Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Pearl Harbor'da İrtifa Kaybederek Yerlilerin Olduğu Adaya Çakılan Japon Pilotun Ancak Filmlerde Yaşanabilecek Hikâyesi

1.2bPAYLAŞIM

Zavallı pilot, vurulan uçağı irtifa kaybettiği için gelmiş geçmiş en olmadık olayı yaşayacağından bihaberdir...

Bu içerikte Timeline, Air Space Mag ve War History Online içerik olarak kullanılmıştır.

7 Aralık 1941’de Japonlar Pearl Harbor'a saldırı düzenler.

Amerikan vatandaşı da olan Japon pilot Shigenori Nishikaichi, ikinci saldırı için uçağı ile havalanır. Saldırıda hava savunma silahlarıyla vurulur ve geri dönmeye çalışır. Uçak gemisine kadar gidemeyeceğini anlayınca, Hawaii adalarının belki de en yabani olanı Niihau Adası’na çakılmaktan hallice bir iniş yapar.

Japon donanması, bu adanın boş olduğunu düşündüğü için hasar alan uçakların buraya iniş yaparak yardım beklemesini söylemiştir.

Ancak bu bilgi pek de doğru değildir. Yerlilerin yanı sıra ada da zaten Robinson ailesine aittir ve izinleri alınmadan giriş yasaktır, ki kimseye de izin verilmez. Ama tesadüf olacak ki o dönem izinli olarak yaşayan 3 Japon vardır. Nishikaichi, adaya inerken yerlilerden olan Hawila Kaleohano bunu görür.

Yerli savaştan habersiz olsa da gazetelerden bir gerginlik olduğuna bilir. Pilot sarsıntının verdiği şoktayken uçağa gelip pilotun evrak klasörüyle tabancasını alır ancak Hawaii hoşgörüsüyle evlerinde ağırlar. Ama dilleri farklıdır ve anlaşamazlar. Adada yaşayan Japon İshimatsu Shintani'yi çağırırlar.

Shintani pilotla biraz konuşur ancak gerisin geri evine döner.

Yerliler bu kez de diğer iki Japon olan Harada çiftine haber gönderir. Pilot, Yoshio Harada'ya savaştan bahsetse de Harada yerlilere durumu anlatmaz. Bu sırada pilotun aklı, Amerikan donanmasının eline geçmesi yasak olan evraklardadır. Kaleohano ise olup biteni anlayana kadar evrakları vermeyi reddeder.

Adada ne elektrik ne de bilgi ulaşımı sağlayacak bir teknoloji yoktur.

Ancak olayın gecesi yerliler, pilli bir radyodan savaşı öğrenirler ve adanın sahibinin sabah Kauai Adası’ndan geleceğini söyler. Pilotun, onunla Kauai adasına gönderilmesine karar verirler. Deniz ulaşımına kısıtlama gelince Bay Robinson gelemez. Pilot, nöbetçilerin gözetiminde Harada ailesinin evinde kalmaya başlar.

Pilotun ilk konuştuğu Japon Shintani, Kaleohano'dan 200 dolar karşılığında evrakları almak ister, ancak yerli bunu kabul etmez. Evrakları almakta kararlı olan Shintani, durumu dramatize ederek orayı terk eder. Harada çifti ve pilot, nöbetçileri etkisiz hale getirip Kaleohano’nun ambarından silahları alırlar.

Pencereden Harada çiftini ve pilotu gören Kaleohano, evden çıkıp köye doğru koşmaya başlar.

Pilot, tüfekle bir el ateş eder ama denk gelmez. Kaleohano, köy halkına her şeyi anlatır. Harada çifti ve pilot, yardım istemek için uçağın enkazına gidip telsizinden donanmaya ulaşmaya çalışsalar da bu durum bir işe yaramaz. Son çare uçağın burnundaki makineli tüfeklerden birini 250 mermisiyle alırlar ve Kaleohano'nun evine dönerler.

Evrakların evde olma ihtimaline karşı evi yakarlar ve ertesi gün, Kaleohano'yu ararken yerli Kanahele çiftini rehin alırlar.

