Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Peugeot'yu Çinli üretici satın alıyor

Anasayfa > Iq > Teknoloji

Peugeot'u Çinli üretici satın alıyor

PSA Grubu, bugün rekabet gücünü arttırmak, gelişmekte olan pazarlardan pay alma hedefiyle globalleşme sürecini hızlandırmak ve finansal durumunu sağlamlaştırmak amacıyla birtakım önemli işletme projelerini hayata geçireceğini duyurdu. En dikkat çeken nokta ise ünlü Fransız otomobil üreticisi Peugeot’un büyük ortağının artık Çinliler olacak olması.

Bu operasyonlar, Yeni Sosyal Sözleşme ile tamamlanan Rebond 2015 (Atılım 2015) planı ile Grubun önümüzdeki Nisan ayında ayrıntılarını açıklayacağı «Back in the Race» (Yarışa Geri Dönüş) planında öngörülen operasyonlar çerçevesinde hayata geçirilen önlemlerin devamında yer alacaktır. Bu operasyonların amacı aşağıda ana hatlarıyla belirtilmektedir:

1- Grubun bugün sektörün ana büyüme damarı olan dünyanın en büyük otomobil pazarında elde ettiği başarıları kazanca çevirmesi hedefiyle, Çin’in en büyük ikinci otomobil grubu DongfengMotorGroup (« DFG ») ile mevcut endüstriyel ve ticari ortaklığı güçlendirilmesi ve derinleştirilmesi;

2- Toplam 3 Milyar Avro tutarında sermaye artırımları ve bu kapsamda Peugeot SA’nın mevcut hissedarlarına bedelsiz katılım hisseleri (BKH) dağıtımı; bu işlem aşağıdaki şekilde yapılacaktır: • Münhasıran DGF ile Fransa Devleti’ne ayrılmış hisse başına 7,5€ bedelle toplam 1 Milyar 048 Milyon Avro tutarında eşit paylı sermaye arttırımı; • Peugeot SA’nın bütün hissedarlarına (DFG ve Fransa Devleti dahil) açık yaklaşık 1 Milyar 950 Milyon Avro tutarında şufa (ön alım, öncelik hakkı) haklı bir sermaye arttırımı; bu durumda, DFG, Fransa Devleti ve FFP/EPF’nin katılmadığı kısım için geniş kapsamlı bir banka teminatı söz konusu olacaktır; • Peugeot SA’nın mevcut hissedarlarına ellerindeki her bir hisse senedi için peşinen bir adet BKH verilecektir, 10 BKH 3 adet yeni hisse senedine hak kazandıracaktır. Bunların vadesi 3 yıl olup, 2. yıldan itibaren kullanımları mümkün olacak ve katılım bedelleri DFG ile Fransa Devleti’ne ayrılmış olan sermaye arttırımı katılım bedeline eşit, yani hisse başına 7,5€ olacaktır.

3- Çalışanların Grubun mali durumunun iyileşmesine katılmalarını sağlamak amacıyla personele ayrılmış bir sermaye arttırımı da 2014 yılında yapılacaktır. Tarafların prensip mutabakatına konu olan tüm bu operasyonlar, 2014 Mart sonunda imzalanacak bir nihai sözleşme ile başta Fransa’da ve Çin’de yasal izinlerin alınmasına ve 2014 yılının ikinci çeyreğinde toplanacak olan Peugeot SA ‘nın Olağanüstü Genel Kurulu’nun onayına bağlı olacaktır. Bu işlemlerin özellikle aşağıdaki hususları sağlaması beklenmektedir;

• PSA Grubu’nun Çin’de ve Güney Doğu Asya’da güçlenmesi ve 2020 ufkunda PSA Grubu ile DFG arasında yılda yaklaşık 400 Milyon Avro tutarında endüstriyel sinerji gerçekleşmesi;

• Özellikle aşağıdaki girişimler sayesinde PSA Grubu’nun Avrupa’daki rekabet gücünün arttırılması: o Bir stratejik yatırım programının finansmanı ile büyüme sürecinin yeniden canlandırılması; o Finansal giderlerinin önemli ölçüde azaltılması amacıyla şirketin bilânçosunun ve nakit durumunun güçlendirilmesi. Grup bünyesinde çalışanları temsil eden sendikalar bu projelere katılmaktadır ve bu operasyonlara ilgili fikri alınan Peugeot SA İşyeri Komitesi 18 Şubat tarihinde oybirliği ile olumlu görüş bildirmiştir. Denetleme Kurulu Başkanı konuyla ilgili aşağıdaki beyanda bulundu: “Denetleme Kurulu PSA Grubu’nun tarihinde yeni bir sayfa açan bu büyük operasyonlar lehine oybirliği ile olumlu karar vermiştir. Bir yandan iddialı uluslararası büyüme hedefleri içeren ve grubun finansal durumunu güçlendirmeye yönelik bu operasyonlar müşterilerinin, çalışanlarının, hissedarlarının ve bütün paydaşlarının lehine Grubun kalıcılığına ve gelecek dönemlerde uluslararası büyüme sürecine katkıda bulunacaktır.”

Kaynak: http://www.mygaraj.com/haberler/9309/...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?