Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Peri Masallarından Çıkma Büyüleyici Güzelliğiyle, El Değmemiş Bir Orta Çağ Şehri: Brüj

31bPAYLAŞIM

Brüj, peri masallarının gerçek olduğunu düşündüren bir şehir. Öyle ki, şehrin büyülü güzelliği  "Gerçekten yaşayan bir şehirde miyim, yoksa bir masal kitabının içinde mi veyahut bir film setinde miyim ?" diye sorduruyor insana.

Brüj, (Flamanca: Brugge, Fransızca: Bruges, Almanca: Brügge), Belçika'nın Flandra (Flaman) Bölgesi'nin, Batı Flandra Eyaleti'nin başkentidir.

Brüj tarihi kayıtlarda birçok farklı isimle anılıyor. Brugge isminin Eski Flamanca/Felemenkçe'deki köprü sözcüğü olan "brucge" sözcüğünden geldiği tahmin edilmektedir.

Brüj, farklı tarihlere dayanan kayıtlarda Bruggas, Brvggas, Brvccia (840–875 yılları arasında) Bruciam, Bruociam, Brutgis uico, (892900) Bruggensi, Bruggis, Bricge,Brugensis, Brycge, Brugias, Bruges, Bruggas, Brugis, Brugge (1000-1100) gibi birçok farklı isimle yer almıştır.

Brugge biçimine ise ilk kez 1116 yılındaki bir kayıtta rastlanmıştır.

Amsterdam, Stockholm ve Hamburg gibi kanal-merkezli bir şehir olduğundan tıpkı onlar gibi, "Kuzeyin Venedik"i, olarak adlandırılmıştır.

Tarihi kentin (şehir merkezinin) denize kıyısı olmamasına rağmen, tarihsel olarak liman bölgesine yakın olması sebebiyle bir liman kenti olarak da anılır.

11. yüzyılda Avrupa'nın ticaret merkezi olan Brüj, seller ve coğrafi değişiklikler yüzünden denizle bağlantısını bir iki kanal dışında kaybetmiştir. 

Günümüzde şehir merkezi Kuzey Denizi kıyısında bulunmamasına rağmen, denize yakınlığı nedeniyle hâlâ bir liman kenti olarak anılmaktadır.

Şehrin içindeki kanallar günümüzde ulaşım maksadıyla kullanılmakta olup, bunlarda turistik geziler de düzenlenmektedir.

Brüj'ün tarihî merkezi hayli küçük olduğundan, günü birlik bile gezebilirsiniz. (Ben öyle yapmıştım). İdeal olanın 1 gece 2 gün ya da en fazla 2 gece 3 gün olduğunu söyleyebilirim. Daha fazlasının sıkması da mümkün.

Brüj her mevsimde başka güzel. Ancak tahmin edeceğiniz gibi, özellikle yaz mevsiminde tatil sezonunun başlamasıyla epey kalabalıklaşıyor.

Bu yüzden gidilebilirse hava sıcaklığının arttığı, ancak henüz çok kalabalık olmayan nisan, mayıs ayları veya havanın çok soğumadı eylül ayı ideal.

Belçika ve Brüj denince akla gelen ilk şeylerden biri de çikolata şüphesiz. Sokaklarda yürürken özellikle de çikolata dükkanlarının önünden geçerken mis gibi çikolata kokusunu duyumsayacaksınız.

Brüj'deki en önemli geleneklerden biri de el yapımı danteller. Dantel işlemeler satan dükkanlardan alışveriş yapabileceğiniz gibi, geleneksel tezgahlarda yapılışını seyredebilirsiniz.

Brüj ayrıca biralarıyla ünlü. Eğer alkol kullanıyorsanız, 300'den fazla bira çeşidini deneme şansınız olacak.

Görselde meşhur "Bira Duvarı"nı görüyorsunuz.

Ancak gece yaşantısı arıyorsanız Brüj'ün doğru bir tercih olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Şehir hafta sonları özellikle erken saatlerde inanılmaz bir sessizliğe ve sakinliğe sahiptir.

Rivayete göre pırlanta taşlı nişan yüzüğünün tarihi de Brüj'e uzanıyor. 💍😊

Brüksel Dükü Cesur Charles'ın Burgdlyu Mary ismiyle anılan bir kızı vardır. Babasının tek varisi olduğu için, birçok soylu erkek kendisiyle evlenmek istemektedir. "Bir kızı bin kişi ister, bir kişi alır", demiş atalarımız malum. Kendisiyle ile evlenen ise Avusturya Arşidükü Maximilian olur.

Arşidük, nişan hediyesi olarak kendisine tek taş bir pırlanta hediye eder. Rivateye göre, birçok kadının rüyasını süsleyen bu gelenek burada başlamıştır. :) 

Fotoğraf: Taner Bayram

Brüj, ayrıca Avrupa'nın önemli yüksek öğretim kurumlarından biri olan College of Europe'a da ev sahipliği yapıyor.

Brüj, hem tarihi kentin hiç genişlememesi hem de 2. Dünya Savaşı'nda hiç zarar görmemiş olması sebebiyle Orta Çağ Avrupa Mimarisi'nin en iyi örneği olarak görülüyor.

Fotoğraf: Taner Bayram

Brüj bu sebeple UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer almaktadır.

Bonus: In Bruges (2008) I IMDB: 8,0

IMDB

Özet

İki kiralık katil olan Ray ve Ken zor bir işin ardından patronları Harry Waters tarafından Belçika’nın romantik şehri Brugge’a tatile yollanırlar. Geldiği ilk günden beri bu şehirden nefret eden Ray’i burada pek çok sürpriz beklemektedir. Bunun sadece basit bir tatil olmadığını düşünen Ray burada yeni insanlarla tanışır ve aşkı ile kendi hayatı arasında gelgitler yaşamaya başlar.Fragmanı eğlencelik bir aksiyon filmi vaadetse de, film aynı zamanda son derece dramatik bir hikaye de sunuyor. Aynı zamanda 2008 Golden Trailer'da iki adaylığı ve bir ödülü bulunmakta. 

Not: Özet beyazperde'den alınmıştır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
reynold

Okuduğum kadarıyla en iyi özelliği geceleri sessiz olması. Mistik atmosferi varmış gibi geldi.

babu

çok güzel filmdir.. izleyin mutlaka...

aydan-niyazova1

tam gidilesi yer

Gizli Kullanıcı

gitmek istediğim yerlerden biri

ceyhun-bolge

Gidilecek yerler listesini güncelledim sayenizde.

Görüş Bildir