Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Para Ödemeden Gardırobunuzu Yenileyin

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Para Ödemeden Gardırobunuzu Yenileyin

Para Ödemeden Gardırobunuzu Yenileyin

Mevsim değişir, gardıroplar yenilenirken ilaç niyetine: Giysi Takası!

Bir sene önce sürdürülebilir moda anlayışı ile yola çıkan Giysi Takası, her mevsim başında ve sonunda tekrarlanacak şekilde kurgulanarak yola çıkmış. Hepimizin gardırobunda illa ki küçülmüş, beğenerek alınmış ama sonra giyilmemiş ya da artık beğenilmeyen, ‘ne de olsa daraltırım’ diye alınmış ama dokunulmamış haliyle duran, hediye edilen ve zevkimize hitap etmeyen birkaç parça kıyafet ya da aksesuar vardır. Tam da bu noktada paranın geçmediği bir yenilenme imkanı çıkıyor karşımıza.

Burada takas edeceğiniz kıyafetlerin markası ya da ederi değer taşımıyor. Tek kıstas zevkiniz! Bu haliyle tüketim alışkanlıklarımızı ve kabullerimizi sorgulama imkanı sağlıyor. Bir mağazadaki üründe arayacağınız kriterlerle takas alanında aradığınız kriterler arasındaki farkları keşfettikçe kendinizi daha iyi tanıyacaksınız!

İstanbul’un farklı yerlerinde bugüne kadar 14 etkinlik düzenleyen Giysi Takası, Tasarım Bienali’nde de yer alıyordu. Bienal boyunca her pazar İstanbul Modern Müzesi'nde, Musibet sergisi kapsamında takas yapıldı.

Bir oda olarak kurgulanan takas alanını gezenlerde, takas için verilmiş giysilerin oluşturduğu tekstilden yüzeylere (ekip askıda duran giysileri ‘duvar yüzeyleri’ olarak tanımlıyor) bakarken moda-mimarlık-tüketim-kent-kentsel dönüşüm-yeniden kullanım ilişkisi konusunda farkındalık yaratılması sağlanıyordu. Odanın girişinde demirden bir telin ardında birikmiş kıyafetler yer alıyordu. Bunlar yıpranmış, lekeli, yırtık, kullanılmış olup takas döngüsüne dahil edilemeyecek olduğu halde getirilen kıyafetler. Ve sayılarının her hafta biraz daha artmış olması da tüketim alışkanlıklarımızı sorgulatacak cinsten!

Takas ekibi, odada yer alan çift taraflı aynanın arkasına geçip tüketime bir adım dışarıdan bakma imkanı da sağlamış ve insanların aynı soruyu sorduğuna tanıklık etmiş: Bu kapma telaşı niye?

Takasa katılma koşulları da oldukça uygun. Öncelikle takas için getireceğiniz kıyafetlerin temiz olması ve çok yıpranmamış olması koşulu getiriliyor. Takasa etek, elbise, gömlek, çanta, ayakkabı, eldiven, atkı, bere, kemer, kravat, şapka, dilediğiniz giysi ve aksesuarla katılmanız mümkün. Bir kısıntı var, o da en fazla 10 parça kıyafetle takasa girebiliyor oluşunuz. Getirdiğini kıyafet kadar kupon size takdim ediliyor ve o kuponlar karşılığında dilediğiniz artık sizin kullanımınıza geçiyor.

Elbette takas alanında kalan kıyafetler de oluyor. Onlar takas sonunda ihtiyaç sahiplerine bağışlanıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbul
Görüş Bildir