Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Papalık İçin Favori Adaylar Belli Oldu

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Papalık Seçimi Yarın Başlıyor

Papalık Seçimi Yarın Başlıyor

Katolik Kilisesi'nin ruhban sınıfında, Papa'dan sonra gelen en önemli din adamı konumundaki kardinaller, yarın 266. Papa'yı belirlemek için Sistine Şapeli'nde ilk oturumu gerçekleştirecek.

Emerit Papa 16. Benediktus'un 598 yıl aradan sonra bir ilke imza atarak, 28 Şubat'ta görevden ayrılmasından sonra makamın boş olduğu (Sede Vacante) ilan edilen Vatikan'da, yarın 1,2 milyarlık Katolik nüfus başta olmak üzere dünyayı yakından ilgilendiren Papalık seçimi (Konklav) başlıyor.

Beş kıta, 48 ülkeden 115 kardinal, yarın sabah Konklav öncesi, Papalık seçimi sabah ayinini ifa edip, ilahiler eşliğinde girecekleri Sistine Şapeli'nde TSİ 17.45'te yemin ederek ilk oturuma başlayacak. Kardinallerin, Konklav'daki ilk oturumun yarın akşam TSİ 20.00 sularında bitmesi bekleniyor.

Papalık Nizamnamesi'ne göre, Papa seçilebilmek için 115 kardinalden 77'sinin yani üçte ikisinin oyunu almak gerekiyor. 33 tur boyunca herhangi bir Papa seçilememesi durumunda, 34. oylama turundan itibaren salt çoğunluğa bakılıyor.

Yeni Papa'nın dünyaya duyuruluşu

Konklav süresince Sistine Şapeli'nde 115 kardinalin sabah ve öğleden sonraları yapacağı ikişer oylamanın ardından biri yerel saatle 12.00'de, diğeri de 19.00'da olmak üzere günde iki kez bacadan duman verilerek, Papa'nın seçilip seçilmediği duyurulacak. Eğer yeni Papa, sabah ya da öğleden sonra yapılacak ilk oturumda seçilirse beyaz duman herhangi bir saat beklenmeden hemen verilecek. Şapelin bacasından siyah duman çıkması durumunda kardinallerin o anki oturumundan bir Papa'nın seçilemediği anlaşılacak. Bacadan çıkacak beyaz duman ise yeni Papa'nın belirlendiği anlamına geliyor.

Bacadan verilecek beyaz dumanın ardından yeni Papa ''Ağlama odasına'' alınarak burada kendisi için hazırlanan Papalık kıyafetlerini giyecek. Beyaz dumanın çıkmasını takip eden 40 dakikalık bir süre içerisinde yeni Papa'nın anonsunu Dinlerarası Diyalog Kurulu Başkanı olan ve ''Protodiacono'' sıfatını taşıyan Fransız Kardinal Jean-Louis Tauran yapacak. Tauran, Aziz Petrus Bazilikası'nın aynı isimli meydanına bakan büyük locasından ''Habemus Papam'' yani Latince "Bir Papamız var" diyerek, dünyaya Katolik Kilisesi'nin 266. Papası'nı takdim edecek.

Son yüzyılda Konklav en fazla 5 gün sürdü

Yeni Papa'nın kim olacağının yanı sıra Konklav'ın ne kadar süreceği de ayrı bir merak konusu. Katolik Kilisesi tarihinde en uzun süren Konklav, 2 yıl 9 ay sürdüğü biliniyor. 1268 ile 1271 yılları arasında Papa IV. Clement'in ölümünün ardından yapılan Konklav, tarihteki en uzun Papalık seçimi.

Haberin Tamamı İçin:

Papalık İçin Favori Adaylar Belli Oldu

Papalık İçin Favori Adaylar Belli Oldu

Vatikan’da, Konklav olarak adlandırılan papalık seçiminin yapılacağı Sistine Şapeli’nde hummalı bir hazırlık var. Yeni papayı belirleyecek olan Kardinaller Meclisi üyesi 115 din adamına ev sahipliği yapacak tarihi Şapel, nerdeyse baştan aşağı yenileniyor.

Sistine Şapeli bu tarihi olay için hazırlana dursun, papa olmaya en yakın adaylar arasında özellikle iki isim öne çıkıyor. Milano Başpiskoposu Angelo Scola ile Brezilyalı Odilo Pedro Scherer. Ayrıca seçilmesi halinde ilk siyahi papa ünvanını alacak olan Afrikalı Peter Turkson da favoriler arasında.

Konklav’ın ilk oturumunu yerel saatle 16.30’da yapacak olan Kardinaller, Emerit Papa 16. Benedikt’in halefini belirleyene kadar her gün dört kez toplanmaya devam edecek. Kardinallerin yapacağı oylama sonrası, üçte iki çoğunluğa ulaşan yani 77 oy alan aday, Katolik Hristiyan Kilisesi’nin yeni lideri olacak.

Bu sırada euronews de Vatikan’da gelişmeleri yakından takip ediyor:

“Kardinaller, büyük güne 24 saat kala yapılan son büyük toplantı öncesi teker teker gelmeye başladı. Yarın ise Sistine Şapeli’ne kapanacaklar ve onlara ulaşmak artık imkansız olacak.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

olay
Görüş Bildir