Popüler Mossad'ın Gizli Tarihi

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Popüler Mossad'ın Gizli Tarihi

Popüler Mossad'ın Gizli Tarihi

“Bu kitapta, İsrail’in bilinmesi gerektiği halde bilinmeyen, tanınmış fiziksel kudreti kadar zorlu gizli gücü anlatılmaktadır...”

Bu cümle, ‘İsrail Gizli Servisi’nin İlk Kez Gün Yüzüne Çıkan Büyük Operasyonları / MOSSAD’ kitabının girişinde yazıyor. Cümlenin sahibi eski İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres. Kitapta, MOSSAD’ın gizli ve önemli operasyonlarının detayları anlatılıyor. Yazar ve eski meclis üyesi Michael Bar-Zohar ile İsrail’in tanınmış televizyoncularından Nissim Mishal’ın kaleme aldığı 21 bölümden oluşan kitapta Nazi savaş suçlusu Adolf Eichmann’ın yakalanmasından Halid Meşal’e yapılan başarısız suikast girişimine kadar birçok gizli operasyonun detayları var. Kitabın yazarlarından Michael Bar-Zohar’la MOSSAD’ı ve ajanlığı konuştuk:

MOSSAD’ın imajı mı büyük, kendisi mi? Organizasyon gerçekten büyük. Abartı tabii ki var. Mesela Kızıldeniz’de bir köpekbalığı Alman turiste saldırdı. ‘MOSSAD eğitti’ dediler. Eski istihbaratçı Wayne Matson, “Turgut Özal’ı MOSSAD ya da CIA öldürmüş olabilir” diyor… MOSSAD İsrail’e direkt bir tehlike arz etmeyen kimseyi öldürmemiştir.

Türkiye bir tehlike mi?

Türkiye bir müttefikti ve hâlâ potansiyel müttefik.

Aradaki fark ne?

Şu an ilişkiler iyi değil. Gelecek için hâlâ müttefik olmak mümkün.

‘İsrail’de popüleriz’

Eski MOSSAD’çı Ostrovsky, 30 bin personelden söz ediyor. Dünyadaki Yahudiler de örgüte hizmet ediyor mu?

MOSSAD başka ülkede yaşayan Yahudileri kullanmaz. En ufak problemde kendi insanı tehlikeye girer.

İsrail’de MOSSAD’a bakış nasıl?

Çok popüler. Ülkeyi, insanları koruyor. Sürekli saldırı tehdidiyle yaşayan ülkede insanlar kendilerini koruyan her kuruma karşı büyük saygı duyar.

İstihbarat örgütünün popüler olması sağlıklı bir durum mu?

Sürekli tehdit altında olmak İsrail’de yaşayanlarda nasıl bir etki yaratıyor?

Ayrık kişiliklere sahip oluyoruz. Tel Aviv’in 40 kilometre ötesinde savaş var; ama insanlar konsere gider, tiyatroya gider, yemek yer, hayat sürer. BM’ye göre dünyanın altıncı ya da yedinci mutlu insanları.

Filistin’e sert müdahale işleri daha içinden çıkılmaz hale getirmiyor mu?

Türkiye’ye günde 100 roket atılsaydı ne yapardınız? Suriye’den bir tane geldi, tepkinizi gördük. Gazze’nin, Batı Şeria’nın durumu belli. Biz barış istiyoruz. Sınırın sakin olmasını istiyoruz.

‘Türkiye’de operasyon yok’

MOSSAD, El Fetih’e de ağır darbeler vurmuş. Bu Hamas’ın yükselmesine yol açmış olabilir mi?

Aynı zamanda değillerdi. El Fetih varken Hamas yoktu. Fark etmez, El Fetih biter Hamas gelir. O biter İslami Cihat yükselir…

MOSSAD için birinci tehlike nedir?

İran. MOSSAD’ın en büyük çabası İran’ın nükleer faaliyetini durdurmak.

İstihbarat dünyasını bilen biri olarak Ortadoğu ’yu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Arap baharı Arap kışıydı. Demokrasi sadece özgür seçim değil, insan hakları da demek. Bush bize sorduğunda, “Özgür seçim Hamas’ı kazandırır” dedik. “Suudi Arabistan’da seçim yaparsanız Ladin oyların yüzde 75’ini alır” dedik. Seçimde Hamas kazandı. El Fetihçileri binalardan aşağı attılar.

Türkiye’de gazeteciler en çok ne sordu size?

MOSSAD Türkiye’de operasyon yapıyor mu? Yapıyor mu? Hiç. Türkiye, İsrail’e tehdit oluşturacak operasyonlara izin vermedi. Türk ordusu İsrail’e yakındı. İnanmıyorum; ama bir gün Türkiye İsrail’i yok etmeye karar verirse o zaman operasyonlar olabilir.

Türkiye ile İsrail ilişkileri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir araya gelirlerse yapamayacakları şey yok. Türkiye, İslam dünyasının önderi. Demokratik ve ekonomisi güçlü bir birliktelik olur.

Aksi takdirde ne olur?

Siz kaybedersiniz. Biz daha önce de hayatta kaldık. İstediğimiz şey sizinle birlikte yapmak bunları.

Türkiye, ‘Sorunumuz İsrail’le; Yahudilerle değil’ söylemini sık kullanıyor. Gerçekçi mi bu?

Hayır. İsrail’e saldırıyorsanız Yahudilere saldırıyorsunuz demektir.

Casus hikâyelerine niye meraklıyız?

Ajan, yalan söyler, çalar, öldürür ve bu resmidir. Sanırım bu yüzden

Gerçek ajanların James Bond’la alakası var mı?

İsrail’in Bond’unu tanıyorum: Rafi Eitan. Bond, yaptıklarını görse kenara çekilirdi. Ancak hayatta romandan daha kötü şeyler oluyor.

İşte İsrail’in Bond’u ‘Rafi’

‘İsrail’in James Bond’u Rafi Eitan’ı meşhur eden macera İngiltere ’nin Karmel Dağı’na yerleştirdiği radarı havaya uçurmasıydı. Kanalizasyonda sürünen Eitan, ‘Kokulu Rafi’ lakabını aldı. Bond’un tersine kısa boylu, tıknaz, gözlüklüydü. Nazi suçlusu Adolf Eichmann’ı yakalayan ekibin başındaydı. İddiaya göre cinayetleri şöyle anlatırdı: “Gözlerinin akını görmek ihtiyacı duyardım. O zaman ve sakin, dikkatli olur, yapmam gerekeni düşünürdüm. Sonra yapardım.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Birleşmiş MilletlerCasusFilistinGazzeİngiltereİranİsrailJames BondSavaşSuriyeSuudi ArabistanTurgut Özalroket
Görüş Bildir