Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Polis Dayağı Çene Kırdı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Polis dayağı çene kırdı

Polis dayağı çene kırdı

Diyarbakır'da polis şiddetine maruz kalan ve çenesinde kırıklar olduğuna dair doktor raporu alan Mehmet Göler, polis karakolunda yüz üstü yere yatırıldığını ve yüzüne tekmelerle vurulduğunu belirterek, İHD'ye başvurdu.

Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde 5 Mart'a bir oto yıkamacıda gözaltına alınan Mehmet Göler'in (41), hem gözaltına alınırken hem de polis karakolunda işkenceye maruz kaldığı belirtildi. Hastaneden çenesinin 3 yerden kırıldığına dair rapor alan Göler, yüzünün şişkinliğinden dolayı 5 Mart'an beri Dicle Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik Cerrahi Bölümü'nde müşahade altında tutuluyor. Göler, yüzündeki şişkinliğin dinmesi ardından ameliyata alınacak.

'Yerde sürüklediler'
Göler, yaşadığı olayı şöyle anlattı: "Olay 5 Mart'ta saat 18.00 civarında oldu. Arabamı oto yıkamaya götürdüm. Aracımı bıraktıktan sonra oto yıkamanın yazıhanesine geçtim. Oto yıkamanın sahibi de burada oturuyordu. İsmi Murat'tı. Demek ki hakkında bir soruşturma vardı. Hakkında bir ihbar yapılmıştı. Daha 3 dakika geçmeden 3 polis oraya geldiler, ellerinde silahla yazıhanenin yanına geldiler. Silahı doğrulttular. Murat isimli kişi, kapıyı açmaya gitti. Polisler geri çekildi. Havaya ateş ettiler. 'Murat teslim ol' dediler. Çocuk elini başına götürerek, teslim oldu. Ne silah vardı üstünde ne de bir şey. Çocuk kapıya çıkar çıkmaz, ellerini kelepçeleyip aldılar. Ben de dedim çıkmasam beni vururlar. Ben de elimi başıma koyup çıktım. Sonra beni yere yatırdılar. Elimi kelepçeledikten sonra yüz üstü yere yatırdılar. Bana direk küfür etmeye başladılar. Başımı kaldırdığımda da çeneme bir tekme daha attılar. Orda kırıldığını fark ettim. Sonra bizi karakola götürdüler. Karakolda yerde süründürerek, kelepçeli halde hücreye attılar."

Şiddet karakolda da sürdü
Göler, darp edildikten sonra Sur ilçesindeki Polis Karakolu'na götürüldüğünü belirterek, yerlerde sürüklendiğini ve burada da aynı muameleyle karşılaştığını söyledi. Göler, karakola götürüldükten bir saat sonra Diyarbakır Devlet Hastanesi'ne oradan da Dicle Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildiğini ifade etti.

İHD'ye başvuru yapıldı
Göler, polislerin kendisinden "İfadeni verdiğinde önce o çocuk silahla ateş etti dersin" diye ifade vermesini istediğini kaydederek, bu durumu kabul etmediğini ve o şekilde ifade vermeyeceğini söylediğini belirtti. Göler, polislere "Suçum neydi, niye bana bunu yaşattınız" diye sorduğunu, polislerin de kendisine "Yanlış yerde yanlış zamanda bulunuyordun" dediklerini aktardı. Göler, polislerce aranan Murat isimli kişinin ise, bir gün sonra mahkemeden serbest bırakıldığını öğrendiklerini belirterek, "Raporda 3 yerden çenem kırılmış dediler. Sol taraftan 2 yerden, sağ taraftan da bir yerden kırık var. Maddi manevi davamdan vazgeçmeyeceğim. Polisler hakkında şikayetçim. Bana bunu yaşatanlardan şikayetçi olacağım" dedi. Göler'in ailesi, İHD Diyarbakır Şubesi'ne başvurdu.

(dha)

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DiyarbakırPolisolay
Görüş Bildir