Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

PKK'nın Geri Çekilmesi 'Dünyanın Güzel Olayı' Seçildi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

PKK'nın Geri Çekilmesi 'Dünyanın Güzel Olayı' Seçildi

Avusturya'nın önde gelen gazetelerinden Die Presse'nin "Dünya neden biraz daha güzelleşti?" başlığıyla hazırladığı listede PKK ’nın Türkiye ’den çekilmesi ilk sırada yer aldı.

"Ekonomik kriz ve Ortadoğu 'daki kanlı çatışmalara rağmen dünyada güzel gelişmeler de oluyor" spotuyla sunulan verilen haberde dünya çapındaki 7 gelişme için şu ifadelere yer verildi:

"Dünyada olumlu gelişmeler de oluyor; Örneğin PKK ve Türk hükümeti yıllardır süren savaşa son verdi. Japonya'da ekonomi birden bire yeniden yükseldi. Afrika artık felaketler kıtası değil; Angola gibi ülkelerde dikkat çeken ekonomik düzelmeler yaşanıyor. Ayrıca Euro da her şeye rağmen yine ayakta."

Suriye'deki iç savaşta sonun hala uzak olduğu, aynı şekilde İsrail-Filistin krizinin hala sürdüğü, Kongo ve Somali gibi Afrika'nın birçok ülkesinde şiddetin hakim olduğuna dikkat çeken gazete Kürdistan'daki gelişmeler için ise şu yorumu yaptı:

"Dünyadaki bu olumsuz olaylara rağmen parlak bir gelişme yaşandı. PKK ve Türk hükümeti Mart ayından bu yana ateşkes konusunda anlaştılar. Böylelikle 30 yıldır 40 binden fazla insanın hayatına mal olan bir kanlı çatışma sona erdi. Şimdiye kadar ateşkeslerin şansı pek olmamıştı, fakat bu kez durum farklı. Birkaç hafta önce PKK güçlerini geri çekmeye başladı ve tamamen bir barış havası hakim."

Çin ve Hindistan'ın yıllardır süren Himalaya sınır bölgesi krizini çözme konusundaki adımlarını da öven gazete, “Çin'in yeni devlet başkanını ilk yurt dışı gezisini Hindistan'a yaptı, Burma'da askeri cunta rejiminin demokratik adımlar atıyor” diyerek diğer olumlu gelişmeleri ise şöyle sıraladı;

  • Japonya'da artık kötü haberler gelmiyor, ekonomisi yeniden parlıyor. Afrika'da ise ekonomik kalkınma dikkat çekiyor. İşsiz Portekizliler artık iş bulma umuduyla Afrika'nın güneyine göç ediyor.
Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AvusturyaÇinFilistinHindistanİsrailJaponyaSuriye
Görüş Bildir