10 Soruda %100 Et Analizi

 > -

Pidede domuz, sucukta eşek eti / Sağlık / Radikal İnternet

Pidede domuz, sucukta eşek eti  / Sağlık / Radikal İnternet

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın internet sitesinde taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen 11 firma ilan edildi.

Laboratuvar incelemelerinde bu firmaların bazılarının ürettiği sucuk benzeri ürünlerde “at ve eşek eti”, kıymalı ve kuşbaşı pidelerde “domuz eti”, yağlı peynir ve tereyağında “bitkisel yağ”, dana sosisinde “kanatlı eti” tespit edildi.

Buna göre, gıdada taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen firmaların adları, ürün adı, markası, parti ve seri numaraları şöyle:

-Nazifoğlu marka, ısıl işlem görmüş sucuk benzeri ürün (yüzde 100 dana), Aliçler Sucuk Erenler, Sakarya, tek tırnaklı eti (at eti, eşek eti) tespiti, parti/seri no: 27.01.2012

-Çiftarslanlı marka, ısıl işlem görmüş sucuk benzeri ürün (yüzde 100 dana), Çiftarslanlı Et ve Et Ürünleri, Afyonkarahisar, tek tırnak eti (at eti, eşek eti), kanatlı eti tespiti, parti/seri no: 29.08.2012

-Elmalı Çiftliği marka, geleneksel tereyağı, Elmalı Çiftliği Süt Ürünleri Gıda San. Tic. Ltd. Şti, Antalya, bitkisel yağ tespiti parti/seri no:1/19.07.2012 ve 01/22.07.2012

-Akdeniz marka, yarım yağlı homojenize yoğurt, Akdeniz Süt Ürn. ve Gıda San. Tic. Tur. Ltd. Şti, Antalya, bitkisel yağ ve jelatin tespiti, parti seri no:4/28.03.2012

-Onurköy marka, yoğurt, Onurtur Ak. İnş. Nak. Tur. San. Tic. Ltd. Şti. Mardin, bitkisel yağ tespiti, parti/ seri no: 01.04.2012

-Ilgaz Yaylası marka, yağlı tulum peyniri, Mutlu Tolga Gıda İnş. Petrol Turizm Tarım Hay. Orman Ürün. San. ve Tic. Ltd. Şti, Afyonkarahisar, bitkisel yağ ve nişasta tespiti, parti/ seri no: 07/01/2012

-Bacanaklar Güldem Süt marka, yağlı eritme peyniri, Güldemce Gıda İnş. Oto. San. Tic. Ltd. Şti, Konya, bitkisel yağ tespiti, parti /seri no:28/05/2012

-Balderesi marka, süzme çiçek balı, Nurs Lokman Hekim Gıda Tarım Bitki Med. San. Tic. Ltd. Şti Yüreğir, Adana, diastaz sayısı, fruktoz/glikoz, fruktoz glikoz, C4 şeker oranı yüzde, balda protein ve ham delta C13 değerleri farkı, parti/seri no: 006

-Milenyum Pide marka, kıymalı pide, Milenyum Pide Pizza Kebap Salonu Bornova, İzmir, domuz eti tespiti, parti/seri no:20.04.2012, günlük üretim

-Milenyum Pide marka, kuşbaşılı pide, Milenyum Pide Pizza Kebap Salonu Bornova, İzmir, domuz eti tespiti, parti/seri no: 20.04.2012, günlük üretim.

Haberin Tamamı İçin:

Domuz Etli Pidecinin Bahanesine Bakın!

Domuz Etli Pidecinin Bahanesine Bakın!

Müşterilere domuz etli pide sattığı belirlenen pideci, topu kasaba attı. Pideci çok iyi tanımadığı bir kasaptan faturasız et aldığını itiraf etti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ürünlerinde domuz etine rastlandığı açıklanan İzmir'in Bornova ilçesindeki bir pideci, et aldığı kasabı suçladı. Faturasız et aldığı kasabın kurbanı olduğunu söyleyen işletmeci, hukuki mücadele başlattığını ifade etti.

Bakanlık, taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen firmalara ait bilgileri yayınladı. İzmir'de faaliyet gösteren Milenyum Pide Pizza Kebap Salonu'nun kıymalı ve kuşbaşılı pidelerinde domuz eti tespit edildi. Firma isimlerinin açıklanmasının ardından Bornova Belediye Zabıtası ekipleri, Doğanlar Mahallesi'ndeki söz konusu işyerine gidip evraklarını inceledi. Durum tespit tutanağı tutan ekipler, Tarım İl Müdü...

Haberin Tamamı İçin:

Pınar Et Basın Açıklaması

Pınar Et Basın Açıklaması

Bazı internet sitelerine düşen bir haberde şirketimizde üretilen "Uzun Soyulmuş Sosis - %100 Dana" ürünümüzde kanatlı eti tespit edildiği yer almakta ve buna bağlı olarak şirketimizin tağşiş yaptığı izlenimi oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Kurulduğu günden bu yana Türk halkının yaşam kalitesini artırmak için çalışmalarını sürdüren, yasalara ve etik kurallara bağlılığı birincil öncelikleri arasında bulunduran Pınar Et'in, böyle bir haberde bahsi geçmesi büyük üzüntüye neden olmuştur.

