Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tüm Bilinmeyenleriyle Pol Pot'un İşkence Hapishanesi: 2 Mahkum Nasıl Kurtuldu?

-

Kamboçya'nın 1970'lerde en kanlı hapishanesinde, 12,000 kişi hayatını kaybetti. Sadece bir avuç dolusu insan hayatta kalmayı başarabildi. Bu insanlar arasında iki tanesi var ki her gün müzeye dönüşen hapishaneye gelip neler yaşadıklarını anlatıyor, tarihin kanlı ve karanlık sayfalarını aydınlatmaya çalışıyorlar.

Gizli İşkence Hapishanesi

1970'lerde, Kamboçya'sında önceden bir lise olan bu bina, Kızıl Kmerler rejimi sırasında Kamboçya soykırımının yaşandığı yerlerden biri haline dönüşüyor. O dönem nam-ı diğer adı Security Prison 21 (S-21).

"Bir dönem, bunlar ikinci sınıf derslikleriydi. Khmer Rouge rejimi sırasında s-21 olarak bilinen, 21 no'lu Güvenlik Hapishaneleri'ne döndürüldü."

Kızıl Kmerler nasıl bir oluşumdu?

Kızıl Kmer, Kamboçya Komünist Partisi'nin taraftarlarının oluşturduğu bir ögütlenmeydi. Bu örgüt, bir toplumsal mühendislik prjesi olan Kamboçya Soykırımı'nda başı çeken gruptu.

Dönemin ünlü ismi: Pol Pot

Asıl adı ile Saloth Sar olan Pol Pot, Kızıl Kmerler adlı gerilla teşkilatının kurucusudur. Ayrıca Kamboçya Komünist Partisi rejimi sırasında, 1976 ilâ 1979 yıllarında, Kamboçya başbakanıydı. İktidarı döneminde Kamboçya'da bir milyonun üzerinde kişinin ölmünden yani Kamboçya Soykırımı'ndan sorumludur.

Ölümler ve işkenceler

1975-1979 yılları arasında, bu hapishanede en az 12,000 insanın öldürüldüğü biliniyor. Hapishanenin kapısından adımını atmış herkes türlü işkencelere maruz kalıyor.

Yalnızca bir avuç insan hapishaneden kurtulabiliyor

Resimde gördüğünüz adam Bou Meng. S-21 mahkumlarından bir tanesi. Kendisi 74 yaşında bir ressam. S-21'den kurtulabilmesini de sanatına borçlu. Şimdi her gün geçmişte neler yaşadığını insanlara anlatıyor. Bundan cüzzi miktarda bir para da alıyor ancak "Önemli olan şey, burada ne olduğunu belgelemek" diyor.

Bou Meng ve eşi

16 Ağustos 1977'de karısıyla beraber tutuklanıyor ve içeri girdikten sonra duyduğu tek şey karısının çığlıkları oluyor. Bou Meng'in hapishanede ilk yaptığı şey çığlıklar içinde işkence çeken karısının bir resmini yapmak ve gözyaşları içinde onu izlemek. Resimdeki fotoğraf Bou Meng'in karısına ait.

Ressamlık sayesinde hayatta kaldı

Birkaç ay işkenceye maruz kaldıktan sonra yalan ifadeyle CIA ajanı  olduğunu kabul etmek zorunda kalan Bou Meng'in resim yeteneği keşfediliyor. Ardından Pol Pot'un, Marx'ın, Lenin'in ve Stalin'in resimlerini yapması isteniyor. Bou Meng bu şekilde S-21'de hayatta kalabilmiş. (resim Bou Meng'e ait)

Hayatta kalmayı başaran diğer mahkum

Chum Mey, Amerika ve Rusya'ya ajanlık yaptığını itiraf etmesi için günlerce işkenceye maruz kalmış ve sorgulanmış. Brçok işkenceye maruz kalıyor ancak elektrik şoku verildiği zaman, yapmadığı ajanlığı itiraf etmek zorunda kalıyor.

Tamirci olduğu için yaşamasına izin verildi

Karısı ve üç çocuğunu geride bırakmak zorunda kalan Chum Mey, ifadeleri almakta kullanılan daktilolaları ve hapishanenin atölyesindeki dikiş makinelerini  tamir ederek hayatta kalmayı başardı. 

Şimdiyse "Her gece - her zaman ağlıyorum. İnsanların khmer Rouge hakkında konuştuklarını duyuyorum. Bu bana karımı ve çocuklarımı hatırlatıyor."

https://twitter.com/Jamesjlunt/status/572778180253114368
"Chum Mey'le bir fotoğraf, Khmer Rouge S-21'inde hayatta kalan 7 insandan biri"

https://twitter.com/H2OComms/status/569095572340092930
"Chum Mey S-21'den kurtulanlardan biri. Şimdiyse müzede tecrübelerini paylaşıyor"

Chum Mey ve Bou Meng'le çekilmiş bir fotoğraf

S-21 artık Tuol Sleng Soykırım Müzesi

Video'da S-21'in ve Tuol Sleng Soykırım Müzesi'nin içini gezebilirsiniz.

