Paralimpik Oyunları'na Görkemli Tören

 > -

Paralimpik Oyunları Başlıyor

Paralimpik Oyunları Başlıyor

Londra'nın evsahibi olduğu Paralimpik Oyunları bu akşam düzenlenecek açılış töreniyle başlıyor.

Paralimpik meşalesi de Londra'ya ulaştı.

Geçen hafta İskoçya, Kuzey İrlanda, İngiltere ve Galler'in merkezi noktalarında yakılan dört meşale ilk Paralimpik Oyunları'nın 1952 yılında düzenlendiği Stoke Mandeville'de bir araya getirilmişti.

Buradan yola çıkan meşale 150 kilometrelik yolculuğunu Londra'daki Olimpiyat Stadı'nda tamamlayacak.

Bu akşam gerçekleşecek açılış törenine İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ile torunu, tahtın varislerinden Cambridge dükü William ve eşi Kate de katılacak.

Bugün Londra'ya yaklaşık 90 dakikalık bir gecikmeyle ulaşan meşale ilk olarak İngiltere'nin ilk Hindu tapınağı olan Shri Swaminarayan Tapınağı'nı ziyaret ediyor.

Yolculuğu boyunca toplam 580 sporcu tarafından taşınacak meşale daha sonra Londra Kriket Sahası'nı, Londra hayvanat bahçesini, Beatles'in bir albüm kapağında kullanarak ünlendirdiği Abbey Caddesi'ni ve şehrin en önemli meydanlarından olan Trafalgar'ı ziyaret edecek.

Meşale, Stratford'daki Olimpiyat Parkı'na ulaştığında Olimpiyatlar'ın açılış töreninde de kullanılan devasa kazanı yakmak için kullanılacak ve 2012 Londra Paralimpik Olimpiyatları resmen başlamış olacak.

Bradley Hemmings ve Jenny Sealey tarafından hazırlanan 'Aydınlanma' isimli açılış töreninde engelli sanatçılar 3 bin gönüllünün yardımıyla büyük bir şov sergileyecek.

Gönüllüler arasında savaşta uzuvlarını kaybetmiş İngiliz askerler ve engelli eski atletler de bulunuyor.

Türkiye’den 21'i kadın 46'sı erkek olmak üzere toplam 67 sporcu Londra 2012 Paralimpik Oyunları’na katılacak.

Türk sporcular halter, okçuluk, atıcılık, masa tenisi ve judonun da aralarında bulunduğu 10 branşta yarışacak.

Haberin Tamamı İçin:

Paralimpik Oyunları Başlıyor

Paralimpik Oyunları Başlıyor

Londra, Olimpiyat Oyunları’ndan 17 gün sonra yeniden tarihi bir organizasyon için kapılarını dünyaya açıyor. Bugün başlayacak ve 9 Eylül’e kadar sürecek Paralimpik Oyunları’nda 166 ülkeden yaklaşık 4200 engelli sporcu bu kez de ‘Paralimpik ruh’ ile bir araya gelecek. 2012 yılında 14. kez düzenlenecek olan Oyunlar’ın Londra için farklı bir anlamı da bulunuyor. İngiltere bu dev organizasyonun tarihinde de önemli bir rol oynuyor.
Paralimpik Oyunlar’ın dünü, bugünü
Olimpiyat Oyunları’nın bir tamamlayıcısı olarak görmeye alıştığımız Paralimpik Oyunları’nın tarihi 2. Dünya Savaşı’nın sonlarına dayanıyor. İngiltere’nin Buckinghamshire şehrindeki Stoke Mandeville Hastanesi’nde savaş gazileri rehabilite edilirken, nörolog Sir Ludwig Guttman omurilik felçlileri için birtakım sportif aktiviteler düzenlenmesine önayak oluyor. Daha sonra 1948 Londra Olimpiyatları ile eş zamanlı olarak 1. Stoke Mandeville Oyunları düzenleniyor. Stoke Mandeville Oyunları’nın yarattığı etki gittikçe büyüyor ve engelli sporcuların yer aldığı Olimpiyatlar’ın organize edilmesi için çalışmalar başlatılıyor.
İlk resmi Paralimpik Oyunları 1960 Roma Olimpiyat Oyunları’ndan sonra 23 ülkeden yaklaşık 400 engelli sporcunun katılımı ile düzenleniyor. Latin alfabesindeki ‘para’ (yanında, birlikte) ve ‘olympic’ sözcüklerinin birleşmesinden oluşan ‘Paralympic’ sözcüğü 1960 Roma Olimpiyatları’ndan sonra tüm dünyada bilinirlik kazanıyor. İlerleyen yıllarda birçok farklı engel sınıfı ve kategorideki sporcuların yarışmasına olanak sağlanmasıyla Paralimpik Oyunları da gelişerek bugünkü halini alıyor.
Londra 2012’de 6 farklı engel kategorisinde yarışacak 4200 sporcu, 21 spor dalında 500’ün üzerinde altın madalya kovalıyor.