Pınar Et olarak, sadece "Uzun Soyulmuş Sosis - %100 Dana" ürünümüz değil, bütün ürünlerimiz etiketlerinde belirtilen içerik bilgileriyle uyumlu olarak üretilmekte olup, hiçbir ürünümüzde "Taklit" ve "Tağşiş" olarak nitelendirilebilecek bir durum sözkonusu değildir. Adı geçen "Uzun Soyulmuş Sosis %100 Dana, 52228 parti numaralı" ürünümüzün, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı, Bornova Veteriner Kontrol Enstitütüsü Laboratuarı'nda yapılmış analiz raporu ekte yer almaktadır. Raporda da görüldüğü üzere ürünümüz %100 dana eti içermekte olup, ürünümüzde herhangi bir uygunsuzluk bulunmamaktadır.

Tüketicilerimiz, hiçbir şüpheye kapılmadan tüm ürünlerimizi her zaman olduğu gibi gönül rahatlığıyla tüketmeye devam edebilirler.

Pınar Et olarak bu yanlış ve haksız değerlendirmeye dayalı açıklama ile ilgili kanuni haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

Haberin Tamamı İçin:

Bakanlık'tan Pınar'a Yanıt

Bakanlık'tan Pınar'a Yanıt

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan Pınar Et’e cevap geldi. Bakanlık Pınar Et firmasının söz konusu numunesi ile ilgili teknik bir yanlışlığın bulunmadığı vurgulayarak, firma isimlerinin, kesin laboratuar sonuçlarına ulaşıldıktan sonra ilan edildiğini, hiçbir firma hakkında kesin bulgulara ulaşılmadan işlem yapılmadığını kaydetti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 5 Haziran 2012 tarihinde gıda maddelerinde taklit ve tağşiş yaptığı laboratuvar sonucuyla kesinleşmiş firmaların isimlerinin kamuoyu ile paylaşılmasını takiben, listede ismi yer alan firmalardan Pınar Et’in, ‘şirketlerinin tağşiş yaptığı izlenimi oluşturulmaya çalışıldığını’ iddia ederek, sonuçların ‘yanlış ve haksız’ olduğunu öne sürüldüğü belirtilerek, konuyla ilgili açıklama yaptı.

"HİÇBİR FİRMANIN BÖYLESİNE BİR KONUYLA ANILMASINI ARZU ETMİYORUZ"

Haberin Tamamı İçin:

10 Soruda %100 Et Analizi

10 Soruda %100 Et Analizi

Hacer Boyacıoğlu - Tarım Bakanlığı'nın et ürünlerinde analiz sonuçlarının yarattığı tartışmada merak edilen sorulara Radikal yanıt veriyor:

1- İfşa edilen şirketler niye bir seferde açıklanmıyor da, zamana yayılıyor?
Tarım Bakanlığı yetkilileri, illerden gelen denetim sonuçlarına göre açıklamaların yapıldığını belirtiyor. İllerden gelen denetim sonuçları çıktıktan sonra firmaların itirazı için bir süre beklendiğini ifade eden yetkililer, “öngörülmüş bir takvim olmadığını; sonuçlar geldikçe ve netleştikçe açıklama yaptıklarını” ifade ediyor.

2- Şirket isimleri niye kamuoyuna açıklanıyor?
Yapılan yasal değişiklikle Tarım Bakanlığı’na, ‘analiz sonuçları olumsuz çıkan firmaların isimlerinin açıklanması yetkisi’ verildi. Bu yetkinin ardından da Bakanlık yaptığı yetki kullanımını netleştirdi. Bu süreçten sonra, firma isimleri açıklanmaya başlandı.

3- İsim açıklanması uygulamasına devam edilecek mi?
Bundan sonra da analiz sonuçları geldikçe, firma isimlerinin açıklanmasına devam edilmesi öngörülüyor.

4- Et ürünlerinde sorunlu firmaların açıklanmasıyla birlikte, Pınar ve Bakanlık arasıdaki tartışmanın kaynağı nedir?
Bakanlık, Pınar’ın yüzde 100 dana eti olarak satılan sosisinde tavuk veya hindi etine rastladığını duyurdu. Pınar ise, Bakanlığın İzmir-Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü’nde yaptığı analiz sonucuyla ürününde herhangi bir sıkıntı olmadığını duyurdu. Ancak Bakanlık firmanın analizin resmi olmadığını belirterek, kendi yaptığı analizin geçerli olduğunu belirtiyor. Sektör de, aynı üretim bantında tavuk ve hindinin de üretiminin yapıldığını belirterek; sterilizasyona ne kadar önem verilirse verilsin çok küçük miktarlarda bulaşma olabileceğini belirtiyor.

5- Et ürünlerinde tartışma konusu olan bulaşıklığın engellenmesi mümkün müdür?
Bakanlık, bu tür bulaşıklığın engellenmesi için üretim bantlarının ayrılmasını talep ediyor. Ancak sektör, üretim bantlarının sıfırdan yatırım anlamına geleceği ve yüksek maliyet doğuracağını belirterek, buna karşı çıkıyor.

