Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Guardian: 'Park Eylemleri Türk Baharı'nın Tohumlarını Attı'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Park Eylemleri Türk Baharı'nın Tohumlarını Attı

Guardian yazarı Richard Seymour: Bu bağlamda, küçük bir park için yapılan mücadele rejim için bir acil durum, Türk Baharı için ise bir potansiyel oldu.

İngiliz Guardian gazetesi Taksim Gezi Parkı protestolarına ilişkin olarak yorum bölümünde yayınlanan yazıda Gezi Park'ı eylemlerinin 'Türk Baharının tohumlarını attığı' ifadesini kullandı.

Guardian gazetesi yazarı Richard Seymour 'un "İstanbul'da park protestoları Türk Baharı'nın tohumlarını attı" başlıklı yazısının bir kısmı şöyle:

Çatışma'nın sebebi sıradan. Protestocular Gezi Parkı'nda yıkılmasını engellemek için toplandılar. Fakat bu basit bir çevreci eylem değil. Eylem, hükümet aleyhinde tolanmış bütün sinri bozukluklarının dışavurulduğu bri mecra oldu.

Polis Amerika'daki meslektaşları gibi sabah erken saatlerde göstericilere saldırdı. Göstericilerin çadırlarını, yakan polisin müdahelesi sonucu bir kişi testislerinden ameliyat olmak zorunda kaldı.

Nisan ayında, AKP geçen on yıl boyunca kendilerini destekleyen liberallerin artık kendilerini desteklemeyeceklerini söylemişti. Bu Neoliberal İslamcı parti'nin modernleşme projesi yolunda daha fazla baskı kullanacağının habercisiydi.

Gittikçe güçlenen AKP artık saldırıda. AKP bastırdığı sol'a ve emek hareketine hiçbir zaman ihtiyaç duymamıştı. Artık liberallere de ihtiyacı yok, kadınların bedenine yaptığı müdaheleler ve alkol yasasının gösterdiği de bu.

Bu bağlamda, küçük bir park için yapılan mücadele rejim için bir acil durum, Türk Baharı için ise bir potansiyel oldu.

Çeviri: Deniz Zerin

T24

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiDiyetGezi ParkıİngiltereİstanbulPolis
Görüş Bildir