Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Pamukkale'de 'Cehennem Kapısı' Açılıyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Pamukkale'de 'Cehennem Kapısı' Açılıyor

Denizli'nin travertenleriyle dünyaca ünlü Pamukkale'deki Hierapolis Antik Kenti'nde, 60 yıl önce ortaya çıkarılan ve 'Ölüler Ülkesi Tanrısı' olarak bilinen Hades'in 'Cehennem Kapısı'nın uzantısı olan ve boğaların kurban edildiği Plutonium Bölgesi ortaya çıkarıldı. Pamukkale suyunun çıktığı fay hatlarından sızan karbonmonoksit gazı nedeniyle o dönemde 'Cehennem Kapısı' olarak adlandırıldığı öğrenildi.

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Pamukkale'de bulunan Hierapolis Antik Kenti'nde çalışmalarda şimdiye dek bir çok önemli eser bulundu. Önceki yıllarda bulunan Latince adıyla Plutonium olarak bilinen mağarada çalışmalar devam ederken, bu kez de yeraltı tanrısı kabul edilen Hades'e boğaların kurban edildiği mağara girişi ortaya çıkarıldı. Pamukkale travertenlerine giden yol üzerinde bulunan bu mağara yeniden inşa edilmeye başlanırken, meşhur beyaz travertenlerin bu mağaradan kaynaklandığını ifade edildi.

Cehennem Kapısı olarak adlandırılan tarihi kalıntılarla ilgili İl Özel İdare Müdürlüğü Hierapolis'ten Sorumlu Fahri Danışman emekli arkeolog Haşim Yıldız, bölgede Apollon adına bir tapınak ve kehanet merkezi olduğunu söyledi. Bu kehanet merkezinin altında geçiş kapısı olduğunu belirten Yıldız, "Hades, Yunan mitolojisinde ölüler ülkesinin tanrısıdır. Bu kehanet merkezinin altında büyük bir fay kırığı var. Bu fay kırığından çok sayıda termal su çıkıyor. Bu termal suyun karbonmonoksiti bu çevrede bulunuyor. Bu yüzden çevrede bulunan bütün kuşlar bir süre sonra ölüyor" dedi.

‘BURADA KAZI YAPMAK ÇOK ZOR’

Antik Çağ'da kişilerin ruhlarının Hades kapısından geçtiğine inanıldığını söyleyen Yıldız, "Bu kapıdan geçtikten sonra kayıkçı onu ölüler ülkesine götürürse o kişinin ruhu huzura erer. Bu kehanet merkezine geleceği öğrenmek isteyenler kurbanlarıyla gelirdi. Apollon Tapınağı'nın rahibi o kurbanı keser daha sonra burada var olan 24 harften birini çektirir ve harfin karşılığında tanrının kehanetini o gelen kişiye söylerdi" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Yunanistan
Görüş Bildir