Görüş Bildir

Pandora Papers Nedir? Offshore Ne Demek? Pandora Papers'ta Kimler Var? İşte Pandora Papers'taki İsimler...

Anasayfa > Güncel

Son zamanlarda gündemde Pandora Belgeleri anlamına gelen Pandora Papers ismini sıkça duyuyoruz. Pandora Papers adı altında birçok siyasi lider ve sanatçı gibi önemli isimlerin gizli finansal bilgileri birden fazla belge ile basına sızdırıldı. 117 ülkede 600'ün üzerinde araştırmacı gazetecinin elde ettiği bu belgelerde birçok dünya liderinin de adı geçiyor. Peki Pandora Papers nedir? Pandora Papers'ta hangi ülkeler, liderler var? Offshore ne demek? Tüm bu soruların cevaplarını haberimizde sizler için derledik...

Pandora Papers Nedir?

Pandora Papers Nedir?

2016 yılında sızan Panama Belgeleri'nden sonra büyük bir sızıntı... Pandora Belgeleri, 3 Ekim 2021'den itibaren Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) tarafından yayınlanan 11,9 milyon sızdırılmış belgedir (2,9 terabayt veri içerir). ICIJ'in haber kuruluşları, belge sızıntısını, Panama, İsviçre ve BAE gibi ülkelerdeki 14 finansal hizmet şirketinden belgeler, resimler, e-postalar ve elektronik tablolar içeren, şimdiye kadarki en kapsamlı finansal gizlilik ifşası olarak nitelendirdi. 11.5 milyon gizli belgeye sahip olan Panama Belgeleri 2016'da yayımlanan bir önceki raporu geride bıraktı. Haberlere göre, tahmini 32 trilyon ABD doları (gayrimenkul, sanat eseri ve mücevher gibi parasal olmayan değerli eşyalar hariç) vergilendirilmekten gizlenebilir.

Yayınlanan belgeler, Pandora'nın kutusuyla ilgili Yunan efsanesinin ismini taşımakta. Mitolojide Pandora, bir defa serbest bırakıldıklarında kontrol altına alınamayan kötülük ve ıstırap güçlerini içeren mühürlü bir kutu açmaktadır. ICIJ Direktörü olan Gerard Ryle, bu sızıntının adının ''bir çok şey hakkında bir kutu açması' sebebiyle belgelere bu adın verildiğini ifade etti.

Pandora Papers'ta Kimler Var?

Pandora Papers'ta Kimler Var?

DW Türkçe'den Pelin Ülker ve Serdar Vardar'ın aktardığına göre, 31 ülkede faaliyet gösteren 14 ‘hukuk' ve ‘finansal danışmanlık' firmasından sızan yeni belgelerde, Panama Belgeleri'ne göre iki kat daha fazla politikacı var. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta, Ekvator Cumhurbaşkanı Guillermo Lasso Mendoza, Çek Cumhuriyeti Başbakanı Babis, Ürdün Kralı II. Abdullah, Şili Devlet Başkanı Sebastián Piñera'nın çocuğu ve eski İngiltere Başbakanı Tony Blair'in denizaşırı ilişkileri belgelerde yer alıyor. 

Kolombiyalı şarkıcı Shakira, Alman top model Claudia Schiffer, müziğin efsaneleri Julio Iglesias, Ringo Starr ve Elton John bu isimlerden. Belgelerde İtalya Milli Takımı'nın teknik direktörü Roberto Mancini, Arjantinli futbolcu Angel di Maria, Manchester City'nin teknik direktörü Pep Guardiola'nın da varlıklarını offshore firmalara taşımış isimler arasında görülüyor.

Offshore Nedir? Pandora Papers'ta Neler Ortaya Çıktı?

Offshore Nedir? Pandora Papers'ta Neler Ortaya Çıktı?

Pandora Belgeleri'nde 6,4 milyon doküman, 3 milyona yakın resim, 1,5 milyondan fazla e-posta ve neredeyse yarım milyon excel tablosu bulunuyor.

Belgeler 90 ülkeden 330 politikacının da aralarında bulunduğu kişilerin off-shore şirketler aracılığıyla servetlerini sakladığını gösteriyor.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Global Financial Integrity'den (Küresel Finansal Dürüstlük) Lakshmi Kumar bu kişilerin 'hortumladıkları paraları saklayabildiğini', bunu da genellikle anonim şirketler üzerinden yaptığını söylüyor.

OFFSHORE NEDİR?

Offshore, uluslararası bankacılık kurallarının ve yasal düzenlemelerin tanınmadığı bankacılık faaliyetini ifade ediyor. 1960'lı yıllarda gelişen bu bankacılık türü için adres olara dünyanın çeşitli noktaları gösteriliyor. Uzak Doğu’da, Hong-Kong, Singapur Asya dolarlarının merkezi olarak biliniyor. Ortadoğu’da Bahreyn, Pasifik adaları içerisinde Cayman Adaları ve Bahama bilinen diğer merkezler.

Offshore bölgelerinin en büyük özelliği vergi cenneti tabir edilmeleri ve hesap sahiplerinin bilgilerinin gizliliğini taahhüt etmeleri.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?