Pakistan'a Türk İşi Metrobüs

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Pakistan'a Türk İşi Metrobüs

Pakistan'a Türk İşi Metrobüs

İstanbul trafiğinde rahatlama sağlayan metrobüs hattı, Pakistan'da tarım ve sanayinin lokomotifi olan Pencap Eyaleti'nin başkenti Lahor'da hizmete giriyor. 11 ay gibi kısa sürede tamamlanan metrobüs hattı şimdiden Pakistan genelinde büyük ilgi uyandırdı. Lahor ve Pencap Eyaleti'nin İstanbul ile yakın ilişkiler kurmasının ürünü olan Metrobüsün yanı sıra şehrin katı atık toplama işini de alan Türk firmalarına, Pakistanlılar büyük sempatiyle yaklaşıyor.

TOPLU ULAŞIMA ALBAYRAK DAMGASI

Lahor merkezindeki 27 kilometrelik metrobüs hattının yaklaşık 11 kilometresi viyadük ve üstgeçitler üzerinde bulunuyor. Hat inşaatının bir bölümünü yapan Albayrak Holding, Metrobüsün 8 yıllık işletmesini de üstlendi. 18 metre uzunluğunda ve 170 yolcu kapasiteli 45 araçla hatta çalışacak olan Albayrak Holding, bu yatırım için 16 milyon dolar yatırım yaptı. Ayrıca Lahor şehir içi taşımacılığında da yer alan Albayrak Holding, 4 hat üzerinde işlettiği 100 şehir içi otobüsü için ise 12 milyon dolar yatırım gerçekleştirdi.

AÇILIŞI BUGÜN YAPILACAK

Lahor Metrobüs işletmesinin açılışını bugün Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Pencap Eyalet Başbakanı Şahbaz Şerif ve eski Başbakanlardan Navaz Şerif yapacak. Törene İBB Başkan Vekili Ahmet Selamet, Albayrak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak ve İcra Kurulu Başkanı Mustafa Albayrak katılacak.

Lahor'u 3 Türk şirketi temizliyor

12 milyonluk nüfusuyla Pakistan'ın en kalabalık ikinci şehri konumunda yer alan Lahor'un katı atık toplama ihalesini de üç Türk firması aldı. Şehrin 6 milyonluk bölümünün 7 yıl süreyle katı atık toplama ihalesini 145 milyon dolara alan Albayrak Holding, bu işi 2012 yılı başından beri başarıyla yürütüyor. Şehrin diğer 6 milyonluk yarısının katı atık toplama hizmetini de, ihaleyi 7 yıllığına 165 milyon dolara alan Campak - Özkartal şirketler konsorsiyumu yapıyor. Her iki grubun günde 2700'er ton katı atık topladığı Lahor'da 115'er çöp kamyonu bulunuyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Başbakan YardımcısıBekir Bozdağİstanbulİstanbul Büyükşehir Belediyesi
Görüş Bildir