Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Pedagojik Formasyon Nedir?

3PAYLAŞIM

Pedagojik Formasyon Nedir?

Bir yükseköğretim kurumundaki lisans programı mezunu  bir bireyin, öğretmenlik yapabilmek için alması gereken eğitime pedagojik formasyon denir.

Pedagojik Formasyon Sertifika Programı, ülkemizde Eğitim Fakülteleri’nin öğretim programları içine yerleştirilmiş olan ve mezunlarının öğretmenlik yapabilmelerini sağlayan pedagoji derslerinin, diğer fakültelerden mezun olanlara ayrı bir program olarak verilerek ve onların da öğretmenlik yapabilmesine imkan sağlanması amacıyla oluşturulmuş bir sertifika programıdır.

Pedagojik Formasyon Sertifika Programına Kimler Başvurabilir?

·      4 yıllık lisans programından mezun olanlar (Bu lisans programlarının listesi aşağıdadır)

·      Lisans mezuniyeti ortalaması 4 üzerinden 2.5 veya 100 üzerinden 65 ve üzeri olanlar. (Bu şart 2009-2010 eğitim öğretim yılından itibaren yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptıranlar için geçerlidir. Bu tarihten önce kayıt yaptıran öğrencilerde 2,5 not ortalaması koşulu aranmamaktadır).

Hangi Lisans Programlarından Mezun olanların Pedagojik Formasyon Sertifikası alma Hakları Vardır?

Bu konuda özellikle vurgulamamız gereken konu, Fen-Edebiyat Fakültesi mezunlarının daha önce kaldırılmış olan hakkının geri verilmiş olduğudur. 18 Nisan 2013 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul kararında, “MEB, Talim Terbiye Kurulu’nun 80 sayılı kararında yer alan program mezunlarına, mezuniyetlerinden sonra verilmek üzere Pedagojik Formasyon Sertifika Programının devam etmesine karar verilmiştir.” denmektedir.

Bu Yükseköğretim Programlarının neler olduğunu, mezun olduklarında hangi alanlarda ders verebileceklerini burada bulabilirsin.

 http://ttkb.meb.gov.tr/mebiysdosyalar/201210/101113531010201280cizelge.pdf

 Hangi Üniversiteler Pedagojik Formasyon Programı Veriyor?

 Hangi üniversitelerdeki Eğitim Fakültelerinin “Pedagojik Formasyon Sertifikası” verebileceği ve kontenjanları her yıl  YÖK tarafından yeniden belirleniyor. Bu nedenle de  üniversite listeleri her yıl değişiklik gösterebiliyor.  2012-2013 listesi ektedir.

http://www.egitim-dunyasi.net/formasyon-veren-universiteler-sartlari-ve-ucretleri-2012-2013.html

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir