Polise Daha Sağlam Toma Geliyor

 > -

Polise Daha Sağlam Toma Geliyor

Polise Daha Sağlam Toma Geliyor

GEZİ Parkı olaylarıyla gündeme oturan polis TOMA’larının daha sağlam versiyonları için düğmeye basıldı. Polis için üretilecek 25 adet TOMA, el yapımı patlayıcı, mermi gibi askeri araçların üretiminde kullanılan balistik test süreçlerinden geçecek. Savunma Sanaayi Müsteşarlığı kanalıyla kullanımda olan TOMA’ların üreticisi konumundaki Nurol Makina ile Gezi Parkı olaylarından önce sözleşme imzalandığı öğrenildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, savunma alanında da faliyet gösteren Katmerciler Holding ile de geçen mayıs ayında 30 adet TOMA için 9 milyon 960 bin liralık TOMA üretim anlaşması yapmıştı.

Nurol ile imzalanan sözleşmeye göre Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teslim edilecek olan 25 adet TOMA, kullanımda olanlardan daha sağlam olacak. Mevcut TOMA’lar kamyon şasesi üzerine monte edilmiş ünitelerden oluşurken, yeni üretilecek araçların şaseleri de özgün üretim olacak ve daha çok zırhı taşıyabilicek. TOMA’ların tamamının yıl sonuna kadar polise teslim edilmesi planlanıyor.

BALİSTİK TESTE GİRECEK TOMA’lar üretim aşamasında ateşli silahlarla balistik testlere tabi tutulacak, askeri testlerden geçecek, en sağlam hale geldikten sonra da üretilip polise teslim edilecek. Sağlamlaştırılmış TOMA’lar 15 tondan daha ağır olacak. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kullandığı TOMA’lar Azerbaycan, Libya, Gürcistan, Kazakistan, Zimbabve’ye de ihraç ediliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AzerbaycanGezi ParkıPolis
Görüş Bildir