Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Devlet Askerlerini Umursamıyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

PKK'ya Anne Çağrısı: Bayram Gelmeden Oğlumu Bırakın

PKK'ya Anne Çağrısı: Bayram Gelmeden Oğlumu Bırakın

PKK'lıların kaçırdığı er Ramazan Başaran'ın ailesi, oğullarının serbest bırakılması için yardım istedi. Anne Bese Başaran, Kürtçe, "Bayram geliyor ne olur Ramazan'ımı bırakın" diye seslendi.

Diyarbakır’da PKK’lıların kaçırdığı er Ramazan Başaran’ın anne ve babası, Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi’ne başvurarak oğullarının serbest bırakılması için yardım istedi. Anne Bese Başaran, gözyaşları dökerek Kürtçe, “Bayram geliyor ne olur Ramazan’ımı bırakın” diye seslendi.

Diyarbakır-Bingöl karayolunu kesen bir grup PKK’lı, 7 Ağustos 2012 günü izin dönüşü otobüsle Giresun’daki birliğine giden er Ramazan Başaran’ı kaçırdı. Başaran’ın Mardin’in Derik İlçesi’nde yaşayan annesi 55 yaşındaki Bese ile babası 60 yaşındaki Osman Başaran, bugün Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi’ne başvurarak oğullarının serbest bırakılması için yardım istedi.

Mazlum-Der Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Mustafa Saruhan, PKK’ya çağrıda bulunarak kaçırdıkları asker, polis ve kaymakam adaylarının bırakılmasını istedi. Saruhan, barışa katkı sağlaması ve ailelerin mağduriyetlerinin giderilmesi için PKK’nın kaçırdıkları kişileri serbest bırakmasını istediklerini belirterek, “Annelerin daha fazla ağlamaması için ailelere teslim edilmesini talep edilmesini istiyoruz. Bu barış için devlet yetkililerinin de üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini, operasyonların son bulmasını istiyoruz" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Devlet Askerlerini Umursamıyor

Askerler Reşat Çeçan, Hadi Gizli ve Ramazan Başaran, 6 Ağustos'ta Lice-Bingöl karayolunda HPG gerillaları tarafından esir alındı. Aradan geçen 2 aya rağmen çocuklarından haber alamayan aileler, dün bir kez daha İHD Amed Şubesi'ne başvurdu. Aileler ayrıca MAZLUMDER Şubesi'ne de başvurarak yardım talebinde bulundu. Askerlerden Ramazan Başaran'ın annesi Besê Başaran, göz yaşlarına hakim olamazken, oğlunun kalp hastası olduğunu belirtti ve serbest bırakılmasını istedi. "Kabus içindeyiz" diyen baba Osman Başaran, "Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Allah rızası için çocuklarımızı bize kavuştursunlar. Allah onlara da yardımcı olsun. Tek dileğim Allah'tan bir an önce barış ortamı sağlansın, onlarda kendi ailelerine kavuşsun" dedi.

Arayıp soran yok

Arap kökenli Hadi Gizli isimli askerin ağabeyi İbrahim Halil Gizli, operasyonlara son verilmesini ve Kürt sorununa çözüm bulunmasını istedi. Suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyen ağabey Gizli, "Çok üzgünüz. Evde hiç huzurumuz kalmadı. Kardeşim zorunlu askerlik nedeniyle askerdeydi. Buna rağmen kaçırıldıktan sonra devlet tarafından kimse gelip de çocuğumuzun kaçırıldığını bize söylemedi. Kimse arayıp sormuyor. Artık buna isyan ediyoruz. Yetkililer neden böyle duyarsız yaklaşıyor. Bu konuda var olan yasal haklarımızı kullanacağız" diye konuştu.

'Çocuklarımızın kıymeti yok'

Aynı zamanda bir kardeşi gerillada olan asker Reşat Çeçan'ın babası Cemal Çeçan ise, gözü yaşlı anne ve babaların acılarının artık teselli bulması gerektiğini söyledi. Operasyonların sona ermesini isteyen Baba Çeçan, şunları söyledi: "Dağda 24 saat savaş var. Savaş nedeniyle çocuklarımızı serbest bırakamıyorlar. Yani operasyonlarda ola ki çocuklarımıza bir şey olursa da direk PKK'ye mal edecekler. Vallahi biliyoruz ki bu operasyonları sırf çocuklarımız ölsün ve olay PKK'ye mal edilsin diye sürdürüyorlar. Bilmiyorlar mı operasyonların çocuklarımıza zarar vereceğini? Ama çocuklarımızın onlar için bir tavuk kadar kıymeti yok. Görüyoruz; Filistin bir İsrailli askeri esir aldı. O esir askere karşılık İsrail bin 600 tane esir bıraktı. Ne gerekirse yapacağım, gerekirse avukat tutup dava açacağım."

METİN İNAN / DİHA/AMED

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BingölDiyarbakırFilistinİsrailLiceMardinPolisSavaşolay
Görüş Bildir