PEN'den İfade Özgürlüğü Çağrısı

 > -

PEN'den İfade Özgürlüğü Çağrısı

Türkiye'de Twitter'dan sonra YouTube'a erişimin de engellenmesi üzerine Dünya Yazarlar Birliği (PEN) açık bir mektup yayınladı. Mektupta, 'Türkiye, etrafı düşmanlarla sarılı, izole olmuş bir ülke değildir' denild, iki sitenin yeniden açılması istendi.

Mektupta Türkiye'den ve dünyadan 64 yazarın imzası var. Yazarlar arasında Orhan Pamuk, Elif Şafak, Can Dündar, Salman Rüşdi, Hanan al-Şeyh Ahdaf Soueif, Samar Yazbek, Günter Grass, Elfriede Jelinek, Zadie Smith, Alberto Manguel, Margaret Atwood, Peter Englund, Per Wästberg, Sjón, Maureen Freely ve Svetlana Alexievich de bulunuyor.

PEN'in mektubunda Twitter ve YouTube'a erişim engellerinin 'bir an önce kaldırılması çağrısı' yapılıyor.

Mektupta şu ifadeler yer alıyor:

"Geriletici bir hamle olan, yeni internet yasasısının yürürlülüğe girmesiyle Twitter ve YouTube’ın tamamiyle kapatılması, iletişim özgürlüğüne karşı yapılan kabul edilemez bir saldırıdır. Türkiye’nin, 36 milyondan fazla kullanıcı ile Avrupa’nın en genç internet kullanıcı kitlesini oluşturuyor olması gurur vericidir. Bu da Türkiye’yi, İslam dünyasında, küresel olarak interneti en çok kullanan ülkelerden biri haline getirmektedir. Farklı kitleleri birbirine bağlayarak, düşüncelerini ifade etme özgürlüğü sağlayan internet, demokrasiyi destekleyen ve güçlendiren faydalı bir iletişim ağıdır."

"Twitter ve YouTube sınıf, din, etnik köken, politik görüş gözetmeksizin her kullanıcıya tek tek sesini duyurma olanağı veren ifade araçlarıdır. Twitter’ın Türkiye’de 12 milyon kullanıcısı bulunmaktadır ki bu da Türkiye’deki sivil toplumun canlılığının bir kanıtıdır. Türkiye ifade özgürlüğünü meşrulaştırarak savunan; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesince ve Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi'nce taraf devlet statüsündedir."

"Ankara İdare Mahkemesi'nin Twitter’a erişim engelini durdurma kararını memnuniyetle karşılayıp telekomünikasyon otoritesinden Twitter’a erişimin bir an önce sağlanmasını talep ediyoruz."

"Türkiye batının demokratik değerlerini laiklik ve İslam kültürü ile bir araya getiren bir ülkedir. Etrafı düşmanlarla sarılı değildir. İzole olmuş veya içe dönük bir ülke değildir. Uluslararası toplumun bir parçasıdır. Türkiye’nin liderlerinden rıcamız şudur ki demokrasinin temel taşlarından biri olan ifade özgürlüğü konusunda geri adım atmamak, tersine yükümlülüklerini tanıyarak, uluslararası anlaşmalar ışığında Twitter ve YouTube’ın acilen erişime yeniden açılmasıdır. Umarız ki, onlar, eğer bir gün olur da coğulculuğun, çeşitliliğin ve sözcüklerin özgürce kurulduğu bir dünyanın kıymetini anlarlar ve işte o zaman bu güzel ülkenin daha da güçlü ve mutlu olacağının farkına varırlar."

Kaynak: English PEN

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraTwitterYoutube
Görüş Bildir