Amasya Valisi: 'Niye Bu Kadar Büyüttünüz'

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Pastanede Cumhuriyet Resepsiyonu

Pastanede Cumhuriyet Resepsiyonu

Amasya Valliği tarafından Cumhuriyetin 89’ncu yıldönümü nedeniyle verilecek resepsiyon davetiyesinde yer olarak özel bir işletmeye ait pastanenin yazılması dikkati çekti

Geçen yıl Van depremi nedeniyle iptal edilen, önceki yıl ise 3 yıldızlı Büyük Amasya Oteli’nde düzenlenen resepsiyonun bu yıl 1 ay önce hizmete giren bir pastanede verilecek olmasına, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Amasya Şubesi ve CHP Amasya İl Başkanlığı tepki gösterildi. ADD davete katılmayacaklarını belirtti.

Davetiyeyi aldığını ve resepsiyon yerini Amasya İl teşkilatını arayarak teyit ettiğini söyleyen CHP Amasya Milletvekili Ramis Topal da, seçilen mekanın tarihte önemli bir yeri olan Cumhuriyet Bayramı’na uygun olmadığını belirtti. Topal, “Ayrıca bu pastane yeni açıldığından aynı işi yapan Amasya’daki diğer esnaf açısından da haksız bir rekabet oluşturduğuna inanıyorum. Neden böyle bir mekân seçildi, ne amaçla seçtiler onun hakkında bir şey söyleyemeyeceğim. Resepsiyona katılıp katılmayacağıma şu an karar vermedim” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Pastanede Cumhuriyet Resepsiyonu'na Tepki

Pastanede Cumhuriyet Resepsiyonu'na Tepki

AMASYA Valiliği'nin bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu'nu kentteki bir pastanede yapacak olması tepkiyle karşılandı.

Atatürkçü Düşünce Derneği ve CHP İl teşkilatı Amasya Valisi Abdil Celil Öz'e tepki gösterdi. Vali Abdil Celil Öz de, kentte resepsiyonu yapabilecekleri daha geniş ve hizmet anlamında kaliteli bir mekan olmadığı için yeni hizmete giren bir pastaneyi tercih ettiklerini söyledi.

Amasya Valliği tarafından Cumhuriyetin 89'ncu yıldönümü nedeniyle verilecek resepsiyon davetiyesinde yer olarak özel bir işletmeye ait pastanenin yazılması dikkat çekti. Geçen yıl Van depremi nedeniyle iptal edilen, önce yıl ise 3 yıldızlı Büyük Amasya Oteli'nde düzenlenen resepsiyonun bu yıl Fatih Sultan Mehmet Camii yanında bulunan ve bir ay önce hizmete giren bir pastanede verilecek olmasına, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Amasya Şubesi ve CHP Amasya İl Başkanlığı tepki gösterildi. Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu'nun pastanede yapılacak olmasına tepki gösteren ADD davete katılmayacaklarını belirtti.

CUMHURİYET BAYRAMINA UYGUN DEĞİL

Davetiyeyi aldığını ve resepsiyon yerini Amasya İl teşkilatını arayarak teyit ettiğini söyleyen CHP Amasya Milletvekili Ramis Topal, seçilen mekanın tarihte önemli bir yeri olan Cumhuriyet bayramına uygun olmadığını belirtti. Milletvekili Topal, "Ayrıca bu pastane yeni açıldığından aynı işi yapan Amasya'daki diğer esnaf açısından da haksız bir rekabet oluşturduğuna inanıyorum. Neden böyle bir mekan seçildi, ne amaçla seçtiler onun hakkında birşey söyleyemeyeceğim. Resepsiyona katılıp katılmayacağıma şu an karar vermedim" dedi.

NEDENİNİ SORACAĞIZ

CHP İl Başkanı Hüseyin Duran ise Cumhuriyet Bayramı resepsiyonun bir pastanede yapılmasının kendilerini üzdüğünü ifade ederek, "Bunun sebebi nedir bilmiyoruz. Ama sayın valimiz de bunun sebebini sanırım bize izah edecektir. Atatürk'ün 12 Haziran 1919 tarihinde silah arkadaşlarıyla birlikte Amasya'ya gelerek 22 Haziran 1919 tarihinde Ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini oluşturan Amasya Genelgesi'ni deklare ettiği Saraydüzü Kışlası'nda Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu yapılabilirdi. Zaten Cumhuriyet Halk Partisi olarak bunu da sayın valimize soracağız. Şu an için resepsiyona katılıp katılmamakla ilgili alınmış bir kararımız yok. Bunu partimizde değerlendireceğiz" diye konuştu.

