Pankart Açmaya 8,5 Yıl Kanada'da Alay Konusu Oldu

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Parasız Eğitim Talebine 8 Yıl Hapis

Parasız Eğitim Talebine 8 Yıl Hapis

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, "Parasız eğitim istiyoruz, alacağız" pankartı açan Berna Yılmaz ve Ferhat Tüzer 8 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırdı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Başbakan Erdoğan'ın 14 Mart 2010'da yaptığı Roman açılımı toplantısında pankart açan 3 öğrenciden Berna Yılmaz ve Ferhat Tüzer 8 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırdı. Utku Ayar beraat etti.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü öğrencisi Berna, Trakya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Makine Bölümü öğrencisi Ferhat Tüzer'le birlikte "Parasız eğitim istiyoruz" pankartı açtıkları için tutuklanmış ve 19 ay cezaevinde kalmışlardı.

Haberin Tamamı İçin:

Ferhat ile Berna'ya 8,5 yıl hapis! CNNTurk.com

Ferhat ile Berna'ya 8,5 yıl hapis! CNNTurk.com

Çağlayan’daki Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Berna Yılmaz, Ferhat Tüzer ile Utku Aykar katılmadı.

Öğrencilerin avukatı, "Beraat verilsin diyen savcının özel yetkileri alındı"

Sanıkların beraatini isteyen avukat Taylan Tanay, "Bu yargılamanın başından itibaren adil yargılama hakkı ihlal edildi. Mütalaasında bu çocuklara ‘beraat verilsin’ diyen savcı, kısa süre sonra kararname ile kendini Büyükçekmece’de buldu. Özel yetkileri de alındı" dedi.

Üye hakim: "Biz canavar mıyız ?"

Savunmasında Özel Yetkili Mahkemelerle ilgili yapılacağı belirtilen düzenlemelere de değinen Tanay,"Özel yetkili mahkemelerin geleceği ne olacak bilmiyoruz. Galiba kaldıracaklar. Başbakan ‘Bu mahkemeler canavara dönüştü’ dedi. Gerçi MİT’in üzerine gidince böyle denildi ama olsun. Bu gençler yıllardır yargılanıyor burada onlar ne yapsınlar. Gerçekten de canavara dönüştü bu mahkemeler." dedi.
Tanay’ın bu sözleri üzerine mahkemenin üye hakimlerinden Aytekin Ozanlı, “Biz canavar mıyız?" diye sordu. Bunun üzerine avukat, “Ben size canavar demedim. Başbakanın bir tespitini aktardım sadece" dedi.

Ferhat ve Berna’ya terör örgütü üyeliği ve propangandadan 8 yıl 5 ay

Daha sonra ara veren mahkeme, davayı karara bağladı. Sanıklar Ferhat Tüzer ve Berna Yılmaz’a terör örgütü üyesi olmak suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası veren mahkeme, iki sanığı örgüt propagandası yapmak suçundan da 2 yıl 2 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı. Sanıklar toplamda 8 yıl 5 ay 20 gün hapis cezası aldı.

Utku Ayar’a örgütten beraat, propagandadan ceza

Örgüt üyesi olmak suçundan beraatine karar verilen diğer sanık Utku Aykar ise örgüt propagandası yapmak suçundan 2 yıl 2 ay 20 gün hapisle cezalandırıldı.

Mütalaa değişti

Haberin Tamamı İçin:

Pankarttaki her harf için 3.5 ay hapis

Pankarttaki her harf için 3.5 ay hapis

Giden savcı: 'Görevimiz ceza vermek değil'

Radikal, Ferhat ve Berna için beraat istedikten sonra görev yeri değiştirilen savcı Kasım İlimoğlu’na kararla ilgili görüşünü sordu. İlimoğlu, mütalaasının arkasında durduğunu belirtti. Dosya kendisindeyken, soruşturmanın genişletilmesi ve bir gizli tanığın dinlenmesi yönündeki taleplerinin de, tahliye ve beraat talepleri gibi geri çevrildiğini anımsatan İlimoğlu, “İddia makamının amacı, gerçeğe ulaşmaktır, sanığı cezalandırmak değildir” dedi.