Çift, Kaleohano'nun yardım getirmek için kanoyla Kauai Adası’na gittiğini bilmektedir ama söylemezler. Harada çifti ve pilot yorulmuştur. Ben Kanahele, pilot tüfeği Yoshio Harada'ya uzatırken hamle yapar ve boğuşurlar. Pilot tabancasını çıkarmak üzereyken Kanahele'nin karısı pilotun üzerine atlayıp engel olur. 

Yoshio Harada, kadını saçından tutup geri çeker. Tabancasını alan pilot, Ben Kanahele'yi üç yerinden yaralar ancak yaralı adam pilotun kafasını tutup taş duvara vurur. Karısı da bir taşla pilotun kafasını ezer. Hızla gelişen bu olayların verdiği baskıya dayanamayan Yoshio Harada, tüfeği ağzına sokup tetiği çeker.

Amerikan donanması bir şekilde adaya ulaşır ve kahramanlığından ötürü Ben Kanahele'yi iki nişanla ödüllendirirler.

Yoshio’nun karısı Irene Harada ve diğer Japon Shintani, esir düşen Japonların toplama kampına götürülür. Shintani, 1960'da Amerikan vatandaşı olarak Niihau'ya geri döner. Irene Harada, 31 ay hapisle kurtulur. 

Niihau'daki Japon asıllı Amerikalıların direkt Japon milliyetçiliği yapması ve etraflarına zarar verebilecek kadar tehlikeli hale gelmesi gözden kaçmaz. 26 Ocak'ta Amerikan donanması şöyle bir rapor yayınlar:

"Daha önce hiçbir anti Amerikan motivasyon göstermemiş iki Niihau sakini Japon’un, adada Japon hükümranlığı ihtimali baş gösterdiği anda Japon pilotun yardımına koşmuş olmaları; daha önceden Birleşik Devletler Hükûmeti’ne sadık olduğu addedilen Japon asıllı vatandaşların gelecekteki Japon saldırıları başarılı göründüğü vakit, Japonya’ya yardım edecekleri ihtimalini mümkün kılmaktadır."

Amma velakin Hawaii nüfusunun üçte biri Japon olsa da adanın ekonomisi için Japonlara herhangi bir yaptırım uygulanmamıştır.

Ancak Amerika’daki Japon asıllı Amerikalılar, hiçbir suçları olmasa dahi savaş süresince toplama kamplarında tutulmuştur. 

Japon pilotun, Niihau olayının bu denli büyük bir olay haline geleceğini kim bilebilirdi ki?!

Bu içeriklerimize de göz atabilirsiniz. 🤗

Huysuz Ama Çekici Halleriyle Edebiyat Dünyasının Dört Şairini Aşk Ateşine Atmış Bir Kadın: Tomris Uyar - onedio.com
Huysuz Ama Çekici Halleriyle Edebiyat Dünyasının Dört Şairini Aşk Ateşine Atmış Bir Kadın: Tomris Uyar - onedio.com

👇

Bir Zamanlar Hayal Dünyamızı İlmek İlmek İşleyen Çocuk Kitaplarından Sinemaya Uyarlanmış Filmler - onedio.com
Bir Zamanlar Hayal Dünyamızı İlmek İlmek İşleyen Çocuk Kitaplarından Sinemaya Uyarlanmış Filmler - onedio.com

👇

Rafine Zevkleriyle Tanıdığımız İlber Ortaylı'dan Karantina Süresi İçin Keyifli Bir Müzik Listesi - onedio.com
Rafine Zevkleriyle Tanıdığımız İlber Ortaylı'dan Karantina Süresi İçin Keyifli Bir Müzik Listesi - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
blizzard

"Niihau'daki Japon asıllı Amerikalıların direkt Japon milliyetçiliği yapması ve etraflarına zarar verebilecek kadar tehlikeli hale gelmesi gözden kaçmaz." Gözden kaçmayacak tabii. Emperyalizm, karıştırmak istediği ülkelerde boşuna mı etnik kimlik çatışması çıkarmaya çalışıyor? Bunu yaparken bir başka silahı olan dini de işin içine soktuğu olmuştur.

can-terzioglu

ne diyosun kardeş yorumun keskel alaka

Görüş Bildir