Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Pet Shop ve Yunus Parkları Kapatılıyor!

-

Pet shop ve yunus parkları kapatılıyor!

Pet shop ve yunus parkları kapatılıyor!

Pet shoplar ile yunus parklarının kapatılmasına yönelik çalışma başlaıldı. Hayvanlara kötü muamele yapan ve eziyet edenler de Kabahatler kanununa göre değil, Türk Ceza yasasına göre cezalandırılacak.

Bakanlık tarafından hazırlanan taslakta, hayvanlara karşı işlenen fiiller konusundaki yaptırımlara düzenleme getirilecek. Yunusların ‘’Tutsak olarak zorla çalıştırıldığı’’ gerekçesiyle tüm dünyada tepki gören Yunus parklarının da kapatılması planlanıyor.

Hayvan hakları savunucuları, Türkiye’de sayıları 10 civarında bulunan Yunus parklarda, özürlü çocuklar için para karşılığı yapılan terapi uygulamaların da ticari amaçtan öteye gitmediği savunuluyor.

KANUN TEKLİFİ DE HAZIR

Bir süre önce ulaşan şikayetler üzerine TBMM Dilekçe Komisyonu tarafından pet shoplar konusunda inceleme yapılmıştı. Komisyon, pet shoplarda hayvan hakları ihlali yaşandığı iddialarını araştırdı ve sağlıksız koşullarda hayvan satışı ve hayvanlara şiddet konusundaki cezaların arttırılmasını istedi.

CHP milletvekilleri Umut Oran ve Melda Onur da bu konuda bir kanun teklifi hazırlayarak TBMM’ye sundu. Teklif ile ‘’Hayvanları kumar, eğlence, gösteri amacıyla kullanmak ya da kullandırmak, bu yollarla onlar üzerinden ekonomik çıkar sağlamak yasaktır” hükmü getiriliyor. Ev ve süs hayvanlarının ticaretinin yapılması, ithalatı ve ihracatı ile ilgili kısıtlama, yasaklama ve izin için de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkili kılınıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiTürkiye Büyük Millet MeclisiUmut Oran
Görüş Bildir