Piyasalar Yön Arıyor

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Piyasalar Yön Arıyor

Piyasalar Yön Arıyor

Gün ortasında piyasalarda kararsız seyir hakim. Bir haber gelene kadar yatay kalmayı planlayan endekslerde Merkel Draghi görüşmesi bekleniyor. Haftanın ikinci işlem gününde Asya tarafında devralınan karışık seyir Avrupa’da yatay açılışlara neden oldu. MSCI Asya Pasifik endeksinde yüzde 0.2’lik düşüle gün biterken Avrupa’da açılışta, gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0,28 azalarak 274,55 puan, Londra'da FTSE-100 Endeksi yüzde 0,23 azalarak 5.838,84 puan oldu. Paris'te CAC 40 Endeksi yüzde 0,95 değer kaybederek 3.497,22 puana, Frankfurt'ta DAX Endeksi ise yüzde 0,52 değer kaybederek 7.413,16 puana, İspanya'da IBEX 35 Endeksi yüzde 1,12 değer kaybederek 8.138,40 puana geriledi.

Yeni gündeki karışık seyre ABD’nin bugün açıklanacak konut ve tüketici güvenini damga öncesinde piyasalar tedirgin. Avrupa’nın benchmark endeksi STOXX 600 tarafında tamamen yatay seyir ile yüzde 0.1’lik yükseliş gözlenirken, Merkez Bankalarının hamleleri sonrasında hükümetlerin hamleleri beklenmeye başlandı. İlk etapta bir süredir olduğu gibi gözler İspanya’da. İspanya’nın kurtarama talep edip etmeyeceği hala muamma olurken konuya dair Almanya’dan da karışık sinyaller geliyor. Alman Maliye bakanı İspanya’nın yardıma ihtiyacı olmadığını dile getirirken Merkel’in partisinde gelen açıklamalarda Rajoy’un kendini ifade edemediği yönünde eleştiriler geliyor. Avrupa değişmeyen diğer bir nokta ise Yunanistan, finansal delik konusunda reel hamleler yapamayan ülke eleştirilere maruz kalıyor. IMF Başkanı Lagarde’ın ülkenin artık bütçe sorunlarını çözmesi gerektiği yönündeki eleştirileri gündeme düşerken bugün Almanya Başbakanı Merkel ve ECB Başkanı Draghi’nin görüşmeleri takip edilecek. Merkel’in yarın programında ise Lagarde var. Avrupa kurtarma fonu ESM’nin kaldıraçla genişletilmesi yönünde dün gelen açıklamalarda Almanya’dan tepkiler de yeni günde dikkat çekiyor. ESM’in büyümesine gerek olmadığı görüşü hakim.

Gün ortasında Euro Birliği’nin en büyük ülkesi Almanya’da ikinci günde de hisseler geriliyor. ülkede otomotiv şirketlerine gelen satışlar önderliğinde bir çekilme gözleniyor. Gün ortasında Alman DAX yüzde 0,40 düşerken ona yüzde 0.39’luk geri çekilme ile Paris CAC eşlik ediyor. Bölgede gerileyen bir diğer borsa İtalya endeks yüzde 0.33 aşağıda. Buna karşılık Londra FTSE, bugün gerçekleştirdiği ihale de faizi yükselen İspanya ve Yunanistan tarafında yatay ama artıda bir seyir gözleniyor.

Gelişmekte olan ülkeler cephesinde ise Avrupa borç kriz, Çin para piyasalarındaki hareket ile yön arayışı dikkat çekiyor. Sabah saatlerinde küresel ekonomideki belirsizlik nedeniyle beklentilerini aşağı çeken Caterpillar’ın açıklaması ve milyoner Wilbur Ross’in Çin için işlerin daha da kötüye gideceği açıklamaları takip ediliyor.

Avrupa borsalarında bozulmaya istinaden içeride İMKB’de de yön arayışı dikkat çekiyor. Sabah yüzde 0.17’lik yatay seyirle açılan endeks 67.329 puandan güne başlarken günün ilk yarısında iletişi endeksindeki yüzde 0.97’lik geri çekilme önderliğinde yüzde 0.17 değer kaybederek 67.093 puandan kapandı.

Bugün içerde Hazinenin ihalesi takip edilecek. Göster tahvil gün ortasında yüzde 7.50 seviyesinde.

Para piyasaları tarafında İspanya’nın tahvil ihalesi sonrasında Euro tarafında hafif düşüş var. Yüzde 0.1’lik düşüş ile euro dolar 1.2914 seviyesinde. Dolar TL tarafında gün ortasında 1.7949 olurken euro TL ise 2.3171 seviyesinde. Sepet kur ise 2.06 seviyesinde.

Emtialarda altın tarafı yine hareketli. 1767 dolara yükselen altının ons fiyatı için aracı kurum raporlarında emtianın boğa piyasasına gireceği öngörüleri hakim. Petrolde ise Brent tarafında 110.40 dolara çıkılırken ABD ham petrolü 92 dolar seviyesinde.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAltınAmerika Birleşik DevletleriAngela MerkelBorsaÇinIMFİMKBİspanyaİtalyaYunanistaniçerde
Görüş Bildir