Paralimpik Oyunları’nda Türkiye
Türkiye’nin Paralimpik Oyunları’ndaki macerası 20 yıl öncesine dayanıyor. Türkiye ilk kez bedensel engelli yüzücü Mehmet Gürkan ile Barselona 1992’de sahneye çıkıyor. 2000 Sidney Oyunları’nda bir, 2004 Atina‘da sekiz ve 2008 Pekin‘de 16 sporcusuyla yer alan Türkiye Londra 2012’ye 10 farklı branşta 69 sporcuyla katılıyor.
Barselona ve Sidney’de yalnızca yüzme branşında temsil edilen Türkiye, 2004 Atina Oyunları’na 5 branşta 8 sporcuyla katıldı. Türkiye, Paralimpik Oyunları’ndaki ilk madalyalasına atıcılık branşında Atina’da ulaştı. Bedensel engellli atıcılık dalında yarışan Korhan Yamaç bir altın ve bir bronz madalya kazandı.
Türkiye’nin ikinci altın madalyası 2008 Pekin Oyunları’nda milli okçu Gizem Girişmen’den geldi. Neslihan Kavas ise masa tenisinde bronz madalya kazanarak Türkiye’nin dördüncü madalyasına sahip oldu.
Londra 2012’de atıcılık, atletizm, futsal, golbol, halter, judo, masa tenisi, okçuluk, tekerlekli sandalye basketbol ve yüzme dallarında mücadele edecek sporcularımız bir ilke daha imza atıyor. Sporcularımız futsal, golbol ve tekerlekli sandalye basketbol dallarında madalya için arenaya çıkarken Türkiye, aynı zamanda takım sporlarında ilk kez temsil ediliyor.

Londra Olimpiyat Stadı bir kez daha tarihi bir organizasyona ev sahipliği yapacak olmanın heyecanını yaşarken, bizler de ekran başında 4200 sporcunun insanüstü mücadelesine şahit olma şansını yakalayacağız.
İyi şanslar diliyoruz!

Haberin Tamamı İçin:

Paralimpik Oyunları'na Görkemli Tören

Londra 2012 Paralimpik Oyunları, Kraliçe 2. Elizabeth’in katıldığı ve yaklaşık 80 bin kişinin izlediği açılış töreniyle başladı.
Paralimpik Oyunları’nın meşalesini İngiltere’nin altın madalya sahibi ilk Paralimpik sporcusu 84 yaşındaki Margaret Maughan yaktı.

Açılış töreni ile başlayan ve 11 gün sürecek olan Paralimpik Oyunları’na 164 ülkeden 4 bin 200 atlet katılıyor.

Törende konuşan Paralimpiyat Başkanı Sebastian Coe, “Paralimpik Oyunları’nın ev sahibine hoş geldiniz demek benim için büyük bir onur” dedi.

İngiltere’nin ‘hazır’ olduğunu ifade eden Coe, “Bu oyunlar hep hatırlanacak” diye konuştu.
Londra 2012 Paralimpik Oyunları'nın açılış töreninde, görkemli bir dans gösterisi ve ‘Big Bang’ (Büyük Patlama) uyarlaması yapıldı.

Profesör Stephen Hawking, yaklaşık 80 bin kişinin izlediği törende ‘evrenin keşfi’ temalı bir açılış konuşması yaptı.

Hawking, “Yıldızlara bakın. Medeniyetlerin doğduğu zamandan bu yana insanlar dünyanın altında yatan düzeni anlamak için uğraştı. Neden böyle olduğunu ve neden var olduğunu sorguladı” dedi.
Bradley Hemmings ve Jenny Sealey tarafından hazırlanan 'Aydınlanma' adlı açılış töreninde engelli sanatçılar, 3 bin gönüllünün yardımıyla büyük bir gösteri düzenledi.
Gönüllüler arasında savaşta uzuvlarını kaybetmiş İngiliz askerler ve engelli eski atletler de bulunuyor.
Londra’nın ev sahipliği yaptığı ve 11 gün sürecek Paralimpik Oyunları’na 165 ülkeden 4 binden fazla sporcu katılıyor.

Türk bayrağını Gizem Girişmen taşıdı

İngiltere’nin 300’den fazla atletle temsil edileceği Paralimpik Oyunları’na Türkiye’den 21'i kadın, 46'sı erkek olmak üzere 67 sporcu katılıyor.

Türk sporcular halter, okçuluk, atıcılık, masa tenisi ve judonun da aralarında bulunduğu 10 branşta yarışacak.

Sporcuların geçit töreninde Türk bayrağını, Pekin 2008 Paralimpik Oyunları’nda okçuluk dalında altın madalya kazanan Gizem Girişmen taşıdı.

Törende, engellilere pilotluk eğitimi veren İngiliz yardım kuruluşu ‘Aeorbility’ alçak uçuş gösterisi yaptı.

Olimpiyat Stadı’nda ‘Big Bang’i temsil eden bir kürenin belirmesinin hemen ardından havai fişek gösterisine geçildi.

Altı Paralimpik sporcu ve Paralimpik Oyunlar’da daha önce yarışan sporcular altın tekerlekli sandalyeler üzerinde stadyuma uçtu ve 4.5 metre uzunluğundaki esnek sırıklar üzerinde çıkan dansçıların Rihanna’nın şarkısı eşliğinde performansları başladı.

Organizatörler açılış töreninin ‘bilim ve insanlık’ temalı olduğunu söyledi.

Tören boyunca Hawking, William Shakespeare’in Fırtına adlı oyunundaki Miranda karakterinin rehberi rolüne büründü. Aktör Ian McKellen de oyundaki bir diğer karakter Propero rolündeydi.
Törene katılan Kraliçe II. Elizabeth’i Uluslararası Paralimpik Komitesi Başkanı Philip Craven karşıladı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınBarcelonaBilimFırtınaİngiltereİrlandaRihannaSavaş
Görüş Bildir