8 Türk PKK İçin Haraç Toplarken Yakalandı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

PKK İçin Haraç Toplarken Yakalandılar

PKK İçin Haraç Toplarken Yakalandılar

Danimarka'da polis sabah saatlerinde sessizce yürüttüğü baskınlarda Türkiye vatandaşlığı bulunan 8 kişiyi PKK'ya yardım topladıkları gerekçesiyle yakalayarak gözaltına aldı.

Yaşları 17 ile 71 arasında değişen 8 kişinin Danimarka'da terör örgütü PKK için haraç topladıkları ve topladıkları paraları PKK'ya gönderdikleri belirtildi. Paranın miktarı tam olarak belirtilmedi ancak 67 ila 140 milyon Kron civarında olduğu, bunun daha sonra yapılacak açıklamalarda netlik kazanacağı bildirildi.

Kopenhag Emniyet Müdürlüğü‘nden Jens Möller Jensen, operasyonların Roj TV davasıyla bağlantılı olarak elde edilen bilgiler doğrultusunda yürütüldüğünü belirterek, “Roj TV davası ile ilgili olarak polisin gerek Danimarka gerek Türkiye gerekse diğer ülkelerden elde ettiği bilgiler doğrultusunda yürüttüğümüz operasyonlarda 8 kişiyi yakaladık. Danimarka ve Danimarka dışında daha yeni tutuklamalar olabilir. PKK'lı ve PKK yandaşı insanların, uzun yıllar PKK için haraç ve yardım topladıkları paraların bir kısmının PKK'nın silahlı mücadelesi bir kısmının da Roj TV'ye aktarıldığı ortaya çıktı“ dedi.

PKK için burada bazı kişilerce 2009-2012 yılları arasında 67 milyon Kron para toplandığının belirlendiğini söyleyen Jens Möller Jensen,“35.8 milyon Kron 2009'da, 27,3 milyon Kron 2010'da 37 milyon Kron 2011'de ve 37 milyon Kron da 2012'de PKK elemanları tarafından toplandı. PKK İshoj şehrindeki Strandgaard okulunda oluşturduğu halk meclisi adlı grupla sözde PKK parlamentosu oluşturmuş. Tüm organizeyi de bu grup yönetiyormuş. Gözaltına alınanlar çarşamba sabahı Kopenhag Şehir Mahkemesi‘ne çıkarılarak gözaltı süreleri uzatılacak. Biz mahkemeden duruşmanın, soruşturma açısından kapalı kapılar ardında yapılmasını istedik“ dedi. Adalet Bakanı Morten Bödskov, elde edilen bilgilerin kendisini bile şaşırttığını belirterek, polisin görevini iyi yaptığını söyledi.

PKK ADINA ÇALIŞAN PİZZA RESTORANLARI VAR

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

PolisTerör
Görüş Bildir