Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

PKK'nın Sınır Dışına Çekileceği Tarih

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

PKK'nın Sınır Dışına Çekileceği Tarih

PKK'nın Sınır Dışına Çekileceği Tarih

MİT Başkanı Hakan Fidan ile DTK Eş Başkanı Ahmet Türk ve BDP Milletvekili Ayla Akat Ata'nın İmralı Cezaevi'ne PKK'nın silah bırakması amacına yönelik ziyaretini daha önceki ateşkes görüşmelerinde devlet ve İmralı arasında arabuluculuk yapmış olan İlhami Işık Ahaber'de yayınlanan Jurnal'de değerlendirdi.

İlhami Işık'ın açıklamalarından satırbaşları;

Görüşme için Ahmet Türk ve Ayla Akat Ata isimlerinin seçilmesi isabetlidir, görüşmelerden bu yana sergiledikleri tavırdan anlıyoruz. Bu sürece zarar verebilecek her şeyden sakınan bir tavır içinde olduklarından dolayı kendilerini desteklemek gerekiyor. Anlamlı buluyorum her iki ismi de. Bu süreci kendi dâhil olduğum süreçlerden çok daha anlamlı buluyorum. Teorik olarak bir silaha veda paketi var. Bunun ön koşuluPKK'nın sınır dışına çekilmesi. Mayıs ayında örgüt sınır dışına çıkabilir. Biz silahların kullanılmayacağı bir döneme giriyoruz. Öcalan kafasında silahlı mücadeleye son demiştir.

Devlet ile İmralı arasında arabulucuk yapan İlhami Işık'ın açıklamaları

Bunun hayata geçirilmesi imkân ve kabiliyet meselesidir. Bundan sonra on tane de Silvan olsa bu süreç bozulmaz, çünkü yeterince kazanımımız,deneyimimiz var. Zorunluluk ve gönüllülük söz konusu bir de. Bölge şu anda zorunluluk dayatıyor. Irak ve Suriye'nin şu anda içinde bulunduğu duruma bakarsanız, Ortadoğu denklemine bakarsanız, bölge Türk- Kürt ittifakını dayatıyor.

Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'nin BDP milletvekilleri için söylediği iradeleri ipotek altında sözüne katılmıyorum. Bir dün dünde kalmıştır, yeni bir süreci yaşıyoruz. Dünü konuşanlar ölülerdir, yaşayanlar yarına bakar. BDP'ye bu süreçte pozitif yaklaşmak gerekiyor. Öcalan'a gelince Mandela da cezaevindeydi, onun için iradesi ipotek altında denmedi. Kandil'e karşı Öcalan'ın elini güçlendirmek için ev hapsi gibi seçenekler konuşuluyor ancak bu en son konuşulacak konudur, en başta konuşmak ne kadar iyi niyetli de olunsa sürece kötülük olur. Yıllardır tanıdığım bildiğim Öcalan için kendi önceliği ikinci üçüncü planda, birçok haklı nedenden dolayı nefret süjesine dönüşmüştür. Öyle bir niyeti olsa Suriye'den çıkış problemi olmazdı. Görüşmeleri kendisi için yaptığı doğru değil.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiİmralıIrakSuriye
Görüş Bildir