RESEPSİYONA KATILMAYACAĞIZ

ADD Amasya Şube Başkanı Metin Kara da resepsiyonun pastanede verilecek olmasına tepki göstererek davete katılmayacaklarını belirtip şöyle konuştu:

"Çünkü seçilen yerin Cumhuriyet Bayramı gibi önemli bir günün resepsiyonunun anlamından uzak olduğu kanısındayız. Aslında burada amaç da belli. Cumhuriyetle edindiğimiz edinimlerimizin yavaş yavaş yok edildiğinin bir göstergesidir. Amasya'da başka yer mi yoktu. İki tane 3 yıldızlı otel var, Orduevi var. Cumhuriyetin doğum belgesinin imzalandığı tarihi Saraydüzü Kışla binası var. Tüm bunlar dururken bir apartmanın altında yeni açılan bir pastanenin salonu bütün bunlardan daha mı güzel ve uygun ki, Cumhuriyet gibi değerli bir güne burayı uygun görüyorlar."

VALİ ÖZ : MEKANIN GENİŞLİĞİ VE HİZMET KALİTESİ NEDENİYLE SEÇTİK

Amasya Valisi Abdil Celil Öz ise eleştiriler üzerine yaptığı açıklamada, Amasya'da daha önce otelde yapılan resepsiyonda mekanın genişliği ve yapılan hizmetin kalitesinden memnun kalmadıklarını söyledi. Bu nedenle bu yıl mekanın genişliği ve hizmet kalitesi nedeniyle yeni hizmete giren bir pastaneyi tercih ettiklerini dile getiren Vali Öz, "Resepsiyon yapılacak yer bir restoran da, düğün salonu da olabilir. İlin imkanlarını gözönünde bulundurmak lazım. 5 yıldızlı bir otel ya da uygun bir mekan olsaydı orayı tercih ederdik. Buradaki tercihte tamamen fiziki mekanın genişliği, sunulan hizmetin kalitesi gözönünde bulunduruldu. Bu sene yeni bir mekan, yeni bir hizmet alanı olunca orayı değerlendirdik. Pastanede, otelde, restoranda, düğün salonunda yapmışız, önemli olan iç mekanda Cumhuriyetin özelliklerine ve niteliğine yakışır gerekli düzenlemenin yapılmış olması" diye konuştu.

Savaş TUTAK/AMASYA, (DHA)

Haberin Tamamı İçin:

Amasya Valisi: 'Niye Bu Kadar Büyüttünüz'

Amasya Valisi: 'Niye Bu Kadar Büyüttünüz'

Amasya Valisi Abdil Celil Öz, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu’nun kentteki bir pastanede yapılacak olmasına gelen tepkilere bir anlam veremediğini söyledi. Vali Öz, "A oteli ve restoranıyla, B pastanesi veya hizmet veren bir restoranın mekan olarak kutsallık anlamında bir farkı var mıdır? Yoktur. Bunu niye bu kadar büyütüyoruz anlamıyorum" dedi.

Cumhuriyet’in kuruluşunun 89’uncu yıldönümü nedeniyle Amasya’da Valilik tarafından verilecek Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu’nun bir pastanede düzenlenecek olması, geniş yankı uyandırdı. Muhaletefin ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin tepkileri üzerine bugün konuyla ilgili DHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Amasya Valisi Abdil Celil Öz, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu’nu kentteki özel bir pastanede yapılacak olmasına CHP il teşkilatı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Şubesi üyelerinin tepki göstermesine anlam veremediğini söyledi.

Kentte resepsiyon yapılması için geniş bir kamu mekanı bulunmadığına dikkat çeken Vali Öz, "Restoran, otel, pastane hepsi özel sektöre aittir. Otellerin bir özelliği bir kutsallığı var da pastanenin hizmet mekanı olarak, lüks bir restoran veya uygun bir kapalı mekanın, otellerden daha düşük seviyesi mi var? Benim anlayamadığım nokta bu. Bir otelde olursa gayet güzel, kutsal, amacına uygun bir mekan, otel dışında herhangi bir pastanede, restoranda veya kapalı bir mekanda olursa sanki günah mı kötü bir şey mi? Yapılacak kamu mekanı olmadığı sürece benim düşünceme göre bir otelin salonunda yapılmasıyla, bir pastanede yapılmasının niye bu kadar farkı var? Mekanın ismine niye bu kadar takılı kalıyoruz?" diye konuştu.

Atatürk posterleri ve Türk bayrakları ile Cumhuriyet’e yönelik sloganlar yerleştirilerek halkın da katılımıyla bir resepsiyon yapılacağını belirten Vali Öz, şunları söyledi:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet BayramıCumhuriyet Halk PartisiSavaşTercihVan
Görüş Bildir