Pendik Belediye Başkanı: 'Daire Sınırlaması Var, Yasak Yok'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Pendik'te 1+1 Dairelere Yasak Geldi

Pendik'te 1+1 Dairelere Yasak Geldi

İSTANBUL - 1+1 dairelerin “ailelere hitap etmediği ve komşuluğu körelttiğini” savunan Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, 70 metreden küçük dairelere yasak getirdi. Düzenlemenin kabul edilemez olduğunu söyleyen CHP , hukuki girişimde bulunmaya hazırlanıyor.

Cumhuriyet gazetesinden Aykut Küçükkaya’nın haberine göre, AKP ’li Pendik Belediyesi, dün ilçe meclisinde AKP’li üyelerin oylarıyla ilginç bir yasağa imza attı. Yenişehir ve Çamlık mahallelerinde plan değişikliğine giden belediye yönetimi, 70 metrekareden küçük dairelere yasak getirdi.

İmar komisyonunda gündeme gelen “10.07.2012 T.T’li 1/1000 Ölçekli Yenişehir ve Çamlık Mahallerinin Bir Kısmına Ait Plana Plan Notu Eklenmesine İlişkin Plan Değişikliği Teklifi” dün şu haliyle kabul edildi: “1.23. planda belirlenen emsal değeri ile arsa büyüklüğünün çarpımı sonucunda bulunan emsal alanı 70’e bölünmek suretiyle maksimum bağımsız bölüm sayısı bulunur. Bulunan değerin tamsayı olan kısmı dikkate alınır.”

KARARLA NE OLUYOR?

Örneğin toplu konut alanında 10 bin m2 arsanız var. Bu bölgelerde genelde emsal 1.2’dir. 10.000 x 1.2= 12.000 m2 inşaat alanı çıkar. Bu 12 bin m2 inşaat alanını 70’e böldüğünüzde 171.42 çıkar. Bu sonuçla 10 bin m2 arsaya en fazla 171 daire yapabilirsiniz. Buna göre de 70 metrekare altında kimse 1+1 daire yapamaz duruma getiriliyor.

SİNYALİNİ VERMİŞTİ

Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, dün getirilen yasağın sinyalini Mayıs 2013’te “ailelere hitap etmediği, komşuluğu körelttiği”ni belirterek inşaat ruhsatı isteyen müteahhitlerden artık 1+1 daire yapmamaları yönünde tavsiyede bulunarak vermişti. Şahin, bu dairelerin yaşam biçimimizi şekillendirdiğini savunmuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Pendik Belediyesi'nden O Habere Yalanlama

Cumhuriyet Gazetesi'nde bugün yayınlanan ve bir çok haber sitesinin de manşetlerine taşıdığı ''Pendik'te 1+1 daireler yasaklandı'' şeklindeki haberlere Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin'den yalanlama geldi. Şahin, söz konusu uygulamanın amacından saptırıldığını dile getirerek gerçeği açıklarken, CHP'li meclis üyesini de yalancılıkla suçladı.

CHP'li milletvekilleri ve meclis üyelerinin AK Partili belediyelere yönelik karalama kampanyaları sürerken, ''Çamur at izi kalsın'' zihniyeti üzerinden yapılan saldırıların son hedefi ise Pendik Belediyesi oldu.

Bugün Cumhuriyet Gazetesi'nin, Pendik Belediyesi'nin CHP'li Belediye Meclis Üyesi Tarık Balyalı'nın ifadelerine dayanarak yaptığı haberde; Pendik Belediyesi'nin, belediye sınırları içinde 70 m2'den küçük dairelere ailelere hitap etmediği ve komşuluğu körelttiği gerekçesiyle yasak getirdiği iddia edilirken, bu uygulamanın ise yaşam tarzına müdahale olduğu öne sürüldü.