Kaynak: BBC

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kendobushido

4 sene gibi kısa bir sürede olmuş bu kadar şey tuhaf

feyk

cehaletin iktidara gelmesi cok tehlikeli. genelde sonuclari boyle oluyor. pol pot komunismden etkilenerek aklinda bir toplum modeli olustuyor. sadece koylulerden olusan bir toplum. sonrasinda bunu uygularken dogal olarak buna karsi cikan, butun egitimli aydin insanlari yok ediyor. oyleki sadece yabanci dil bilmesi bile birinin kendini bu olum kamplarinda buluyor. bir ulkeye yapabilcegin daha buyuk kotuluk kotuluk dusunemiyorum. ulkenin tum egitimli ve dusunen kismini yok ettigin anda o ulkeyi ortacagin karanligina uzun sure cikmamak uzere gommus olursun. sorun suki egitimli insan kalmadiginda yeni yetisen nesli egitecek insanda bulunamiyor. kalici oluyor. turkiye cumhuriyetinin ilk yillarda ivme kazanip gelisememesinin en onemli nedeni budur. egitimli insanlarinin canakkalede diger savaslarda on cephede olmus olmasi.

egoist

Bizzat gittim gordum hepsi dogrudur.Bou Meng in karisi bogazi kesilerek oldurulmus,kendisi oyle diyordu.

stanley-dayi

Komunizim Afyondur , ehehehe

versayli-aksansiz-asilzade

insanları sırf gözlüğü olduğu için katleden amerikanın gizli desteğini alan diktatörün korkunç hapispanesi.

orhanbencegay

Yazıda "ifadeyle CIA ajanı olduğunu kabul etmek zorunda kalan" diye bir kısım var. Daha hala Amerika desteği diyorsan o gözlükleri sana verelim istersen.

versayli-aksansiz-asilzade

ahahahha bak bugün ikinci kez gülüyorum.velet arastırda gel.(gizliyi 10 kez okuma ve 100 kez yazma cezası veriyorum)

orhanbencegay

Sen gül ama milleti bir yeriyle güldürme. Pol Pot'un Komünist olduğunu cümle alem biliyor. Sanki gizliyi saklıyı öğrenebilen tek dingil sensin. Velet dediğin adam üç dil bilen doktoralı adam.

versayli-aksansiz-asilzade

hem akademik kariyeri olup hemde 3 dil bilip üstüne dünyadan haberi olmamak.HOCA DAVUTOĞLU ONEDİOYA ÜYE

orhanbencegay

Yazdığım yorumlarımdan Davutoğlu taraftarı olduğumu mu anladın? Yazık beynine! Neyse ki senin gibi Pol Potun katliamlarını Amerika'ya mal ederek solu kurtarmaya çalışan zavallı değilim. Hadi beni geç de üstteki "senin gizli bilgini görmeyen" 4 farklı yazara ne diyeceksin? Herkes dünyadan bihaber bir sen değilsin öyle mi?

versayli-aksansiz-asilzade

davutoğlu taraftarı değilsin ta kendisisin!(ironi anlamayan mal,türkiyenin gerçekten iyi akademisyenlere ihtiyacı var)sürekli ben mehdiymişim gibi konuşuyorsun.sen demek benim dışımdaki herkes mi demek?(kelime anlamlarını bilmiyor ama 3 dil biliyor:D .4 faklı yazarı araya sokma...at gözlüğü takıyorsun heralde hocam.benim solcu olduğumu sanmanda ayrı bir mallık.solu bir görmende ayrı bir mallık.sol-sağ diye insanları ayırmanda ayrı mallık.mallıkta mallık.yeterince vaktimi kaybettim senle anlama kıtı.ha bu arada ben çok sık ironi yaparım.ehehe laf goyocom diye benim yorumlarımın altına birşeyler yazma ters köşe olursun.sareye benden selamlar.

orhanbencegay

Harcadığım zamana yazık da "Mehdi" ne lan?Merak ettim. Sen kimsin ki seni Mehdi göreyim?? 24 saat bu sitede ota bota yorum yapan birisin.Çapın olsa da Mehdi desek. Versay sarayını bırak Sulukule'li bile olamazsın. Yorum yazdık diye mi ortalığı boş buldun? Git çapındakilerle muhatap ol dingil.

versayli-aksansiz-asilzade

İRONİDEN ANLAMAYAN ANGUT.KONU KAPANMIŞTIR

orhanbencegay

Onedio yönetimi, bu dingil belli ki sitenizde imtiyazlılardan birisi çünkü yazdığıma daha yayımlanmadan anında cevap veriyor. Bu tür itleri sahiplenmek sizi ilgilendirir ama NAÇİZANE tavsiyem böyle giderseniz bu site biter.Benden söylemesi.

versayli-aksansiz-asilzade

ahahahahha imtiyazlı ?yayınlanmadan cevap veriyor?bildirimi geliyor .internetten anlamıyorsun değil mi hocam.

Görüş Bildir