Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Paragrafın İçerisine Saklanmış Şifreyi Çözüp, Hırsızın Saklandığı Ülkeyi Bulabilir Misin?

-
Abone ol

Uluslararası Para Fonu'nda görevli bir müfettiş, bir sabaha karşı kendi hesabına yüklü miktarlarda para aktararak kayıplara karışır. Tüm dünya bu haberi konuşur fakat uzun bir süre kimse onun izine hala rastlayamaz.

Yapılan aramalar sonuç vermeyince devreye Interpol girer ve tüm dünyada aranmaya başlar. Interpol, adamın geçmişini didik didik inceler; kimlerle tanıştığı, hangi ülkeleri seyahat ettiği araştırılır, evi köşe bucak aranır. Ailesi, akrabaları ve komşuları sorguya çekilir.

Derken adamın geçmişine ait bazı bilgilere ulaşılır. Interpol, adamın eskiden bir yazar olduğunu bulur ve çok sayıda gezi yazısı yazdığını, birçok yeri seyahat ettiğini öğrenir. Yapılan detaylı araştırmalar sonucu adamın eski bir kütüphanesi bulunur ve bir ajandası ele geçirilir. Ajandadaki bir ifadesinde muhtemelen yaptığı seyahatlerdeki gözlemleriyle ilgili şöyle bir cümle göze çarpar:

‘‘Yine paltosuz gelmiş, bir de peruk takmış. Gelirken yanında bilgisayarını da getirmiş. Pis ve dağılmış durumda. Safran sarısı bir yüzü var. Kafasının içinde kim bilir ne tilkiler dolaşıyor. Vaktinde üç roman yazan adam bu mu? Zaman dünkü başarılı adamdan geriye kişiliksiz bir virane bırakmış. Şimdi bir sanal manyak, tam bir manyak. Saçma sapan amaçlar peşinde koşuyor. Ben insanları severim ama insanlar ayağını yorganına göre uzatmalı. Davul bile dengi dengine çalar. Kim bilir kaç adam böyle sudan sebeplerle ziyan oldu.” 

Buldukları bu nottan sonra Interpol, bu notun aslında farklı anlamlara geldiğini, ifade etmek istenen şeyin gizli bir şifre olabileceğini düşündü ve aramalarını daha da sıklaştırdı.

Ve 5 yıllık bir sürenin ardından bu müfettiş yakalandı.

Peki hangi ülkede?

Müfettiş 5 yıl sonra hangi ülkede yakalanmış olabilir?

Türkiye
Sudan
Kanada
Şili
Fransa
Romanya
Küba

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gere_deli

cevabı vermiycekseniz neden soru soruyonuz :D

Gizli Kullanıcı

Biri de dememiş ki: ‘‘...ne tilkiler dolaşıyor. ...insanlar ayağını yorganına göre uzatmalı. Davul bile dengi dengine çalar." Herif bu atasözlerini nereden öğrendi? Türkiye'de olduğunu ele veren şifreler bunlar.

ishak-gunduz

SUDAN sebepler :D

hazal-berfin

Abi zaten cevap Türkiye olmasa bu testi buraya koymazlar

pazartesi

Küba da var. Sacma geldi kbakma :(

Görüş Bildir