Pentagram Hız Kesmiyor, Yaşayan Metal Efsanelerinin Kariyerleri Boyunca Bize Armağan Ettiği Şarkılar

0PAYLAŞIM

Sene 1986’yı gösterdiğinde Hakan Utangaç ve Cenk Ünnü Pentagram isimli Trash Metal grubunun startını verdi. Zaman içinde müzikal olarak değişikliklere uğrasa da kalitesi sürekli artan işleriyle, Türkiye’de Heavy Metal müziğin sarsılmaz kalesi oldular. Aradan geçen onca yıl, değişen grup üyeleri Pentagram’ın hızını hiç azaltmadı. Buyursunlar...

Pentagram - Sur

Geçtiğimiz günlerde Pentagram yeni bir klip yayınladı.

Pentagram - Bu Düzen Yıkılsın

Pentagram isimli ilk albümleri speed metal etkisinin baskın olduğu bir thrash metal albümüydü. İkinci albümleri Trail Blazer ise daha gelişmiş thrash metal müziği barındırmakla birlikte speed metal etkisinin azaldığı bir albümdür.

Pentagram - Bir

Pentagram esas müzikal değişimini ve kendine has tarzını 1997 yılında çıkan üçüncü albümleri Anatolia ile oluşturdu. Bu albümle birlikte Pentagram müziğinde agresifliği azaltıp thrash metali tamamen terk etti.

Pentagram - Geçmişin Yükü

Anadolu ezgilerini ve Orta Doğu'nun müzikal etkenlerini barından klasik heavy metal tarzını benimsedi. Anatolia'dan sonra çıkan Unspoken, Bir albümlerinde bu çizgisini sürdürdü.

Pentagram - Şeytan Bunun Neresinde

Türkiye’nin en bilinen heavy metal gruplarından olan Pentagram bugüne değin 7 stüdyo albümü ve 4 konser albümü yayınladı. Grup, 1997 yılında çıkardıkları Anatolia albümlerinin 100.000’in üzerinde satması sonucunda yurt dışında da ilgi çekti; Danimarka ve Almanya’da da konserler verdi. Pentagram'ın gerçekleştirdiği konserler çoğunlukla kapalı gişe olmuştur.

Pentagram - 1000 in the Eastland

Gruba adını veren pentagram adlı geometrik şekil, Yunancada "beş çizgili" anlamına gelen pentagrammon sözcüğünden gelir. Pentagram, beş düz çizgiyle çizilen yıldız şeklinin adıdır.

Pentagram - Gündüz Gece

Temelleri, gitar ve vokalde Hakan Utangaç, davulda Cenk Ünnü ve bas gitarda Kaan Bozoğlu tarafından 1984 yılında Bursa'da kurulan Thunders adlı lise grubu ile atılmıştır. 1986 yılında Kaan Bozoğlu'nun ayrılmasının ardından Cenk Ünnü ve Hakan Utangaç Pentagram adı ile çalışmalarına devam etmişlerdir.

Pentagram - Anatolia

Grubun ismi Possessed grubunun 1985 tarihli Seven Churches albümünde yer alan "Pentagram" şarkısından etkilenerek alınmıştı.

Pentagram - Doğmadan Önce

1986 yılının sonlarında Utangaç, bas gitarda yer alması için o dönem Bursa'da lise öğrencisi olup müzik yapan Tarkan Gözübüyük ile gruba katılması için anlaştı ve Pentagram grubunun ana kadrosu şekillenmiştir.

Pentagram - Bu Alemi Gören Sensin

Grup, ilk ciddi sahne deneyimini Ocak 1987'de İstanbul Bağcılar'da bir düğün salonunda yaşadı. Buradaki konserde yaklaşık 200 kişilik bir izleyici grubuna seslenildi. Sahneyi, vokalistliğini daha sonra Grup Vitamin'in de vokalistliğini yapacak olan Gökhan Semiz'in üstlendiği AC/DC tarzında müzik yapan Poseidon isimli bir grupla paylaşmışlardı. Gözübüyük, Bursa'da okula devam ettiği ve grupla konsere hazırlanmaya vakit bulamadığı için grubun ilk konserinde bas gitarı Kronik grubundan Özgünay Ünal çalmıştı. Pentagram'ın bu konserde 5 tane şarkı çalması planlanmıştı. Ancak, henüz beşinci şarkıya gelinmeden masalar, sandalyeler kırıldı. Konser bittikten sonra Pentagram üyeleri, düğün salonundaki hasardan dolayı oluşan zararı da karşılamak zorunda kaldılar.

Pentagram - For Those Who Died Alone

4 Kasım 1988'de Metalium ve Metafor grupları ile birlikte Moda Sineması'nda o zamana kadar Türkiye'de düzenlenmiş en kalabalık metal konserinde sahne aldı. Grubun halen kullandığı logosu bu konserin afişi için Hakan Utangaç tarafından elle çizilmişir. Bu konser sonrasında oluşan hasarı yine Pentagram ve konserde bulunan diğer gruplar üstlendi ve sinema bir ay sürecek tadilat dönemine girdi. Bu masrafları karşılamak için Cenk Ünnü'nün davulunun rehin bırakıldığını da söylemektedir. Bu konser daha sonra "Efsane Moda Konseri" olarak hafızalara kazındı.

Pentagram - Tigris / Bir

"O yıllarda şimdiki kadar Rock - metal dinleyen insanlar çok çok azdı. Öyle 14 - 15 kişi bir araya gelip beraber müzik dinlerdik, müzik yapmaya çalışırdık genellikle. Bakırköy tayfası, Avcılar tayfası gibi kodlamalar vardı. Üstümüze o zamana göre çok ters sayılacak şeyler giyerdik; bilekliklerimizi kendimiz hazırlardık Mercan'dan piramitler alıp. Çok laf yedik, tepki çektik. Öyle bir dönemdi, hatta kolsuz tişört giymenin bile homoseksüellik sayıldığı yıllardı. Sonra Rambo çıktı da insanlar alıştılar buna. 80'ler güzeldi ama Türkiye için zor yıllardı. Dünyada da heavy metalin sıçrama yaptığı, enstrümanların kalitesinin arttığı heavy metalin en güzel günlerini yaşadığı dönemlerdi. Türkiye'de, darbe sonrası yasakların olduğu, insanlara yapılan baskıların getirmiş olduğu stres ve zorlukları yaşadık bizler. Öyle bir nesil olarak yetiştik...”

Pentagram - Powerstage /Rotten Dogs

Mart 2017'de eski üyelerinden Murat İlkan, Ogün Sanlısoy ve Demir Demirkan'ın da bazı parçalarda gruba eşlik ettiği Akustik albümü yayınlandı. Bu vesile ile Demirkan, Sanlısoy ve İlkan gruba yeniden dahil oldu. Ancak Demirkan ağırlıklı olarak hayatını Amerika'da sürdürdüğünden yıl içinde sayılı konserlere katılabildi.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
brazian

"Pentagram da bozdu abi yea" diyebiliyoruz sonundaa. Bizimde bozdu diyebileceğimiz yerli bir grubumuz var artık.

so_far_so_good

gözler FLY FOREVER'ı aradı

Görüş Bildir