Söz konusu belediyeden her hangi bir görüşün yer almadığı ve bir çok haber sitesinin de gözü kapalı olarak gazeteden alıntı yaparak yayınladığı tek taraflı haberle ilgili Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin Haber7'ye açıklama yaptı...CHP'Lİ MECLİS ÜYESİ HALKA YALAN SÖYLÜYOR

Uygulamanın amacından saptırılarak çarptırıldığını dile getiren Şahin, belediye meclisinde düzenlemenin detaylarının CHP'li meclis üyeleri ile paylaşıldığını ve kendilerinin de konuyla alakalı bilgilendirildiğini ifade ederek CHP'li meclis üyesi Tarık Balyalı'nın halka yalan söylediğini öne sürdü.

1+1'E YASAK SÖZ KONUSU DEĞİL

1+1 tipindeki dairelerin de yapılması gerektiğini, ancak toplu konutlar için sayısının iyi ayarlanmasının gelecekte yaşanacak problemleri önlemek açısından şart olduğunu vurgulayan Şahin, Pendik'te 1+1 dairelerin yasaklanmasının söz konusu olmadığını yapılan dairelerin sayısında bir sınırlama olduğunu dile getirerek, bu kararla 120 daire yapılması gereken yere 300 daire yapılmasının önlenmesinin amaçlandığını söyledi.

HABER İSTİSMAR AMAÇLI

100 bin metrekarelik alanda tüm daireler 1+1 daire olarak yapılabileceğini, ancak var olan plan ölçüsüne göre bu sayının sınırlandırıldığını yineleyen Şahin sözlerine şöyle sürdürdü;

"CHP'li Pendik Belediyesi Meclis Üyesi halka yalan söylemiştir. Meclis'te kendileri bilgilendirilmiş olmasına rağmen alenen yalan söylemekte, konuyu istismar etmektedir. Bir bölgede belediyenin vazifesi planlanan esası, ne kadar nüfusun yaşayacağı, ne kadar konut yapılacağını belirlemek, ona göre şehri düzenlemektir.

Alınan karar, sadece iki mahallemizi kapsamaktadır. Bu bölge planlı gelişen alandır.1/5000'lik plandan 120 daire yapılması öngörülmüş ve buna göre de şehir oluşturulmuştur. Ancak yönetmeliklerde var olan mevzuat boşluklarından dolayı aynı alana 40'ar metrekareden 300 daire yapılmaya başlanmıştır. Belediye Meclisinin aldığı kararla bu sayı 172 daire ile sınırlanmıştır. İnşaat firmaları isterlerse tümünü 1+1 yapabilirler, ancak daire sayısında sınırlama vardır. 1+1 Yasağı haberi istismar amaçlı, uydurma haberdir. ''

Haber7

Haberin Tamamı İçin:

Pendik Belediye Başkanı: '1+1 Yasaklanmadı'

Pendik'te belediyenin aldığı kararla 1+1 dairelerin yapımının yasaklandığı yolundaki haberlere Belediye Başkanı Kenan Şahin'den açıklama geldi.

Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan ve Pendik'te 1+1 ev inşasının 'ailelere hitap etmediği ve komşuluğu körelttiği" gerekçesiyle yasaklandığına dair haberle ilgili Belediye Başkanı Kenan Şahin Radikal'e özel açıklamalar yaptı.

Belediye Başkanı Şahin: Daire sınırlaması var, yasak yok

“Ailelere hitap etmediği ve komşuluğu körelttiği” gerekçesiyle Pendik’te 1+1 daireleri yasakladığı öne sürülen Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin düzenleme hakkında Radikal’e konuştu. Şahin, uygulamanın 'yasak' değil 'sınırlama' olduğunu belirtti.

Yapılan planlama çalışmasının iki mahalleyle ilgili olduğunu ve aile yapısıyla ilgisi bulunmadığını belirten Şahin şunları söyledi: "Pendik’te 1+1 dairelerin yasaklanması söz konusu değil, yapılan dairelerin sayısının sınırlandırılmasıdır. Bu kararla 120 daire yapılması gereken yere 300 daire yapılmasının önlenmesi amaçlanmaktadır.10 bin metrekarelik alanda tüm daireler 1+1 daire olarak yapılabilir ancak var olan plan ölçüsüne göre bu sayı 172 ile sınırlandırılmıştır."

Radikal

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiCumhuriyet Halk Partisiİstanbul
Görüş Bildir