17 Polisin 2 Protestocuyu Dövmesine Soruşturma

 > -

Polisin görevi bulduğu yerde dövüp bırakmak mı?

Antalya'da Gezi Parkı eylemlerine katılan ve çevik kuvvet müdahalesi sonrası bir otoparka saklanan gençler polis tarafından dövüldükten sonra gözaltına alınmadan serbest bırakıldılar.

Antalya 'da, 2 Haziran'da Cumhuriyet Meydanı'nda Belediye Otoparkı'na sığınan ve saklanan gençleri polis öldüresiye dövdü. Dayağın görüntüleri ÇHD'li avukatlar tarafından belediyeye yapılan resmi başvuruyla elde edildi

‘GÖZALTINA ALDIKLARINI DÖVDÜLER, SERBEST BIRAKTILAR’

Haberin Tamamı İçin:

Otoparkta Polisten İnanılmaz Dayak

Antalya’da üniformalı polislerin Gezi Parkı eylemlerine katılan 3 gence Antalya Büyükşehir Belediyesi kapalı otoparkında uyguladığı şiddete ilişkin ortaya çıkan görüntüler inceleme altına alındı.

ANTALYA’da Gezi Parkı eylemlerine katılan üç gence 2 Haziran gece saat 02.40 sularında Antalya Büyükşehir Belediyesi kapalı otoparkında üniformalı polislerin uyguladığı şiddete ilişkin ortaya çıkan görüntüler tüm Türkiye’de bomba etkisi yarattı. Görüntülerin ortaya çıkmasını sağlayan Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) Genel Başkan Yardımcısı Münip Ermiş, görüntülerle ilgili suç duyurusuna hazırlandıklarını söyledi.

İHBAR ALMIŞTIK

Gezi eylemlerine katılan kişilere yönelik müdahaleler sonrası birçok kişinin Antalya’da gözaltına alındığını dile getiren Ermiş, “Söz konusu otoparkta birçok gencin feci şekilde dövüldüğü ile ilgili haberler almıştık. Bu haberler doğrultusunda avukat arkadaşımız otopark yönetiminden resmi yazı ile görüntüleri istedi. Böylece bu vahşet anları ortaya çıktı” dedi.

İŞKENCE SUÇUNUN FAİLLERİ

Olaya karışan 17 memur tespit edildiğini dile getiren Ermiş, “Görüntülere yansıyan polislerin tamamı işkence suçunun failidir. Oradaki çocuklar teslim olmuş, direnmemiş, şiddete karşılık dahi vermemiştir. Buna rağmen kendileri feci şekilde dövülmüştür. Burada her şeyden öte insanlık suçu işlemiştir. Şu anda o çocukların akıbetlerini, kimlik bilgilerini tespit etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

17 Polisin 2 Protestocuyu Dövmesine Soruşturma

Antalya Emniyet Müdürlüğü, 2 Haziran'da Gezi Parkı protestoları sırasında otoparka sığınan 3 gençten 2 erkeğin 17 polis tarafından copla dövülüp, yerde sürüklenmesiyle ilgili soruşturma başlattı. Görüntüleri elde eden Çağdaş Hukukçular Derneği'nin Genel Başkan Yardımcısı Munip Ermiş ise polisler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Antalya'da 2 Haziran'da Cumhuriyet Meydanı'ndaki Gezi Parkı protestolarında, polislerden kaçan 2'si erkek, 1'i kız 3 genç, Cumhuriyet Meydanı'ndaki otoparka sığındı. Peşlerinden gelen polisler, otoparka girerek duvar kenarında bekleyen 3 genci gördü. Genç kız dışarı çıkarılırken, diğer 2 genç, toplam 17 polis tarafından copla dövülüp yerlerde sürüklendi. Polislerin, olayın ardından gençleri gözaltına almadığı, herhangi bir tutanak da tutmadığı iddia edildi.

Görüntüler, otoparkın güvenlik kameralarına da yansıdı. Bu görüntülerin kayıtlarına Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkan Yardımcısı Munip Ermiş ulaştı. Belediyeden elde ettiği görüntüleri paylaşan Ermiş, 1 dakika süren görüntülerde 2 gencin polisler tarafından dövüldüğünü, daha sonra gözaltına alınmayıp serbest bırakıldığını söyledi.

Güvenlik kamerası kayıtlarını elde ederek, polisin gençlere müdahalesine tepki gösteren ÇHD Genel Başkan Yardımcısı Münip Ermiş, "Gençler ağır derecede darp ve şiddete maruz kalmışlardır. Fakat adli işlem yapılmamıştır" dedi.

Dernek olarak Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacaklarını ifade eden Ermiş, şöyle konuştu:

"2'si erkek 3 genç otoparkta duvar kenarında saklanmış ve korku içerisindeler ve bir anda içeri 17 polis girerek doğrudan elindeki cop ve sopalarla ağır derecede işkence yapmaktadırlar. Bu işkence 1 dakika sürmüş ve gençleri tekmeleyip yerlerde süründürmüşler."

Yasalara göre polisin karşısında herhangi bir direnme yoksa kesinlikle zor kullanamayacağını anımsatan Ermiş, yaşanan olayın işkence suçu sayıldığını savundu.

Cumhuriyet Savcılığı'na ve İl Emniyet Müdürlüğü'ne gençlere müdahale eden 17 polisin tespit edilmesi için çağrıda bulunan Ermiş, "Antalya Cumhuriyet Başsavcısı ve İl Emniyet Müdürü 17 polisi saklamamalı bu polisler hakkında ceza soruşturulması başlatılmalı, kanun bu suçu işkence olarak tanımlamaktadır" diye konuştu.

Ermiş, polisin dövdüğü gençlerin kimliğinin henüz belirlenmediğini ve savcılık tarafından yapılacak araştırmada ortaya çıkacağını dile getirdi.

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ SORUŞTURMA BAŞLATTI

Antalya Emniyet Müdürlüğü ise olayla ilgili soruşturma başlattı. Polislerin kimliğinin belirlenmesi için görüntülerin incelendiğini belirten Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, olayın saat 04.42'de meydana geldiğini, gençlerin Antalya Valiliği'nin demir kapısını kıran grupta yer aldığını, polisin müdahalesinin ardından da otoparka kaçtıklarını belirtti.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, "Orantısız güç kullanan ve bu şekilde tespit edilen arkadaşlarla ilgili elbette kanuni gereğini yaparız. Polisin içinde bu şekilde yanlışlar olanlar da olabilir. Bütün bunları bütün bir teşkilata mal etmemek gerektiğini de özellikle ifade etmek istiyorum" dedi.

Zete

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AntalyaGezi ParkıMuammer GülerPolismemur
Görüş Bildir