Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Para İçin Kadınların Rahmini Alıyorlar!

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Para İçin Kadınların Rahmini Alıyorlar Haberi Maskarahaber

Para İçin Kadınların Rahmini Alıyorlar  Haberi Maskarahaber

Hindistan'da özel klinikler, para kazanmak amacıyla binlerce kadını gereksiz yere ameliyat ederek rahimlerini alıyor.

Racistan'ın küçük bir köyünde yaşayan 25 yaşındaki Sunita ağır adet kanamaları şikayetiyle kliniğe gitmiş. Ultrason çektiren doktor, gelecekte kanser olabileceği gerekçesiyle Sunita'yı aynı gün ameliyata sokarak histerektomi yapmış, yani rahmini almış.

Sunita eşine de danışmak için hemen ameliyat olmak istememiş ama doktor durumun acil olduğunu söyleyip onu aynı gün ameliyat etmiş.

Aradan geçen iki yıla rağmen Sunita hâlâ halsizlikten şikayet ediyor.

Köy muhtarı, % 90'ı histerektomi olan köydeki kadınların birçoğunun 20'li ve 30'lu yaşlarda olduğunu söylüyor.

Kadınlar adet sancısı, idrar yolları iltihabı, bel ağrısı gibi şikayetlerle kliniklere başvurmuş.

Doktorlar bu ameliyat için 200 dolar civarında para alıyor. Çoğu yoksul olan bu aileler bu parayı bulmak için hayvanlarını ya da başka eşyalarını satıyor.

Bu ameliyatları yapan kliniklerden birini bulup doktora, ultrason ile nasıl kanser teşhisi yaptıklarını sorunca doktor, her zaman ameliyat öncesi biyopsi yapmadıklarını, bazen rahmi aldıktan sonra biyopsiye başvurduklarını söylüyor.

Alınan rahim ve biyopsi örnekleri atıldıktan sonra ise ameliyatın gereksiz olduğunu kanıtlamak zorlaşıyor.

Hindistan'ın Racistan, Bihar, Çatisgar ve Andra Pradeş eyaletlerinden gelen haberlere göre, bir kısmı 40 yaşın altında birçok kadının rahim aldırma oranı olağanüstü yüksek.

Kadınlar, rahim kanseri konusunda doktorların telkinde bulunduğunu ifade ediyor. Fakat bağımsız doktorlar, sadece ultrasona dayanarak kanser teşhisi konulamayacağını ve histerektomiye başvurulamayacağını belirtiyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

HindistanKanserkadınlar
Görüş Bildir