Mütalaasının ceza hukuku, AİHM içtihadı ve anayasa hukuku açısından doğru bir mütalaa olduğunu belirten İlimoğlu şöyle devam etti:

‘Hukukun özü yok olur’

“Mahkemenin bir konuyu tartışması ayrı, mahkûmiyet ayrıdır. İddianameyle düzenlenmesi gereken delillerin dışında, (karar için) çok daha ciddi delillerin olması gerekir. Hukukun burada yaratılması lazım. Hukuku yaratan mahkemelerdir. Türkiye’de terör var. Molotofkokteylleriyle yananlar var. Fakat bununla mücadelenin, insan haklarının, hukukun temel unsurlarının korunması, temel hakların etkin şekilde korunmasıyla yapılması gerekir. Bu, teröre karşı müsamahalı davranılması değildir. Terör ve terör odaklarıya mücadele edilmesi gerekir. Ama usul kurallarının etkin uygulanması gerekir. Bununla mücadele ayrı bir şey, demokratik hak ve özgürlüklerin ihlali ayrı şeydir. Son derece hassas, anayasal hakların özüne dokunulmayacak şekilde mücadele gerekir. Aksi takdirde hukukun özünü yok etme sonucu doğabilir.”

İlimoğlu, mahkeme kararına doğrudan girmezken, “Mütalaam, dosyanın incelenmesiyle verilmiştir. Bahsettiğim çerçevede terörle, odaklarıyla mücadelede doğru çözüm, verdiğim mütalaadır. Sivil toplumun kendi iradesi ve düşüncelerini yansıtabilmesi lazım” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Kanada basını Ferhat ve Berna'nın aldığı cezayla alay etti

Parasız eğitim pankartı yüzünden iki gencin 8,5 yıl ceza alması Kanada’da alay konusu oldu. Kanada basını ‘Bizde de böyle savcılar olsa, başbakanımız harç artışını protesto eden öğrencilerden kurtulurdu’ diye alay etti.

Kanada basını, 4 aydır süren öğrenci eylemlerinin hedefindeki Quebec Başbakanı Charest için ‘Türkiye’deki gibi hakimleri olmasını isterdi’ diye yazdı.

Vatan gazetesinin haberine göre; Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı 14 Mart 2010’daki Roman Çalıştayı’nda “Parasız eğitim istiyoruz, alacağız” pankartı açan üç öğrenciden Berna Yılmaz ve Ferhat Tüzer’in 8 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılması dünyada da yankı buldu. Ancak bu karara en çok ilgi gösteren Kanada’nın Quebec eyaleti oldu. Çünkü 4 ay önce eyalet yönetiminin üniversite harçlarına yaptığı zam öğrencileri sokaklara döktü.

2500 gözaltı

Gösterilerin kısa sürede bütün ülkeden destek bulması üzerine öğrencilere baskı yapmaya başlayan yönetim yasal düzenlemeyle gösterileri yasaklamaya çalıştı. Ancak bu da öğrencilerin gözünü korkutmaya yetmedi. Hemen her gün sokağa çıkan öğrencilere polis zaman zaman sert müdahalede bulunuyor. Bugüne kadar 2 bin 500’den fazla öğrenci gözaltına alındı. Ayrıca 30 kadar öğrenci de yaralandı.

‘Türkiye’ye gönder’

Türkiye’de çıkan hapis kararı da Kanada medyasının tepkisini çekti. Ülkenin en etkili haber sitelerinden Digital Journal’da “Türkiye’de alınan kararın Quebec Başbakanı Jean Charest’e de örnek olabileceği” yorumu yapıldı. Sitede Steffan Ileman imzasıyla çıkan haberde “Charest elinin altında Türkiye’deki gibi üç dakikalık gösteriye uzun hapis cezaları veren savcı ve hakimlerin olmasını isterdi herhalde. Ülkede gösteri yapan öğrencileri Türkiye’ye gönderse sorunu çözülür” ifadesi kullanıldı.

‘Mahkemeler tartışmalı’

Haberde özel yetkili mahkemeler hakkındaki tartışmalara da değinildi. Bu mahkemelerin “orduyu cezalandırmak ve olası darbeleri önlemek için” hükümet tarafından kurulduğunu yazan site, ancak iktidarın bu yapı üzerindeki kontrolünü kaybettiğini ifade etti.

Aynı sloganı kullanıyorlar!

Kanada’da dört aydır devam eden öğrenci eylemleri ülkenin bir numaralı gündem konusu. Öğrenciler, harçlara yedi yıl içinde yüzde 75 zam yapmayı isteyen hükümeti yetkililerini masaya oturtmayı başarsa da görüşmelerden sonuç çıkmadı. Öğrencilerin gösterilerinde en çok “Free Education” (Parasız eğitim) ve “Education is a right” (Eğitim haktır) sloganlarını kullanıyorlar. Protestolar, yarın başlayacak Formula 1 Montreal yarışını da olumsuz etkiledi. Bilet satışının beklenenin çok altında kaldığı belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBaşbakanFormula 1İstanbulPolisRecep Tayyip ErdoğanTerörZamgündemtahliyezam
Görüş Bildir