Görüş Bildir

'Parlamento, Yargı, Üniversiteler Hepsi Saray'a Bağlansa Daha Süper Olur'

Anasayfa > Gündem

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, ODTÜ’de öğrencilerle bir araya geldi.  'HDP baraj altında kalırsa süper olur' diyen Başbakan Yardımcısı Akdoğan'a cevap veren Demirtaş, 'Bütün parlamento Aksaray’a bağlansa daha süper olur. 7 Haziran akşamı neyin süper olduğunu görecekler' dedi.

Demirtaş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçim yasaklarını ihlal ettiği gerekçesiyle HDP’nin YSK’ya yaptığı başvurunun reddedilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Demirtaş, “Sonuç alıncaya kadar, son seçim gününe kadar ayrıca Anayasa Mahkemesi’ne de arkadaşlarımız konuyu taşımak üzere hazırlık yapıyorlar. Belki yarın Anayasa Mahkemesi’ne de bu konuda bir başvurumuz da olacaktır” dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın ‘HDP barajın altında kalırsa süper olur’ şeklindeki açıklamasına Demirtaş, “Parlamento, yargı, üniversiteler, medya hepsi Aksaray’a bağlansa daha süper olur. Parlamentoda AKP dışında milletvekili olmasa mesela daha süper olur. Bence sadece HDP’nin girmemesi yetmez. Hayal ettikleri toplum, hayal ettikleri parlamento öyle bir parlamento. Fakat 7 Haziran akşamı neyin süper olduğunu görecekler. Kendisi de biraz bu konularda az konuşsa daha süper olur” dedi.

“Hangi Başbakan söyledi onu'

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ‘Fitne odaklarına ilişkin inadına çözüm süreci’ açıklaması sorulması üzerine Demirtaş, “Hangi Başbakan söyledi onu? Davutoğlu olan. Ne söylediklerini inanın ki kaile almaya gerek yok. Biri ‘Kürt sorunu yoktur’ diyor. Öbürü ‘Çözüm sürecini ısrarla sürdüreceğiz’ diyor. İki Başbakan kendi aralarında anlaşamıyorlar. İki farklı kampanya sürdürüyorlar. Başbakanlardan biri AKP’nin bildirgesini savunuyor, diğer Başbakan ise, Cumhurbaşkanı olan yani, kendi seçim beyannamesini savunuyor. Onda Başkanlık dışında hiçbir şey yok. AKP seçim kazanırsa kendi beyannamesini uygulayamayacak” diye konuştu.

“YSK'ya başvurumuz devam edecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim yasaklarını ihlal ettiği gerekçesiyle HDP’nin YSK’ya yaptığı başvurunun reddedilmesine ilişkin olarak Demirtaş, “Yüksek Seçim Kurulu’nun adil olmadığının tescil edildiği bir ortamda doğrusu seçim güvenliğini nasıl sağlayacağız veya seçmen güvenliğini nasıl sağlayacağız. 

Bu ciddi bir tartışma konusudur artık. YSK, Sayın Cumhurbaşkanı’nın şu anda seçimlere müdahale etmediğini söyleyemez. Bu halkı aptal yerine koymaktır. Halk aptal değildir, herkes ne olduğunun farkında, bir suç işlendiğinin farkında. Fakat YSK bunu tescillemiyor. Her gün YSK’ya başvurumuz rutin olarak devam edecek. Sonuç alıncaya kadar, son seçim gününe kadar ayrıca Anayasa Mahkemesi’ne de arkadaşlarımız konuyu taşımak üzere hazırlık yapıyorlar. Belki yarın Anayasa Mahkemesi’ne de bu konuda bir başvurumuz da olacaktır” dedi. 

Kaynak: DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
062154

Sakarya Üniversitesi'ne de bekliyoruz... ;-)

TOLSTOY

peki senin tasmanı imralı'dan alıp nereye bağlamalı?

cnsfrd

bence de. açıkça söylesinler bari de kafamızı yormayalım cumhuriyet- eşitlik halk iradesi filan diye.