Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

2000 Cumhuriyet Altını Geri İstenen Aslı Çakır Alptekin: 'Hepsini Harcadım, Kalmadı'

 > 
71PAYLAŞIM

2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda 1500 metrede 1. olarak altın madalya kazanan Aslı Çakır Alptekin'e ödül olarak 2000 Cumhuriyet altını verilmişti. Daha sonra dopingli olduğu ortaya çıkan sporcunun madalyası geri alındı. Spor Genel Müdürlüğü de 2000 Cumhuriyet Altını karşılığı yaklaşık 2.5 milyon TL’lik ödülün iadesi için çalışmalara başladı. Ancak 30 yaşındaki sporcunun, “Hepsini harcadım, kalmadı” diyerek parayı vermediği iddia edildi. Alptekin'in antrenörü ve eşi İhsan Alptekin, "Aslı'nın kazandığı ödülleri harcadığımız yönündeki haberler kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. Olimpiyat şampiyonluğunun ardından bugüne kadar gelinen süreçte sadece kendimizi savunmak için masraf yaptık. Ödül paralarını harcadığımız ve iade etmeyi reddettiğimiz iddiaları asılsız ve yalandır" dedi. Aslı Çakır Alptekin de sosyal medyadaki hesabından habere tepki gösterdi.

Vatan Gazetesi'nden Lütfü Özel'in haberine göre Atlet Aslı Çakır Alptekin dopingli çıktığı için devletten aldığı 2000 altını geri vermiyor. Resmi makamlar tarafından kendisine yapılan çağrıya, “Hepsini harcadım, kalmadı” dediği iddia edilen sporcuya nasıl bir uygulama yapılacağı henüz tespit edilemedi.

2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda 1500 metrede 1. olarak altın madalya kazanan Alptekin daha sonraki süreçte biyolojik pasaportunda meydana gelen sapmalar nedeniyle Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) tarafından suçlanmış, uzun süren hukuki bir süreç yaşanmıştı. Sonuçta Uluslararası Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) giden dava sporcunun ‘’Suçu kabul etmesiyle’ 8 yıllık cezayla sonuçlanmıştı.

Ne Olmuştu?

Bu gelişmenin ardından önce IAAF, Aslı Çakır Alptekin’in kazandığı altın madalyanın ardından da kendisine verilen tüm ödüllerin dökümünü isteyerek iadesinin sağlanması konusunda baskı oluşturmuş, ardından Spor Genel Müdürlüğü 2000 Cumhuriyet Altını karşılığı yaklaşık 2.5 milyon TL’lik ödülün iadesi çalışmalarını başlatmıştı. 30 yaşındaki sporcu özel kuruluşlar ve şahıslar tarafından da pek çok maddi ödül verilmişti.

Aslı Çakır Alptekin ve Nevin Yanıt'a Verilen Ödüller Geri İsteniyor - onedio.com
Aslı Çakır Alptekin ve Nevin Yanıt'a Verilen Ödüller Geri İsteniyor - onedio.com

Süreci başlatan Genel Müdürlüğün ödül iadesi girişiminin ardından sporcunun “hepsini harcadım” iddiasına karşı şimdi nasıl bir girişimde bulunacağı, haciz kararı çıkartıp çıkartmayacağı merakla bekleniyor.

'Haberler Gerçeği Yansıtmıyor'

Öte yandan Alptekin'in ödülü harcadığı haberine yalanlama geldi. Milli atlet Aslı Çakır Alptekin'in antrenörü ve eşi İhsan Alptekin, "Aslı'nın kazandığı ödülleri harcadığımız yönündeki haberler kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. Olimpiyat şampiyonluğunun ardından bugüne kadar gelinen süreçte sadece kendimizi savunmak için masraf yaptık. Ödül paralarını harcadığımız ve iade etmeyi reddettiğimiz iddiaları asılsız ve yalandır. Kaldı ki, ödül miktarıyla ilgili telaffuz edilen 2,5 milyon lira da yanlış. Spor Genel Müdürlüğü, yasal prosedürün gereğini yerine getiriyor olup tarafımızca kendilerine verilen yazılı ve sözlü cevaplarda, ödül paralarını harcadığımız ve iade etmeyi reddettiğimiz yönünde bir beyanımız bulunmamıştır. Basit bir inceleme ile bunların tespiti mümkünken, hakkımızda yapılan asılsız iddiaların ve haberlerin kötü niyetli olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

Aslı Çakır Alptekin'den Vatan gazetesinin haberine tepki

Aslı Çakır Alptekin ise, Facebook hesabından yaptığı açıklamada Vatan gazetesinin haberine tepki gösterdi.

Kaynak: Vatan ve AA

Sosyal Medyadan Tepkiler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir