Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Vatikan'ın Köstebeği'ne 18 Ay Hapis

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Papa'nın Eski Uşağına Hapis Cezası

Papa'nın Eski Uşağına Hapis Cezası

Papa XVI. Bededictus'un uşaklığını yaptığı sırada, papalığın gizli belgelerini çalmakla suçlanan Paolo Gabriele Vatikan'da yargılandığı davada 18 ay hapse mahkum edildi.

Savcılık Paolo Gabriele'nin 3 yıl hapsini istedi ancak hafifletici sebepler gerekçe gösterilerek ceza düşürüldü.

Eski uşak kendisini hırsız olarak görmediğini, belgeleri Kilise'ye olan sevgisinden sızdırdığını söylüyor.

Gabriele, kovuşturma aşamasında belgeleri çaldığını itiraf ederek, Papa'dan af dilemişti.

46 yaşında ve 3 çocuk babası olan İtalyan asıllı Gabriele, çaldığı belgeleri basına sızdırdığı için görevinden uzaklaştırılmıştı.

Vatikan janarması geçtiğimiz 23 Mayıs'ta Gabriele'nin Vatikan şehrindeki evinde papalığa ait gizli belgelerin kopyelerini, altın külçeleri ve 100bin Euro'luk bir banka çekini bulduktan sonra Gabriele'yi tutuklamıştı.

Gabriele, 22 Temmuz´da mahkeme kararıyla şartlı tahliye edilmiş ve ev hapsinde tutulması kararlaştırılmıştı.

Kamuoyunda "Köstebek" ve "Vatileaks" gibi isimlerle anılan olay Vatikan'ı sarsan büyük skandallardan biri oldu.

Büyük bir maddi gücü elinde bulunduran Vatikan Bankası Başkanı Ettore Gotti Tedeschi'yle ilgili bir kitapta yer alan iddialar çerçevesinde 'güvensizlik oluştuğu' gerekçesiyle istifası istenmişti.

Belge sızdırılması sonucu hazırlanan bu kitabın yayınlanmasının ardından, istifa etmek zorunda kalan Tedeschi'ni suskun kalmayı tercih ederek, "Konuşarak Papa'yı rencide etmek istemem" demekle yetindi.

Vaticano S.P.A., türkçesi Vatikan A.Ş, adlı kitabıyla Vatikan'da kara para aklandığını iddia eden Gazeteci Gianluigi Nuzzi'nin, son kitabı Vatikanleaks soruşturmasına ivme kazandırdı.

Nuzzi, kitabında, bizzat Papa 16'ncı Benediktus'un 'gizli' mektuplarını yayınladı.

Mektupları ortaya döken ve bazı olayların nasıl örtbas edilmeye çalışıldığını iddia eden gazeteci, Vatikan Bankası'nda dönen gizli işleri de belgelemişti.

Yine geçtiğimiz aylarda, bir kardinalin, papanın can güvenliğinin tehlikede olduğuna yazdığı mektup da satırı satırına basında yer almıştı.

Paolo Gabriele çaldığı özel belgeleri, gazeteci Gianluigi Nuzzi'ye vermiş, Nuzzi de 'La Sua Santita' adlı kitabında bunlardan elde ettiği bilgileri yayınlamıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Vatikan'ın Köstebeği'ne 18 Ay Hapis

Vatikan'ın Köstebeği'ne 18 Ay Hapis

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınTerciholaytahliye
Görüş Bildir