkü Poroşenko’ya göre, Rusya ile sınırların açık olması büyük risk kaynağı ve suçlular bunu kullanıyor.

Poroşenko, 14 siyasi adımdan oluşan barış planının yakın günlerde açıklanacağını bildirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı, ülkenin yeni tür savaşla karşı-karşıya olduğunu söyledi: “Bu, profesyonel istihbarat gruplarının, paralı askerlerin, gönüllülerin, yerel halkın kullanıldığı bir savaş. Bu gönüllülerin ve yerel halkın beyinleri yıkanmış. Büyük ölçüde enformasyon savaşı söz konusu. Maalesef, Ukrayna ordusu uzun yıllar boyunca sistemli şekilde mahvedilmiş. Biz savaşı çıplak, yalınayak ve silahsız askerlerle karşıladık. Ancak buna rağmen kısa sürede askerlerin profesyonelliği ve halkımızın büyük desteği, ayrıca da çok sayıda gönüllüler ve sıradan insanların finans yardımı sayesinde Ukrayna ordusunun savaş kabiliyetini toparlamak mümkün oldu. Ben Ukrayna’nın bu savaşı kazanacağından eminim. Biz organizasyon, derin stratejik vizyon ve en önemlisi de halkın desteği ile kazanacağız. Ukrayna toplumunun vatanseverliği, dayanışması ve mobilize olması ülkenin zafer kazanması ve tüm arazisinde barışı sağlaması için zemin oluşturuyor”.

Kaynak: http://www.trtturk.com/haber/ukrayna-...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?