Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Paran yoksa hakkın da yok

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Paran yoksa hakkın da yok

Paran yoksa hakkın da yok

Yeni Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nu 1 Ekim 2011 itibariyle yürürlüğe girdi. Kanunun 120. maddesine göre, “Davacı, yargılama harçları ile her yıl Adalet Bakanlığı’nca çıkarılacak gider avansı tarifesinde belirlenecek olan tutarı, dava açarken mahkeme veznesine yatırmak zorunda.” Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Güçlü Sevimli, değişikliğin uluslararası sözleşmelere ve Anayasa’ya aykırı olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Değişikliğin nedeni, ‘davaların hızlı sonuçlanması’ olarak açıklandı oysa durumun bu kapsamda değerlendirilmesi mümkün değil. Aksine, değişiklik ile hak arama özgürlüğü ortadan kaldırılmaya çalışıyor. Bu, ‘Parası olmayan dava açmasın, hakkını aramasın’ mantığıdır.”
İş yükü gerekçesi gerçekçi değil
“Türkiye’deki yargılama hukuku bir bütün olarak tekrar organize edilmek isteniyor. Avukatlık mesleği, savunma hakkı, hak arama özgürlüğü ortadan kaldırılmak isteniyor. 120. maddeyle getirilen değişiklik de bunun bir parçasıdır. Şimdiden davadan vazgeçenler oldu. Yasanın 120. maddesindeki hüküm, idari davaları ve ceza davalarını kapsamıyor. Değişiklik en çok iş davaları bakımından vahim sonuçlar doğuracak. Zira iş mahkemelerinde dava açan işçiler zaten mali açıdan son derece sıkıntılı durumdalar. İşçilerden daha dava açarken tüm yargılama giderlerini peşin istemek, onlara ‘dava açtırmama’ ile aynı anlama gelecek.”
“Öte yandan belli davalara yoğunlukla bakan avukatların iş potansiyelleri de ortadan kalkabilir. Örneğin sadece iş davalarına bakan avukatlar bu durumdan olumsuz etkilenecek. Talep edilen harç miktarı davanın konusu olan parasal miktara göre belirlenecek. Ancak buradaki sıkıntı, iş davalarında keşif veya bilirkişi ücretlerinin daha dava açılırken davacı işçiden peşin alınması. Böylece dava harcıya birlikte ortaya çok yüksek bir yekun çıkabilecektir. Davalının ödeyeceği miktar doğrudan davanın konusuysa ve dava alacak davası ise baştan ödenecek miktar çok yüksek meblağları bulabilir. Özellikle gayrimenkul ve ticari davalarda bu miktar astronomik rakamlara çıkabilir.”
“Yeni yasa, Anayasa’nın 2., 10. ve 13. maddelerine de aykırı. Bir devlet kendisine ‘hukuk devleti’ diyorsa vatandaşların hak arama özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırması gerekir. Oysa uygulama bunun tam tersi. Bu anlamıyla düzenlemenin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) de aykırı olduğu kanısındayım.”
Davadan vazgeçti
Hukuk mahkemelerinde dava açmak için, masrafları peşin ödeme zorunluluğu getiren yeni düzenleme yürürlüğe girdikten hemen sonra mağdurlar yarattı. Bunlardan biri Havva Kaya’ydı. 700 TL maaş alan Kaya, işinden atılmış, işe iyade davası için gerekli olan 617 TL gider avansını ödeyemeyince açtığı davadan vazgeçmişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbul
Görüş Bildir