Papa Dünya Barışına Katkı Sağlamalı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Papa Dünya Barışına Katkı Sağlamalı

Papa Dünya Barışına Katkı Sağlamalı

Dışişleri Bakanlığı, "Papalık makamından beklenen, taşıdığı ruhani makamın sorumluluğu altında, tarihi olaylardan husumet çıkarmak yerine dünya barışına katkı sağlamasıdır" açıklaması yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus'un, 3 Haziran'da Vatikan'da, Lübnan'dan bir Ermeni Katolik Kilisesi heyetiyle görüşmesi sırasında 1915 olaylarıyla ilgili, Ermenilerin tek yanlı görüşlerini yansıtan ifadelerde bulunduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Papa’nın, bu makama seçilmeden önce, Buenos Aires Başpiskoposu olduğu dönemde de Ermenilerin tarihi kendi açılarından yorumlayan görüşlerine destek veren açıklamalar yaptığı hatırlatıldı.

Açıklamada, Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarının tüm imparatorluk halkı için trajik bir dönem olduğu, Türklerin, Ermenilerin ve diğer milletlerin büyük acılar yaşadığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Bu dönemin, tüm yönleriyle anlaşılması ve yaşanan çok sayıdaki can kaybının hatırasına gereken saygının gösterilmesi gerekmektedir. Bunun yapılabilmesi için ise güvenilir bir bilgi temeline ihtiyaç vardır. Türkiye esasen bu nedenle Türk ve Ermeni tarihçilerinin oluşturacağı ortak bir komisyon aracılığıyla Türkiye, Ermenistan ve ilgili diğer ülke arşivlerinde 1915 olaylarının araştırılması ve bulguların uluslararası kamuoyuyla paylaşılmasını teklif etmiştir. Ancak Ermeni tarafının tarihe bakışı, seçici bir şekilde sadece Ermenilerin acısını ele almakta, yaşananları çeşitli şekillerde çarpıtmakta ve bunu Türklerin Ermenilere yaptığı ve esasen uluslararası hukukta açıkça tanımlanmış bir suç olan soykırım olarak takdim etmeye çalışmaktadır."

Açıklamada, 1915 olayları hakkında hukuki açıdan herhangi yetkili uluslararası mahkemenin konuya bakmışlığının söz konusu olmadığı, akademisyenler arasında farklı görüşlerin bulunduğu açıkken, üçüncü taraflardan yetki sahibi şahsiyetlerin tek yanlı yargılarda bulunmak suretiyle tarihi siyasete alet etmemeleri gerektiği vurgulandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Lübnan
Görüş Bildir