Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Palu-Genç-Muş Demiryolu Yargıya Taşındı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Palu-Genç-Muş Demiryolu Yargıya Taşındı

Palu-Genç-Muş Demiryolu Yargıya Taşındı

Palu-Genç-Muş Demiryolu yolsuzluk iddiaları ile ilgili Başsavcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

CHP Mersin Milletvekili ve Bingöl Gönüllü Milletvekili Atıcı, bir dizi çalışmalarda bulunmak üzere Bingöl’e geldi.

Altıncı defadır Bingöl’e gelen Atıcı, daha önce mecliste gündeme getirdiği Palu-Genç-Muş demiryolunda yapılan 800 milyonluk yolsuzluk iddiaları ile ilgili Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Konu ile ilgili gazetecilere açıklama yapan Atıcı, “Palu-Genç-Muş Demiryolunun yeniden yapımı ile ilgili yolsuzluk iddiaları nedeniyle CHP Bingöl İl Başkanımız ile birlikte, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı hakkında bugün Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. Bingöl İlinden geçen Murat Nehri üzerine Kale 1, Kale2, Beyhan1 ve Beyhan 2 isimlerinde dört adet hidroelektrik santral (HES) inşaatına başlandığı bilinmektedir. Yapımı devam eden barajların yapım alanlarında bulunan Palu-Genç-Muş demiryolu hattının yer değiştirmesi iş ve işlemleri (deplasmanı), İlgili Bakanlık tarafından kamulaştırma bedeli ilgili firmadan alınmadan, hattın yapımı aynı firmaya 744 milyar TL’ye (744 trilyon) ihale edilmiştir. Böylece, hazine zarara uğratılmıştır. Bölgede inşa edilecek barajlar, şimdiki demir yolu hattını her şekilde su altında bırakacağı bilindiği halde, barajlar ihale edilmiştir. Barajların yapımı ile elde edilecek kamu yararı, oluşan kamu zararının yanında çok anlamsızdır. Ülkemizin sadece Taksim Gezi Parkı değil her tarafı talan edilmek ve paylaşılmak istenmektedir. Bakanlık, astarı yüzünden pahalı bir işi kamu yararını düşünmeden uygulamaya koymuştur. Buna dur demek için yargıyı göreve davet ediyoruz” dedi.

Bingöl’deki incelemelerini sürdürecek olan Atıcı, halkla çalışma toplantıları, toplumsal yaşamın sorunlarını, köye dönüşleri, barış ortamını, deprem fay hattı üzerindeki yerleşim alanlarının sorunlarını yerinde inceleyecek.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BingölCumhuriyet Halk PartisiGezi ParkıMersinMuşdepremdizi
Görüş Bildir