6- Bakanlığın yaptığı analizlerde, ürünlerdeki karışımın oranı net olarak belirleniyor mu?
Bununla ilgili olarak iki taraftan da farklı açıklamalar geliyor. Sektöre göre Bakanlık testlerde PCR analizini kullanıyor. Bu analizde de, herhangi bir şekilde oran çıkmıyor. Çok küçük miktarda da olsa, başka türlere ait et kullanımı bu analizde ortaya çıkıyor. Bakanlık buna karşı çıkıyor. Elisa testi gibi ürünlerdeki karışım oranlarını yüzde olarak gösteren testleri uyguladıklarını kaydeden yetkililer “Bizim analiz sonuçlarında bulaşıklık oranını geride bırakan oranlarda karışım çıktı. Bu nedenle de açıklama yapma gereği oluştu” bilgisini veriyor.

7- Karışım ürünlerle ilgili olarak bakanlığın politikası ne?
Bakanlık et ürünlerinde karışımı tamamen yasaklamayı öngörüyor. Sektör ise sağlıklı olduğu müddetçe karışımın serbest kalması gerektiği görüşünde. Karışımın yasaklanması durumunda fiyatların artacağı ve damak tadına uymayan ürünlerin ortaya çıkabileceğini ileri sürüyor.

8- Yurtdışında et ürünlerinde karışım mevzuatı nasıl?
Sektör temsilcilerinin verdiği bilgiye göre, yurtdışında 570 tür et ürünü satışta bulunuyor. Bu konuda birliğin politikasının sağlıklı olan karışımlara izin vermek olduğu kaydediliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Mehdi Eker: Dana Diyorsanız Dana Olacak

13 firma teşhir edilirken Bakan Eker, şirketlere dikkatli olmaları uyarısında bulundu

Eker "Ürünün etiketinde 'Yüzde 100 dana etinden üretilmiştir' ibaresi koymuşsanız, içine tavuk eti katamazsınız. Oyuncak değil" dedi.

VEBAL VURGUSUYLA HAREKET ETTİK
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, son açıklanan listede Pınar'ın da ürününde 'yüzde 100 dana' ibaresi bulunmasına karşın içinde kanatlı çıkması sonrası başlayan tartışmaya katıldı. Eker, teşhir kararını çok hassas bir sürecin sonunda aldıklarını söyledi. TBMM'de bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Eker, teşhir kararını alırken 'vebal' duygusuyla hareket ettiklerini kaydetti. Eker, hukuken açık, şeffaf ve hassas bir denetim sürecinin ardından teşhir kararı alındığını kaydetti.

ŞAKA OLSUN DİYE ÇIKMADI
Eker, üreticileri şöyle uyardı: "Yeni kanunu hemen uygulamaya koymadık, 18 ay bekledik ki herkes hatası, eksiği varsa düzeltsin diye. Artık Türkiye başka bir ülkedir. Amsterdam'da ne ise Ankara'da da o olacak, dedik. Kanunun ardından 102 yönetmelik çıkarttık. Bunu şaka olsun diye yapmadık. Oyuncak değil. Herkes kendisine çekidüzen verecek." Bir tüketici olarak, haklarında teşhir kararı verilen Apikoğlu ve Pınar'ın Türkiye'nin iyi firmaları olduğunu düşündüğünü kaydeden Bakan Eker, "Ancak bir ürünün etiketinde 'Yüzde 100 dana etinden üretilmiştir' ibaresi koymuşsanız, içine tavuk eti katamazsınız. Bizim söylediğimiz budur. Hijyen değil veya sağlığa aykırıdır demiyoruz. O başka bir şey" diye konuştu.

5 BİN ELEMANLA 90 BİN ÜRÜN DENETLENDİ
Alo 174 gıda ihbar hattına gelen ihbarlardan yola çıkarak 90 bin üründe denetim yaptıkları belirten Eker, Türkiye çapında gıda denetimini 5 bin dolayında elemanla yaptıklarını ifade etti.

'İMAJINI KENDİSİ DÜZELTECEK'
Eker, teşhir edilen firmaların daha sonra kurallara uygun üretime başladıklarının da duyurulup duyurulmadığına ilişkin bir soru üzerine, "O bizim işimiz değil. İmajını artık kendisi düzeltecek. Ben ne sebeple teşhir ettiğimi açıklamamda yazıyorum. Ben demiyorum ki, bu ürün mikrop saçıyor" dedi.

'BUYURSUN KANUNİ HAKLARINI KULLANSIN'
Eker, Pınar'ın açıklamasında 'Kanuni haklarımızı kullanacağız' denildiğinin anımsatılması üzerine de "Buyursun kullansın. Kullanmasın demiyoruz" şeklinde konuştu. Eker 11 bin 800 liralık para cezasının yanında suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAfyonAnkaraAntalyaİzmirMardinSakaryaTürkiye Büyük Millet Meclisietşekertereyağı
Görüş Bildir