Pasaport Alacaklar DİKKAT!

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Pasaport alacaklar.... DİKKAT!

Pasaport alacaklar.... DİKKAT!

Çipli pasaportlar 1 Haziran’dan itibaren dağıtılmaya başladı ama henüz bir ay dolmadan kriz çıktı. Çipli pasaport ihalesi iptal edildiği için Darphane, Emniyet'e yeni pasaport gönderemiyor. Pasaport Dairesi Başkanlığı’nda sınırlı sayıda kalan e-pasaport acil durumları olanlara veriliyor. Emniyet, yığılmayı önlemek için yurt dışına çıkacak olanları, “Bekleme süresi uzayabilir, seyahat planlamanızda bu gecikmeyi dikkate alın” diye uyardı. Turizm şirketleri ise “pasaport yoksunluğu yüzünden başvurunuzu 3 ay önceden yapın” çağrısında bulunuyor.

Vatan Gazetesi'nden Burak Kara'nın haberine göre, hac için 80 bin kişinin pasaport sırası beklediği toplam müracat sayısının 150 binin üzerinde olduğu belirtiliyor. Krizin asıl nedeni, ihaleyi alan Fransız firmasının çiplerinin güvenlik sorunu yaşadığının ortaya çıkmasıydı. Kamu İhale Kurumu ihaleyi iptal edince, aynı ihaledeki Malezya merkezli firma ile anlaşma kararı çıktı. Ama o da ilk teslimatlarını en erken eylül ayında yapabilecek. Eylüle kadar yaşanacak yığılmayı önlemek için Başbakanlık Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü‘nün ihalesiz hazır alım yapması bekleniyor. Tüm pasaportların çipli-elektronik pasaporta dönüştürülmesi için son gün 24 Kasım 2015.

Çözüm bulunmalı

Başaran Ulusoy (TURSAB Yönetim Kurulu Başkanı): “Yurtdışına çıkışlarda duraksamalar yaşanıyor, bize de üyelerimizden şikayetler geliyor. 3-4 ay içinde yurtdışına seyahat yapmak isteyen vatandaşlar şimdiden pasaport talebinde bulunsunlar, son güne bırakmasınlar. Yetkililer bu sıkıntıya ivedilikle çözüm bulmalı. Pasaportlar başka bir ülkede basılıp hızla mağduriyet giderilmeli.”

Üç ay önce başvuru

Timur Bayındır (TUROB Başkanı): “Bu sıkıntıya bir formül bulmak lazım. Belki yine eski çipsiz pasaportlar pasaporta başvuran vatandaşlara dağıtılabilir. Yoksa uzun bekleme süresi yurtdışına çıkacak vatandaşı da turizm acentasını da, ekonomiyi de etkiler. Bayramda yurtdışına tatili düşünenler ve hacılar şimdiden pasaporta başvurmalı.”

Turizme darbe vurur

Haberin Tamamı İçin:

Pasaport Krizi ve Medyanın Aldırmazlığı!

Pasaport Krizi ve Medyanın Aldırmazlığı!

Şu anda pasaport bekleme süresini bir haftadan bir aya çıkaran bir "e-pasaport krizi" yaşıyoruz. Medyamız 2-3 haber dışında konuya çok ilgi göstermiyor.

Önce E-pasaport sitesindeki resmi açıklamayı birlikte okuyalım:

"Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünden temin edilen umuma mahsus (Bordo) pasaport defterlerinin sevkiyatında yaşanan sıkıntılardan dolayı umuma mahsus pasaport tanziminde ve gönderilmesinde gecikmeler yaşanmaktadır.
Umuma mahsus pasaport müracaatında bulunan vatandaşlarımızın planladıkları seyahatten en az 1(bir) ay önce müracaatlarını yapmaları faydalı olacaktır. Diğer pasaport türlerinde herhangi bir sıkıntı bulunmamakta olup gelen müracaatlar aynı gün içerisinde tanzim edilerek vatandaşlarımızın müracaat esnasında vermiş oldukları adreslere gönderilmek üzere PTTye teslim edilmektedir. Umuma mahsus pasaport tanzimi normale döndüğünde ayrıca bilgilendirme yapılacaktır."
Açıklamada, özellikle seyahat özgürlüğü gönüllüleri için de özel 3 noktaya dikkatinizi çekiyorum:

1. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nden pasaport defterlerinin "sevkiyatında" deniyor, aslında şu anda üretiminde ciddi bir sorun var. Çünkü bu pasaportları üretecek firma ile ilgili ihale iptal edildi. Pasaport krizine doğru sürüklendiğimizi gösteren haberleri aylar önce yine seyahat özgürlüğü gönüllülerinin dikkatine sunmuştuk!

2. Bu sıkıntı şu anda Bordo (umuma mahsus) pasaportlarda yaşanıyor. Yeşil (Hususi), Gri (Hizmet) ve Siyah (Diplomatik) pasaportlarda bir sıkıntı olmadığı vurgulanıyor. (Buradan şunu da anlayabilirsiniz krizin ucu bürokratlara/ayrıcalıklılara dokunmadığı için daha uzun sürebilir.)

3. Bir ay beklemeye yol açan pasaport krizinin daha ne kadar süreceği konusunda net bir bilgi verilmiyor.

Şu anda medyaya yansıyan haberlere göre "e-pasaport" bekleyen sayısı 350 bin kişiyi bulmuş görünüyor, bunların yaklaşık 80 bini hacı adayı, ayrıca Eylül ayından önce yeni pasaportların basım ihalesi veya alımının söz konusu olmadığı belirtiliyor. Kriz nedeniyle alının pasaportların da maliyetinin 1,8 € ile 2 €'yu bulduğu devletin şu ana kadar 250 bin € zarar ettiği hesaplanıyor.

İşin en ilginç yanı henüz hiçbir medya kuruluşu, gazeteci, meraklı bir köşe yazarı bu pasaportu bu fiyata mal ediyorsunuz da nasıl vatandaşa 446 TL'ye (190 €) satıyorsunuz diye bir yetkiliye sormadı, bir haber yapmadı.

Diyelim ki gündem yoğun, farketmediler, e biz her gün, diğer Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri ve Sırtçantlılarla birlikte Twitter'dan özel hesaplarına mesajlar yolluyoruz. TIK yok!

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DarbeHacTwittergündem
Görüş Bildir