Patent Kavgalarına Türkiye’den Saçma Sapan Bir Örnek Eklendi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Patent Kavgalarına Türkiye’den Saçma Sapan Bir Örnek Eklendi

Patent Kavgalarına Türkiye’den Saçma Sapan Bir Örnek Eklendi

Sosyal CRM teriminin Türkiye’de tescillenmiş bir marka olduğunu biliyor muydunuz? Peki patenti alan şirketin, bu terimi kullanan diğer kuruluşlara ihtarname göndererek, onları uyardığını biliyor muydunuz? Evet inanması zor ancak yapılan zincirleme hatalar sonucunda Sosyal CRM isminin marka tescili Türkiye’de bir şirkete ait. Bu talihsiz olayın baş rolünde ise Boomerang Sosyal Medya Ajansı bulunuyor.

Boomerang ajansı tarihinde Türk Patent Enstitüsü‘ne Sosyal CRM’in marka hakkına sahip olmak için başvuruda bulunmuş. Yaklaşık bir yıl sonra ‘de TPE başvuru neticelendirerek marka hakkını şirkete vermiş.

Marka başvurusu 35, 38 ve 42. sınıflar için yapılmış. Aşağıdaki tabloda bu sınıflara dahil olan ürün ve hizmetleri görebilirsiniz.

TPE’nin bu başvuruyu nasıl kabul ettiğini anlamak gerçekten güç. Ancak talihsizlikler dizisi malesef tescilin alınması ile bitmiyor. SosyalCRM.com adresinin de sahibi olan Boomerang yönetimi işleri bir adım daha öteye götürerek sahip oldukları Sosyal CRM ‘markasını izinsiz kullandığı iddiasıyla’ şirketlere ihtarnameler göndermeye başladılar. İşte o ihtarnamelerden bir örnek:

Peki Boomerang neden Sosyal CRM’in tescilini almak istedi? Sosyal medya pazarlaması hizmetleri sunan Boomerang’ın Sosyal CRM Sistemi isimli bir ürünü bulunuyor. Bu sistem ile şirket markalara hepimizin bildiği sosyal medya takibi ve raporlama gibi hizmetler sunuyor. Ürüne ait sunuma bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Konu hakkında danıştığımız marka ve patent uzmanı, başvuruda ‘kısmi yayın’ ibaresinin bulunduğunu ve 35. sınıfın 01. alt grubunda yer alan ” Reklamcılık, pazarlama ve halkla ilişkiler ile ilgili hizmetler (Ticari ve reklam amaçlı sergi ve fuarların organizasyonu hizmetleri dahil) ” ibaresinin Boomerang’a verilmediğini, bu emtialar dışındaki sınıflar için tescil kararının verildiğini belirtti. Peki bu ne anlama geliyor? Marka ve patent uzmanı tarafından Sosyal CRM’i internet sitelerinde kullanan şirketlerin bu terimi ( 556 sayılı KHK 7-a maddesine göre ) marka vasfı taşımadan, iş tanımı olarak kullanabileceğini, bu sebeple çekilen ihtarnamelerin yersiz olduğu dile getiriliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Sosyal Medya
Görüş Bildir