Tolkien Hayranlığı: Pennsylvania'da Bir Hobbit Evi!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Pennsylvania'da Bir Hobbit Evi

Pennsylvania'da Bir Hobbit Evi

ABD'nin Pennsylvania eyaletinde gizemli bir Tolkien hayranı tarafından yaptırılan Hobbit evi, görenleri hayrete düşürüyor
J.R.R. Tolkien'ın yarattığı Orta Dünya'dan etkilenen kişiler, bu evrenin öğelerini hayatlarına taşımaya devam ediyor. ABD'nin Pennsylvania eyaletinin kırsal kesiminde, "Hobbit" kitabının kahramanı Bilbo Baggins'in kendini evinde hissedebileceği bir taş kulübe bulunuyor.

Eyaletin Chester County bölgesinde bulunan Hobbit evi, 30 yıl boyunca ABD'de ve dünya çapında yaptığı seyahatlerden elde ettiği az bulunan kitaplar ve Tolkien'dan esinlenen hatıra eşyalarını saklamaya layık bir mekan isteyen bir Tolkien hayranı tarafından yaptırılmış.

Yaklaşık 56 metrekarelik evin mimarı Peter Archer, "Sahibinin arada sırada gelip koleksiyonu arasında huzur bulabileceği, küçük boyutlu, tek parça bir yapı tasarlamak istedik," ifadesini kullanıyor. Tolkien'ın kitaplarından esinlenen birçok ev inşa edilmiş olsa da, Archer "Tolkien dünyasının banliyöde yapılamayacağını, gerçek Hobbit evinin ancak Pennsylvania'daki örnek gibi olabileceğini" belirtiyor.

Yapıda, 65500 metrekarelik arazinin ortasından geçen bir 18. yüzyıl duvarından kalan taşlar kullanılmış. Aynı duvarın dik kalan bir bölümüne dayanarak inşa edilen Hobbit evi, arazinin orijinal bir parçasıymış gibi görünüyor. Mimar Archer, "Bunun bir Hollywood yorumu gibi değil, zamansız gözükmesini istedik. Aslında 2004 yılında inşa edildi ama 1904 ya da 1604'te yapıldığını da iddia edebiliriz," diyor.

Peter Jackson'ın çektiği yeni üçleme "Hobbit" nedeniyle bölgeye ziyaret oranı tırmandıysa da, evin sahibi gizliliğinden ödün vermiyor. Hobbit evinin koordinatlarını paylaşmayan gizemli ev sahibi, aynı zamanda takma isimle röportaj veriyor.

Evin mimarı Archer projenin maliyeti hakkında bilgi vermezken, Avustralya'nın Tasmanya Adası'nda da benzer bir proje üzerine çalıştıkları haberini verdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriHobbit
Görüş Bildir