Pastacılığın Duayeninden Çok Özel Tarifler

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Pastacılığın Duayeninden Çok Özel Tarifler

Her bildiğini paylaşmayı, tüm püf noktalarıyla anlatmayı büyük bir ustalıkla yerine getiren Çapraz’ın çok özel tariflerini Food in Life dergisi paylaştı…

Browni Tonga

Malzemeler

Browni kek için

1 kg browni karışımı

350 gr su

250 gr yumurta

125 gr eritilmiş margarin veya tereyağı

125 gr sıvı yağ

100 gr sıvı krema

100 gr taneli portakal

100 gr pirinç fındık

Çikolatalı Krem için

300 gr süt

50 gr şeker

200 gr bitter kuvertür

4 adet yaprak jelatin

600-700 gr sıvı krema

Ganaj krem için

600 gr sıvı krema

120 gr glikoz

500 gr bitter kuvertür

150 gr tereyağı

Yapılışı

Browni kek

Tüm malzemeler mikserde 4-5 dakika çırpılır. Karışım tabanında yağlı kâğıt bulunan çemberin içine doldurulur. 180 derecelik fırında kalınlığına göre 30-40 dakika pişirilir.

Çikolatalı Krem

Bir tencereye konulan şeker ve süt ateşe alınır. Kaynama noktasında tencere ateşten alınır. Kıyılmış çikolatanın içine boşaltılır, tel ile karıştırılır. Karışımın ısısı 40 dereceye düşünce, soğuk suda yumuşatılmış jelatinler ilave edilir ve karışımın ısısı 28 derece olunca şanti ile karıştırılır.

Ganaj krem

Sıvı krema ve glikoz bir tencerede kaynatılır, kaynadıktan sonra ateşten alınır. Karışıma kıyılmış kuvertürler katılır ve çırpma teli ile iyice karıştırılır. Ardından tepsi içine boşaltılır. Karışım 22 derece ısıya gelince, yumuşatılmış tereyağı yedirilir.

Son işlem

Turta çemberinin içine dilimlenmiş bir pat browni kek yerleştirilir. Kek üzerine, sıkma torbası ile krema sıkılır ve ikinci pat browni kek ile kapatılır ve buzdolabında dondurulur. Ardından turta kenarlarına, desenli naylon üstüne sürülmüş çikolata yapıştırılır. En üste ise sıkma torbası kullanarak ganaj krem veya yumuşak krem sıkarak süslemesi yapılır ve üzerine hafif kakao serpilir.

Ceviz Krokantlı Nemli Kek

Malzemeler

Kek için

1 kg nemli kek karışımı

300 gr su veya süt

400 gr yumurta

200 gr eritilmiş margarin veya tereyağı

Yapılışı

Tüm malzemeler mikserde 2-3 dakika kadar çırpılır. Ardından 180 derece fırında 30-40 dakika kadar pişirilir. İsteğe bağlı olarak önce kek kalıplarının içleri yarıya kadar doldurulur, orta kısımları bir miktar taneli dolgu ilave edilir, daha sonra üstleri kek hamuru ile kapatılır. Yine isteğe bağlı olarak fırına girmeden önce, üst kısımlarına krokant ceviz serpilir. Veya fırından çıktıktan sonra soğutulmuş kek üstüne glasür sürülür, üstlerine çikolata ile kaplanmış taneli krokant ceviz şekerlemesi serpilir.

Krokant ceviz şekerlemesi için malzemeler

200 gr iri kıyılmış ceviz (bıçak ile)

200 gr toz şeker

70 gr su

Krokant ceviz şekerlemesi yapılışı

Şeker ve su 118 dereceye kadar kaynatılır. İçine ceviz ilave edilir. Spatul ile devamlı karıştırılarak cevizler şekerlendirilir ve ateşten alındıktan sonra karışıma kısa bir süre daha devam edilir. Soğuduktan sonra yine isteğe bağlı olarak bir kap içinde çikolata ile dış kısımlarına kaplama yapılır. Yapılacak çeşide göre, aynı işlem fıstık, fındık, badem için de uygulanır.

Tripan Kek Pastası

Malzemeler

Kek için

1 kg nemli kek karışımı

300 gr ılık su veya süt

400 gr bütün yumurta

200 gr sıvı yağ

Krema için

250 gr tiramisu aromalı şarlot tozu

250 gr ılık su

1 kg çırpılmış şanti

Püskürtme için

500 gr kakao yağı

500 gr bitter kuvertür

Yapılışı

Kek için

Tüm malzemeler 5 dakika kadar çırpılır. İki adet pan kek kalıpları yağ ile yağlanır ve unlanır. Her iki kalıp yarıya kadar doldurulur, daha sonra 180 derece fırında yaklaşık 35-40 dakika pişirilir. Soğuduktan sonra yapıştırma işlemine başlanır.

Krema için

Tiramisu şarlot tozu ile ılık su çırpma teli ile çırpılır. Daha sonra çok çırpılmamış şanti yedirilir.

Tamamlamak için

Her iki kek hafif kahveli şurup ile ıslatılır. Her iki kekin de ortadaki boşluklarına sıkma torbası ile tiramisu kreması doldurulur ve birbirlerine yapıştırılır. Kekin her tarafı ganaj krem ile sıvazlanır ve derin dondurucuda iyice dondurulur. Daha sonra kuvertür ve kakao yağı karışımıyla, püskürtme tabancası yardımıyla donmuş kek üstüne püskürtme yapılır.

Kaynak Food in Life Gastronomi Yayınları

Yazılarımızı takip etmek istiyor fakat hergün sitemizi ziyaret edecek vakit bulamıyor musunuz? Haftalık e-posta bültenimize üye olarak yazıları kaçırmadan sitemizi takip edebilirsiniz.

Haberin Tamamı İçin:

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Çikolatakekkremaşekertereyağıtiramisuyumurta
Görüş Bildir